University of Otago
Podle mezinárodního výzkumu provedeného v patnácti zemích a mezi 34 493 lidmi je manželství pozitivní pro mentální zdraví mužů i žen. Důsledkem života v manželství je snížené riziko onemocnění většinou mentálních poruch jako je deprese, stres a užívání návykových látek.
Naopak, manželství, které skončí rozchodem, rozvodem nebo ovdověním souvisí s podstatným zvýšením rizika mentálních zdravotních poruch u obou pohlaví; obzvláště užívání návykových látek u žen a depresí u mužů.
Rozsáhlá studie vedená klinickou psycholožkou dr. Kate Scottovou z Univerzity Otago ve Wellingtonu je založena na průzkumech řady rozvojových a rozvinutých zemí provedených Světovou zdravotnickou organizací (WHO), odborem Světové mentální zdraví (WMH), v minulém desetiletí. Tato první světová studie byla nedávno publikována v časopisu Psychological Medicine ve Spojeném království.
“Existuje řada mezinárodních výzkumů o vlivu manželství na mentální zdraví mužů a žen přičemž tato oblast je značně kontroverzní vzhledem k vlivu genderové politiky,” říká dr. Scottová
„V čem je však tento výzkum jedinečný a robustnější, je velikost vzorku, množství zúčastněných zemí a skutečnost, že máme data nejen o depresi, která byla už často zkoumána v minulosti, ale také o stresu a užívání návykových látek. Navíc jsme mohli sledovat, co se děje s mentálním zdravím v manželství ve srovnání s nemanželským vztahem a s manželstvím, které skončilo.“
„To umožňuje mnohem lepší zasazení do kontextu rozdílů pohlaví ve vztahu mezi manželským stavem a mentálním zdravím, než bylo možné dříve, a také mnohem sofistikovanější a podrobnější závěry,“ říká dr. Scottová.
„Jedním z nejdůležitějších zjištění je skutečnost, že v nedávných letech se tvrdilo, že s hlediska mentálního zdraví je manželství lepší pro muže než pro ženy. Naše studie s tímto názorem nesouhlasí. My jsme zjistili, že ve srovnání s těmi, kteří nikdy do manželství nevstoupili je manželství dobré pro muže i ženy, pokud se týká poruch mentálního zdraví.“
Tato studie však zjistila, že v prvním manželství podléhají muži depresi méně než ženy. Výzkum naznačuje, že to může souviset s tradičními rolemi pohlaví v domácnosti. Dr. Scottová tvrdí, že významné rozdíly v rolích pohlaví v domácnosti mohou ovlivnit mentální zdravotní problémy vdaných žen.
Jiné studie založené na průzkumech WMH ukázaly, že během času se role pohlaví staly méně tradičními; například tím, jak ženy více pracují a mají lepší vzdělání, vykazují jejich deprese pokles.
Jiný rozdíl mezi pohlavími, který výzkum ukázal, je ten, že manželství snižuje riziko poruch z užívání návykových látek spíše u žen než u mužů. Dr. Scottová říká, že to lze vysvětlit skutečností, že ženy obyčejně primárně pečují o malé děti. Řada mezinárodních výzkumů ukázala, že spotřeba alkoholu u žen prudce klesá po jejich otěhotnění, a tato zdrženlivost často pokračuje i při počáteční péči o dítě.
Naproti tomu nový výzkum Univerzity Otago ve Wellingtonu ukazuje, že skončení manželství může zvýšit riziko mentálních zdravotních problémů. Dřívější manželství (které skončilo rozchodem, rozvodem nebo ovdověním) souvisí se zvýšeným rizikem všech poruch mentálního zdraví u mužů i žen; obzvláště s depresemi u mužů a užíváním návykových látek (drog a alkoholu) u žen.
„Náš výzkum poukazuje na to, že manželský vztah je v mnohém prospěšný pro mentální zdraví mužů a žen a že při úzkosti a rozvratu ve spojitosti s končícím manželstvím mohou být lidé náchylní ke vzniku mentálních poruch.”
Tuto studii financovalo na Novém Zélandu Ministerstvo zdravotnictví, Rada pro zdravotní výzkum a Poradní výbor pro alkoholismus a byla prováděna ve spolupráci s WHO, Harvardskou univerzitou a řadou dalších mezinárodních organizací.
Přeložil Otto Musil, převzato z webu MANZELSTVI.CZ
25. 11. 2016 at 9:28
ne vzdy je manzelstvi prospesne. Pouze za predpokladu, ze oba jsou normalni lidi. Ja se rozvadet nechtel a snasel hrozne veci. Kvuli decku. A byla to chyba. S psychpatickou, hysterionskou a narcisitni zenou zit nelze. Nakonec odesla ona a me doslo, ze kdyby to neudelala, asi bych nezjistil, ze ziju zivot obeti psychickeho nasili. Vzpominam jak jsem priseljednou vecer domu z prace a zjistil, ze nemam v byte jediny kus obleceni. Vsechno moje obleceni vyhazela ex do kontejneru. Vysvetlila mi, ze mame maly byt a ona potrebuje prostor. V te dobe mi to prislo logicke. Maly byt 3+1 70m2 jsem chapal jako moji vinu. S pocitem viny za maly byt jsem sel lovit hafry do popelnice. Manzelstvi neni vzdy prospesne, studie se myli.
25. 11. 2016 at 20:47
Na Slovensku očividně nejsou spokojení s tamní justicí. Tak nějak se jim nedivím. Že by důsledek nedostatečné snahy o zlepšení?
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/421824-rozeslani-radioaktivni-latky-vysetruji-na-slovensku-jako-terorismus.html
27. 11. 2016 at 22:08
man in black: mam podobnou zkusenost. jsem dnes taky rad ze odesla a taky bych si nrpripustil v cem jsem zil. laska byva slepa. u soudu jsem byl prirozene za nasilnika ja …
27. 11. 2016 at 22:10
takze k clanku … nehodnoti, kolik lidi (bez ohledu na pohlavi) se dostane do bohnic diky manzelstvi …
28. 11. 2016 at 2:11
Je prospešné. Prosperovali jsme jako rodina všichni. Pak přišly rozvedené kamarádky a zřejmě poslali moji milou pro radu na OSPOD. A tam to začalo. Hned jí tam sepsaly návrhy na rozbití rodiny a bylo vymalováno. Jednou nic netušíčí přišel otec ze šichty a neměl nic. Krom asi tuny zelených dopisů od soudů za cca 10 let. Neprosperuje nikdo. Krom justice.
28. 11. 2016 at 2:20
s depresemi u mužů a užíváním návykových látek (drog a alkoholu) u žen.
A tak to je přesné, mužům totiž na drogy a alkohol po rozvodu nezbydou prachy, ale ženy naopak štědře dotují, tak proč by si po rozvodu nedopřály