Stridavka.cz
–
Nedávno jsme vás informovali o záměru poslankyně Evy Decroix (ODS) a Ministerstva spravedlnosti. Ti chtějí zrušit v občanském zákoníku stávající rozdělení forem porozvodové péče o děti – péče jednoho rodiče, střídavá, společná. Namísto toho by mělo být pouze určováno, jak bude který rodič nadále pečovat. Informovali jsme vás i o rizicích tohoto návrhu.
Web Seznam Zprávy se tímto tématem také zabýval. Ve svém článku „Jsou to komici.“ Rodiče reagují na zrušení střídavé péče uvádí názory několika rodičů, majících střídavou péči, na chystanou změnu:
- Lubomír Mokráš má ve střídavé péči dvě dcery. Dívky každý týden přejíždí mezi Brnem a Břeclaví, aby se vídaly s oběma rodiči. … Návrh na zrušení současných forem péče proto vítá. „Rodiče mezi sebou snad nebudou mít tolik sporů a budou se víc snažit dohodnout se a najít cestu smíru,“ říká. „Dítě kolikrát jde do školy a řekne vám: ,Já jediná mám střídavku a to mě štve.‘ Je možné, že když ten název zmizí, pomůže to i dětem,“ přemítá.
- Jinak vidí diskuzi o zrušení forem péče čtyřicátnice Petra z Prahy. „Popravdě řečeno jsem trochu skeptická. Pojem střídavá péče mi přijde přehlednější. Pokud nefunguje domlouvání v době trvání vztahu, po jeho konci fungovat nezačne,“ shrnuje. … S dnes už bývalým manželem má dvě děti ve věku 16 a 18 let. Ve střídavé péči jsou obě osm let. „V zásadě jsme se na tom dohodli. Dospěla jsem k závěru, že pokud se bývalý manžel skutečně dětem bude věnovat, vydělají na tom,“ vrací se do doby, kdy se její vztah rozpadl.
- Aneta z Pardubicka má se střídavou péčí také zkušenosti. Je však na straně takzvaného třetího rodiče. Její partner má totiž dvojčata z prvního manželství. … Pojem střídavá péče je podle ní výstižný. „Je to doslova střídání. Slovo obou rodičů má stejnou váhu. Musel by se vymyslet název, který nebude matoucí,“ uvažuje nad plánovanou novinkou ministerstva.
- David má dceru v takzvané asymetrické střídavé péči. … Na návrh na zrušení stávajících forem péče se dívá spíše skepticky. „Všichni, co to řeší, jsou komici. Název sám o sobě situaci asi těžko změní,“ myslí si. Zákonodárci by se podle něj měli více zaměřit na úpravu konkrétních administrativních procesů. … „Víc než o změnu názvu bych se zajímal o to, jak systémově lépe podpořit společnou péči,“ dodává. „Když bude systém nastavený co nejrovněji, aby nikoho nezvýhodňoval, mělo by to vést k tomu, že do péče budou zapojení oba zhruba rovnoměrně.“
Co si o chystané novince myslíte vy, čtenáři Střídavky? Podělte se o svůj názor s ostatními v komentářích pod článkem.
19. 3. 2024 at 17:32
Mně připadá rušení zaběhaných termínu jako matoucí a podezřívám Evu Decroixovou, že to dělá schválně v zájmu advokátů, aby co nejvíce lidí potřebovalo právní pomoc, vysvětlování situace apod. Ve skutečně právním státě má být rodičovská rovnost a přesná pravidla, jak péči o dítě upravit. U nás se pořád žvaní o názvech, vymýšlí se mediace, dělají se posudky ….