Le Haaro
–
Na Slovensku (i v Česku – pozn. překl.) je od loňska dostupná kniha Tomáše Jadlovského nazvaná Otec na útěku. Pražské vydavatelství Klika projevilo značnou odvahu vypustit do světa vyprávění muže hledaného Interpolem, a to za tak hororových okolností, že se čtenář dlouho zdráhá knize uvěřit. Pro české čtenáře je zajímavé, že autor byl českým diplomatem, pracoval na Slovensku a ke zlomovému momentu knihy došlo v Bratislavě na mostě Lanfranconi.
Tomáš Jadlovský, kterého před lety kvůli útěku se synem důkladně proprala česká média, aby zarytě mlčela, když totéž udělala jeho španělská manželka, dnes žije v arménském Jerevanu. Je v EU stíhán za únos svého syna, a to španělským soudem, který ani nebyl příslušný ve věci rozhodovat. Kniha je vyprávěním o kombinaci právních kliček, které použili justiční podvodníci hned dvou zemí na zvýhodnění matky a kriminalizaci otce, cestopisem o Arménii a Náhorním Karabachu, ale i psychologickou sondou do uvažování rodiče, který se léta nemohl podílet na výchově svého dítěte a ještě k tomu reprezentoval stát, který toto bezpráví na nich spáchal.
Na knize musím ocenit autentičnost vyprávění včetně jmen a funkcí soudců a sociálně-právní ochrany dětí v podání českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí a evropské komisařky pro spravedlnost Věry Jourové, kterou jinak z médií známe jako velkou bojovnici za spravedlnost všude jinde, jen ne u sebe doma v Česku. Potvrzuje se stará známá pravda, že feministky bojují za údajnou rovnost pouze tehdy, pokud jim z toho plynou nějaké výhody.
Příběh popisuje autorovo nepodařené manželství, dvojí metr českých soudů a institucí, novinářskou prostituci, která se odehrála i ve veřejnoprávní České televizi, a hlavně úplný nezájem o lidská práva českých občanů. I když bychom na Slovensku mohli Otce na útěku brát jen jako ukázku (ne)fungování České republiky, autorův osud se v mnoha ohledech podobá údělu slovenských otců nebo mužů, kteří mají své dítě unesené matkou. I u nás je státní genderová diskriminace otců systémovým jevem. I u nás jsme měli mnohé zarážející kauzy účelové kriminalizace nepohodlných otců na základě křivých obvinění, ale média/politici/nevládní sektor je zamlčují a zviditelňují jen případy, ve kterých mohou jako oběť vykreslovat matku. Kniha tak nabízí pohled z druhé strany, vysvětluje, co podobným zoufalým krokům předchází, a že popis „obětí a zločinců“ v médiích zdaleka není pravdivý.
Tomáš Jadlovský zažil těžko uvěřitelné dobrodružství na Kavkaze, když si navzdory feministické justici uplatnil kus svého práva být se synem. Je zajímavé a pro evropskou pýchu zahanbující, jak se k problémovému zatykači vydanému na objednávku španělské matky postavili jeho „vlastní“ Češi a jaký postoj zaujali Arméni. Kniha má spád, čte se rychle a můžete očekávat, že pohltí i vás.
Považuji za symbolické, že autorkou doslovu této protifeministické knihy je žena, česká spisovatelka Věra Nosková, která podobný osud jako dítě zažila se svým slovenským otcem a příběhy zničených rozvedených mužů popsala ve své tvorbě. Kniha tak má více slovenských stop a rozhodně ji lze slovenským čtenářům doporučit. Kniha osloví milovníky napínavých detektivek, zájemce o příběhy napsané samotným životem, nešťastníky, kteří si prošli rozvodem, i cestovatele. Knihu je možné zakoupit u slovenských (i českých – pozn. překl.) distributorů a již ji má v nabídce několik slovenských knihoven. Pokud ji ve své knihovně nenajdete, navrhněte, aby ji pořídila. Nebudete litovat, protože takovou knihu jste ještě nečetli.
Ze slovenského originálu Otec na úteku – recenzia knihy přeložil Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
16. 3. 2023 at 8:11
Pri viac ako 40ročnom odbornom sledovaní stoviek detí a otcov som zistil, že deti po zachránení otcom vykazujú prevážne vysoké duševné, morálne, reprodukčné a evolučné schopnosti. Majú vyššie evolučné schopnosti, ako otcom ukradnuté deti ostávajúce v pazúroch rozvodovej domácej a globálnej mafie. Mafie, zloženej z individuí s nižšími duševnými a morálnymi vlastnosťami.
Moje poznatky potvrdzuje nielen história úpadku národov a civilizácií, ale aj výsledky súčasných volieb v ČR, SR, USA, EU …
Ing. L. Balvín, zakladateľ Hnutia za záchranu a obnovu mozgu – predseda Únie mužov Slovenska, Marcela Vetráková – predsedníčka Klubu žien pri ÚMS.