• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůMají děti povinnost pomáhat rodičům?
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Mají děti povinnost pomáhat rodičům?

15. března 2017

Petr Czasch

Rozsudkem máme stvrzenou dohodu o střídavé péči 3 nezletilých synů po rozvodu. Dohoda byla z manželčiny strany podmíněna tím, že já jí budu platit výživné 5 tis. Kč na dítě. Jinak střídavou péči odmítala (a pracovnice OSPOD ji tehdy jen podporovaly). Cyklus střídání byl 14/14 dní. Bývalá manželka i já jsme měli rodinné domky od sebe vzdálené cca 200 m, takže na stěhování mezi rodiči klukům stačila jen přepravka a 5 min. času.

Když měli mladší synové (dvojčata) 15 let, sdělili mi, že už nechtějí ve střídavé péči pokračovat (cca po 3 letech jejího praktikování), že ke mně budou chodit jen na víkendy co 14 dní. Nejstarší syn (tehdy 17 let) již studoval mimo domov, takže jej se změna moc netýkala.

Po skončení střídavé péče však kontakt se syny již žádná pravidla neměl a dodnes nemá. Nyní mají 20 a dvojčata 18 let.

Když byli synové během střídavé péče u mne, často chodili na „návštěvu“ k mamince (opačně to bylo jen zřídka). Občas jsem se byl podívat, co tam dělají – vždy seděli u počítače, bez maminky, která jim jen otevřela dveře. U mě byl jiný „režim“ – na počítači/internetu jen obden, s časovým omezením a až po splnění svých i našich společných úkolů (školní úkoly, práce okolo domu, vaření, úklid) a po pobytu v přírodě (za vhodného počasí) – les a řeku jsme měli 100 m od domu. U maminky měli přístup k počítači/internetu omezený jen za trest (když ji hodně naštvali) a to ještě vždy jen na chvíli.

Pohodlný přístup k internetu/počítači byl zřejmě hlavní důvod, proč chtěli kluci střídavou péči skončit.

Kdykoli jsem je po skončení střídavé péče u maminky navštívil, vždy trávili čas u počítače.

Trávení většiny času dětí u TV a počítače bylo jednou ze zásadních neshod s bývalou manželkou – já chtěl děti vést i k různým aktivitám a pobytu v přírodě, manželce vysedávání dětí u TV a PC a trávení času doma nevadilo, naopak toho využívala k získávání dětí na svou stranu (opičí láska).

Doufal jsem, že kluci své rozhodnutí časem změní a budeme zase více spolu a já je ještě něco naučím (zapojím do svých podnikatelských aktivit). To se bohužel dodnes nestalo.

Své děti miluji (kluci mě, věřím, také) a rád bych se jim věnoval více, bohužel bývalá manželka syny nijak nemotivuje, aby ke mně šli. Spíše naopak. Synové vědí, že můj životní styl není sedět doma. Se současnou manželkou rádi trávíme veškerý volný čas v přírodě (v zimě běžky, jinak turistika apod.; TV nemáme vůbec). Se syny máme tedy jen sporadický osobní kontakt. Já jim alespoň telefonuji a přitom nabízím návštěvy, společné aktivity atd., bohužel většinou neúspěšně – jim je doma prostě dobře.

Chci se se syny dohodnout na pravidlech našeho kontaktu – napsat do kalendáře, kdy budou pobývat u mne a pomáhat mi přitom občas i v mé práci (jen o víkendech a o prázdninách) tak, aby si výživné (které již ode mě nyní dostávají přímo) nějak zasloužili. Já jim budu platit – budou-li mi pomáhat a řádně pracovat – výživné za jejich dobrou práci. Bývalá manželka tuto mou snahu naprosto odmítla podpořit, spíše naopak.

Před měsícem bývalá manželka odjela pracovat na rok do ciziny (jako fyzioterapeutka do Saudské Arábie). Já jsem se o tom dozvěděl až od synů, když už byla pryč. Nijak se se mnou nedomluvila na další spolupráci či dohledu na syny. Ty naopak jen zainstruovala, že rozsudek o výživném platí a že jejich povinností není mi nijak pomáhat s tím, že já mám povinnost platit, nehledě na jejich vůli/nevoli pobývat u mne či pomáhat mi.

Synové tedy nyní bydlí sami v domě bývalé manželky. Jsou již všichni plnoletí a tedy odpovědní za svůj život, ale nechci se smířit s myšlenkou, že z nich stávajícím způsobem naší „spolupráce“ vychovávám jen příživníky – já jen platím a oni mi pomáhat s ničím nemusí. Další věc je nyní jejich naprosto ničím neomezené trávení času na počítači/internetu. O nebezpečích této závislosti bývalá manželka dlouhodobě naprosto odmítala hovořit.

Synové jsou zdraví, silní, všichni tři studují na střední škole, prospěch mají výborný a průměrný (18letá dvojčata) a podprůměrný (nejstarší syn, který letos maturuje).

Z rozsudků a dohod o střídavé péči a výživném platí tedy jediné – já platím výživné.

Otázka: Existuje nějaký judikát, který upravuje rozsah povinnosti dětí pomáhat rodičům?

Jsem schopen nabídnout svým dětem takovou placenou práci, která jim umožní samy se živit, aniž to naruší jejich školní povinnosti a umožní i využívání volného času.

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Mají děti povinnost pomáhat rodičům?”

  1. Odpovědět
    stykac
    15. 3. 2017 at 19:04

    ireno presne tak. problem je, ze pojem dobre mravy je pro ceske soudy naprosto imaginarni pojem.

  2. Odpovědět
    stykac
    15. 3. 2017 at 19:05

    to autor. spousta judikatu na toto tema je na http://www.adikia.cz… problem je ze zmrdi u ceskych soudu delaji ze je neznaji

  3. Odpovědět
    Petr Zdobinský
    16. 3. 2017 at 9:29

    O pomoci rodičů dětem hovoří několik § Občanského zákoníku. kdysi Zákon o rodině dokonce téma dobrých mravů a povinnosti platit výživné u zletilých obsahoval. Doporučuji server adikia a přečíst si ten příběh, každopádně jsou tam zvrácenosti českých soudkyň typu – dnes je moderní doba, tak děti nemusí jít popřát otci k svátku, narozeninám atd.
    Tyto příběhy jsou jako před kopírák, z má zkušenosti mohu říci, že díky kreaturám jako soudružka Sýkorová (KSČ) z MS v Praze a jistá Šobíšková z ÚMČ Praha 6 bylo nahrazeno u mých dětí program jako výlety, cyklistika, návštěvy muzeí, každý týden do bazénu, úkoly do školy na prvním místě “lepšími věcmi” – hlídání cizími, playstation, přenosný DVD přehrávač proti nudě, normální mobil nestačí …. Prznění dětských charakterů odpad tohoto národa jako jsou opatrovnické soudkyně zásadně nezajímá, když se to přikryje znaleckým posudkem, z otce, který se domnívá, že hlavní slovo při výchově má rodič se vytvoří narušená osobnost. …

  4. Odpovědět
    Tomáš Holek
    16. 3. 2017 at 11:40

    Na základě diskuse znovu opakuji, že ustanovení zákona o povinnosti živit zletilé děti a taktéž o povinnosti živit rodiče by mělo být zrušeno. Ano máme tak i ustanovení o dobrých mravech. Ale a) si myslím, že dobré mravy nelze vymoci soudem b) víme jak nekvalitní soudkyně (soudci) u nás soudí. Ti sami nevědí nic o mravech, natož o dobrých mravech a nějaká ustanovení zákona ve svém rozhodování zcela ignorují. Pokud vztah dospělého dítěte k rodiči funguje, tak rodič rád v rámci možností pomůže dospělému dítěti. Pokud ne, tak dospělé dítě se může živit samo. Studium VŠ není žádné právo a pokud si dotyčný na studium nevydělá a rodiče ho nepodpoří, může jít pracovat. A slušně vychované dospělé dítě svému starému rodiči pomůže bez toho, aniž by to po něm vymáhal soud. A pokud ho ten rodič slušně nevychoval, tak je to jeho problém. Spoléhat se na nějaké slušné a správné rozsudky soudu a jejich vymáhání je jen naivita, když víme jaký maras a bahno na našich soudech panuje.

  5. Odpovědět
    Enigmat
    16. 3. 2017 at 21:59

    No stále se potvrzuje, že výživné je prostředek k vydírání. Chceš střídavku – zaplať. Nevím, proč by měl jeden platit 5000 Kč na dítě a druhý nic (či minimum). Argument rozdílného příjmu je mimo – ten druhej se taky mohl snažit vydělávat. Podmiňování výživného prací je ale zcestný – ti kluci studují.

  6. Odpovědět
    Teresa Lobato
    16. 3. 2017 at 22:15

    U nás ve Španělsku platí výživné i stát, když manžel bije manželku. Španělsko má úžasné opatrovnické soudy.

  7. Odpovědět
    THX
    16. 3. 2017 at 23:32

    Nejen Španělsko, ale i Česko má úžasné opatrovnické soudy. Až neuvěřitelně úžasné.

  8. Odpovědět
    Marie
    17. 3. 2017 at 7:38

    … a zletilé děti budou nechávat otcům zabavovat řidičáky! Branná povinnost? … z toho se hroutí. atd.(mladí, zdraví) … budoucí pobírači sociálních dávek!

  9. Odpovědět
    stykac
    19. 3. 2017 at 15:30

    … a proto zdegenerovana spanelska monarchie skonci jako prvni v podruci islamu nebo jine primitivni civilizace. Teste se holcicky …

  10. Odpovědět
    Marie
    21. 3. 2017 at 13:15

    Asi si budou muset ženy zvykat. Muži opravdu lepší nebudou. Místo povinností, jsou dnes už velcí kluci v péči psychologů – mladí a zdraví.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Nové formy rodičovství: střídavá péče a hledání je ...

    10. ledna 2023

    Aktuální otázka

    24. února 2022
  • Žblebt roku 2022: Martin Ludvík

    2. února 2023

    Proč by nesporné rozvody neměly řešit soudy

    1. února 2023

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Expřítelkyně „tak trochu lhala“ a zničila mu život ...

    30. ledna 2023

Kalendář příspěvků

Únor 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
« Led    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Daniel Sedlák: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Tomáš Jadlovský: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Daniel Sedlák: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • tulen2: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Střídavka: Proč by nesporné rozvody neměly řešit soudy

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (361)
  • Odborné články (327)
  • Vaše zkušenosti (206)
  • Fungování institucí (172)
  • Zahraniční zkušenosti (124)
  • Zákony, judikáty, vzory (144)
  • Výchova dětí (301)
  • Akce a aktivity (161)
  • Starší nezařazené (1 382)
  • Ostatní (17)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu