• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůKdyž rodiče prohrávají
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Když rodiče prohrávají

10. března 2017

PhDr. Jana Šilhavá

Rodiče při výchově často stojí před problémem, zda být přísní, nebo shovívaví, neustupovat či ustupovat, vyžadovat kázeň, nebo dopřávat svobodu. Vztahy k dětem se obvykle stávají jakýmsi zápasem o moc, ve kterém se obě strany snaží zvítězit. Podle úspěšného vychovatele Jana Boska je však autoritářské myšlení typu „budeš poslouchat, nebo…“ dobré nahradit vzájemnou úctou a spoluprací.

Situace, do kterých se jako rodiče dostáváme dnes a denně, vypadají na první pohled nevinně, ale už v raném dětství se rozhoduje o tom, jestli se náš domov stane bojištěm.

Kdo tady poroučí?

Tříletá Anička se jako vždycky houpe na židli a shodí salát na stůl. „Ukliď to, Aničko,“ říká maminka. Holčička se zašklebí a rozhodně odpoví: „NE!“ Ani se nehne.

„Ale no tak, holčičko, honem, ukliď to!“ opakuje maminka, už trochu nazlobená. Anička se na ni podívá s hrdostí svých tří let a řekne: „Ne.“ Co může maminka dělat?

V tomto případě jasně prohrála bitvu o moc. Jestli dcerku přinutí, třeba pořádným pohlavkem, bude se cítit hluboce pokořená, protože sama dobře ví, že bít tříletou holčičku je k ničemu. Navíc se bude muset vypořádat s manželovým: „Ty ji biješ? No to je mi pěkná výchova!“

Jestliže to nechá být a před triumfálním a hrdým pohledem své dcery sama očistí ubrus, znamená to, že holčička zvítězila na celé čáře. A manžel si samozřejmě přisadí: „Ještě jí nejsou ani čtyři roky, a už tady poroučí ona?“

Aniččina maminka se pustila do nebezpečného zápasu, který je založen na principu „uvidíme, kdo tady poroučí“. Jeho výsledkem bude pouze stálé zraňování a pokořování. Rodiče, kteří s dětmi vstoupí do konfliktu, jsou nuceni používat jeden trest za druhým. Děti pak svoje vztahy k rodičům chápou taky jako boj, ve kterém chtějí zvítězit. Když rodiče vnucují svá rozhodnutí autoritativně, děti je snášejí špatně, bouří se, rebelují, trucují, uzavírají se a vyhýbají se jim. Výsledkem jsou jen stále zlobivější děti, které v podstatě smýšlejí takto: Máš-li právo zraňovat ty mě, pak i já mám právo zraňovat tebe!

Musíme si uvědomit, že vnucovat dětem svou vůli je k ničemu. Když rodiče křičí, nadávají a fackují, zříkají se tím pozice zralých vůdců a snižují se na úroveň vzteklého, rozzuřeného dítěte. Pak jde jen o to, kdo dovede křičet silněji a déle. To je výsledek trestů. Děti jsou bohužel mnohem tvrdohlavější a odolnější než dospělí. Rodiče se postupně dostanou do stavu, kdy už nejsou schopni situaci dál snášet, svěsí hlavu a zoufale volají: „Nevím, co mám dělat!“

Spolupráce vede k harmonii

Právě v takových situacích, které jsou si zdánlivě tolik podobné, je možné se inspirovat osvědčenou zkušeností známého vychovatele. Jan Bosko (1815–1888) ve svém pojednání O trestech v salesiánských domech píše: „Víte v jak těžké době žijeme a jak snadno může i malá neopatrnost způsobit velké následky… Systém, který běžně používáme, se nazývá preventivní. S jeho pomocí s žáky jednáme tak, že se bez jakéhokoli vnějšího násilí podřídí naší vůli. Chci vám tím říci, že nikdy nesmíme používat donucovacích prostředků, ale pouze přesvědčování a lásky.“

Myšlenka Jana Boska je prostá, tresty a autoritářské myšlení typu „budeš poslouchat, nebo…“ je potřeba nahradit vzájemnou úctou a spoluprací. Děti potřebují vedení, ale ne kaprály a důstojníky. Dobrý vedoucí svoje svěřence inspiruje a stimuluje k tomu nejvhodnějšímu řešení situace. Podobně to mohou dělat i rodiče. Děti naše vedení přijmou, budou-li vědět, že je respektujeme jako rovnocenné lidské bytosti. Když je dítě bito, je hluboce uraženo ve své důstojnosti, a stejně tak ztrácí na důstojnosti matka. Jeden ze základních principů Preventivního systému zní: „Kdykoli se rodiče dostanou s dětmi do konfliktu, ať odpouštějí.“

Aniččina maminka by získala mnohem víc, kdyby se z konfliktu stáhla a raději simulovala spolupráci a rodící se odpovědnost holčičky. Mohla třeba říci: „No vidíš, co se stalo. Tak co s tím teď uděláme?“ Žádný boj o moc by nenastal. Holčička s největší pravděpodobností uzná, že musí ubrus utřít. Dům se tak nestane bojištěm, ale příjemným místem, kde bude vládnout spolupráce a harmonie.

Neporoučí nikdo

A na dokreslení malý příběh: Zeptal jsem se jedné holčičky: „Kdo doma poroučí?“ Je zticha a pozoruje mě. „No tak řekni, kdo u vás poroučí – tatínek, nebo maminka?“ Holčička se na mě dívá a neodpovídá.

„Tak ty mi to nepovíš? Kdo je u vás pánem?“ Znovu se na mě dívá celá zmatená. „Nevíš, co to znamená poroučet?“ Ovšemže to ví. „Nevíš, co znamená slovo pán?“ Dívá se na mě a mlčí. Je snad němá, chudinka? Pak se rozběhne a uteče až na okraj louky. Tam se obrátí, vyplázne na mě jazyk a se smíchem zavolá: „Neporoučí nikdo, protože se máme rádi.“

Převzato z webu MANŽELSTVÍ.CZ

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Když rodiče prohrávají”

  1. Odpovědět
    stykac
    15. 3. 2017 at 19:04

    ireno presne tak. problem je, ze pojem dobre mravy je pro ceske soudy naprosto imaginarni pojem.

  2. Odpovědět
    stykac
    15. 3. 2017 at 19:05

    to autor. spousta judikatu na toto tema je na http://www.adikia.cz… problem je ze zmrdi u ceskych soudu delaji ze je neznaji

  3. Odpovědět
    Petr Zdobinský
    16. 3. 2017 at 9:29

    O pomoci rodičů dětem hovoří několik § Občanského zákoníku. kdysi Zákon o rodině dokonce téma dobrých mravů a povinnosti platit výživné u zletilých obsahoval. Doporučuji server adikia a přečíst si ten příběh, každopádně jsou tam zvrácenosti českých soudkyň typu – dnes je moderní doba, tak děti nemusí jít popřát otci k svátku, narozeninám atd.
    Tyto příběhy jsou jako před kopírák, z má zkušenosti mohu říci, že díky kreaturám jako soudružka Sýkorová (KSČ) z MS v Praze a jistá Šobíšková z ÚMČ Praha 6 bylo nahrazeno u mých dětí program jako výlety, cyklistika, návštěvy muzeí, každý týden do bazénu, úkoly do školy na prvním místě “lepšími věcmi” – hlídání cizími, playstation, přenosný DVD přehrávač proti nudě, normální mobil nestačí …. Prznění dětských charakterů odpad tohoto národa jako jsou opatrovnické soudkyně zásadně nezajímá, když se to přikryje znaleckým posudkem, z otce, který se domnívá, že hlavní slovo při výchově má rodič se vytvoří narušená osobnost. …

  4. Odpovědět
    Tomáš Holek
    16. 3. 2017 at 11:40

    Na základě diskuse znovu opakuji, že ustanovení zákona o povinnosti živit zletilé děti a taktéž o povinnosti živit rodiče by mělo být zrušeno. Ano máme tak i ustanovení o dobrých mravech. Ale a) si myslím, že dobré mravy nelze vymoci soudem b) víme jak nekvalitní soudkyně (soudci) u nás soudí. Ti sami nevědí nic o mravech, natož o dobrých mravech a nějaká ustanovení zákona ve svém rozhodování zcela ignorují. Pokud vztah dospělého dítěte k rodiči funguje, tak rodič rád v rámci možností pomůže dospělému dítěti. Pokud ne, tak dospělé dítě se může živit samo. Studium VŠ není žádné právo a pokud si dotyčný na studium nevydělá a rodiče ho nepodpoří, může jít pracovat. A slušně vychované dospělé dítě svému starému rodiči pomůže bez toho, aniž by to po něm vymáhal soud. A pokud ho ten rodič slušně nevychoval, tak je to jeho problém. Spoléhat se na nějaké slušné a správné rozsudky soudu a jejich vymáhání je jen naivita, když víme jaký maras a bahno na našich soudech panuje.

  5. Odpovědět
    Enigmat
    16. 3. 2017 at 21:59

    No stále se potvrzuje, že výživné je prostředek k vydírání. Chceš střídavku – zaplať. Nevím, proč by měl jeden platit 5000 Kč na dítě a druhý nic (či minimum). Argument rozdílného příjmu je mimo – ten druhej se taky mohl snažit vydělávat. Podmiňování výživného prací je ale zcestný – ti kluci studují.

  6. Odpovědět
    Teresa Lobato
    16. 3. 2017 at 22:15

    U nás ve Španělsku platí výživné i stát, když manžel bije manželku. Španělsko má úžasné opatrovnické soudy.

  7. Odpovědět
    THX
    16. 3. 2017 at 23:32

    Nejen Španělsko, ale i Česko má úžasné opatrovnické soudy. Až neuvěřitelně úžasné.

  8. Odpovědět
    Marie
    17. 3. 2017 at 7:38

    … a zletilé děti budou nechávat otcům zabavovat řidičáky! Branná povinnost? … z toho se hroutí. atd.(mladí, zdraví) … budoucí pobírači sociálních dávek!

  9. Odpovědět
    stykac
    19. 3. 2017 at 15:30

    … a proto zdegenerovana spanelska monarchie skonci jako prvni v podruci islamu nebo jine primitivni civilizace. Teste se holcicky …

  10. Odpovědět
    Marie
    21. 3. 2017 at 13:15

    Asi si budou muset ženy zvykat. Muži opravdu lepší nebudou. Místo povinností, jsou dnes už velcí kluci v péči psychologů – mladí a zdraví.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Nové formy rodičovství: střídavá péče a hledání je ...

    10. ledna 2023

    Aktuální otázka

    24. února 2022
  • Žblebt roku 2022: Martin Ludvík

    2. února 2023

    Proč by nesporné rozvody neměly řešit soudy

    1. února 2023

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Expřítelkyně „tak trochu lhala“ a zničila mu život ...

    30. ledna 2023

Kalendář příspěvků

Únor 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
« Led    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Daniel Sedlák: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Tomáš Jadlovský: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Daniel Sedlák: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • tulen2: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Střídavka: Proč by nesporné rozvody neměly řešit soudy

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (361)
  • Odborné články (327)
  • Vaše zkušenosti (206)
  • Fungování institucí (172)
  • Zahraniční zkušenosti (124)
  • Zákony, judikáty, vzory (144)
  • Výchova dětí (301)
  • Akce a aktivity (161)
  • Starší nezařazené (1 382)
  • Ostatní (17)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu