Jaroslava Koníčková
Podle nejnovějších výsledků výzkumu Univerzity v Michiganu otcové hrají klíčovou roli ve vývoji dítěte. Dr. Claire Vallottonová, docentka na Univerzitě v Michiganu tvrdí: „Výsledky našeho výzkumu jasně ukázaly, že otcové mají přímý vliv na děti jako v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu. Naše výsledky tak vyvracejí tvrzení z předchozích let, kdy bylo zjištěno, že otcové nemají přímý vliv na své děti. Toto dnes již neplatí.“
Vědci zkoumali údaje, které získaly sledováním 730 rodin v 17 městech po celé zemi. Ve svém výzkumu se zaměřili na analýzu depresivních stavů rodičů a jejich vliv na děti. Ukázalo se, že otcové překvapivě hrají velkou roli v rozvoji svých dětí. Výzkum především ukázal, že otcové, kteří vychovávali své děti a měli depresi, měl negativní vliv na jejich řečový a kognitivní vývoj, a to hlavně ve věku dvou až tří let. Tento efekt byl pozorován i tehdy, když matka byla pozitivně naladěná a bezproblémová. Také se ukázalo, že otcové měli větší vliv na rozvoj řečových dovedností u chlapců než u dívek.
Výzkum rovněž poukázal na to, že duševní zdraví otců má dlouhodobý vliv na sociální dovednosti dětí, například sebeovládání a spolupráci. Vědci zjistili, že pokud otcové měli depresivní stavy, kdy bylo dítě batoletem, ještě i v pátém ročníku na základní škole mohlo mít dítě problémy v oblasti sociálních dovedností. Vidíme, že psychické zdraví otců má dlouhodobé následky. Vědci se domnívají, že depresivní syndromy otců v průběhu předškolního věku dětí mají větší vliv na komunikační schopnosti dítěte v pozdějším věku než depresivní projevy matek.
Podle vědecké analýzy má psychické zdraví rodičů vliv na způsob komunikace se svými dětmi a následně i na jejich vývoj.
V závěru mimo jiné vědci doporučují, aby se společnost na otce nedívala pouze jako na nositele ekonomické stability v rodině, ale i jako nositele výchovného působení na děti. Je třeba neustále upozorňovat na to, že i otcové výrazně ovlivňují výchovu dětí. Tím, že si to budou stále více uvědomovat, budou své roli v rodině ještě více rozumět a v konečném důsledku to prospěje především dětem.
Převzato z EDUWORLD.SK, přeložil Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
28. 11. 2016 at 10:45
Oba rodiče mají nezastupitelnou roli ve výchově dětí. Kdo tvrdí opak, patří do lochu za podněcování k rasové nesnášenlivosti a násilí proti skupině obyvatel a nevztahují se na něj lidská práva, protože je to hyena. Jen nevím, kdo ty feminacistky z OSPOD a soudů pošle do lochu.
Navíc kam spěje západní společnost a generace dětí vychovávaných pouze matkama vidíme každý den kolem sebe.
30. 11. 2016 at 8:58
Mnoho otců toto ví a od dětí je zvrácenou juvenilní justicí oddělováno. Pokud však o své děti bojují,zůstávají otci a nositeli mravních principů. Otec přestává být otcem, když svůj boj o potomka vzdá, přistoupí na pravidla daná psycotickou matkou a zvrhlým systémem. Pak je jen biologickým materiálem a z mravních principů nereprezentuje nic. Otcové, nikdy, nikdy svůj boj o dítě nevzdávejte. I když je to v této společnosti přetěžké, téměř marné.