JáRodič.cz
Možná vás překvapí, že poruchy spánku nejsou jen problémem dospělých, ale i dětí. A řeč není o nespavosti miminek. Tyto poruchy se mohou projevovat nejen tím, že dítě špatně usíná, probouzí se v noci či má noční můry, ale i tím, že trpí nadměrnou spavostí. Kvalitní spánek je přitom pro zdravý vývoj dítě velmi důležitý. A o spánku, jeho kvalitě a poruchách bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Proč je kvalitní spánek důležitý
Dlouhodobý nedostatek spánku má na dítě nepříznivý vliv. Dochází k zhoršení koncentrace a paměti, dítě má problémy s chováním (je náladové, podrážděné, zlobí atd.) a bývá častěji nemocné. V budoucnu se pak mohou objevit i poruchy chování. S kvalitním spánkem je spojen i růst dítěte.
Je důležité vědět, že pro zdravý rozvoj dítěte je kvalitní spánek nezbytný.
Když dítě špatně spí
Pokud se u dítěte objeví poruchy spaní, respektive dítě špatně spí, je třeba zkoumat příčinu. Může se jednat o krátkodobou záležitost, kterou lze vyřešit poměrně snadno. V opačném případě určitě stojí za to konzultovat problém s pediatrem. Ten může doporučit další odborná vyšetření (například v centrech zaměřených na poruchy spánku a ve spánkových laboratořích).
Poruchy spánku
Poruchy spánku se dělí do šesti skupin:
- Nespavost (insomnie) – usínání trvá delší dobu a je obtížné; noční probouzení
- Poruchy dýchání ve spánku – např. spánková apnoe
- Nadměrná denní spavost (hypersomnie)
- Poruchy 24hodinového cyklu (spánek/bdění)
- Poruchy probouzení (parasomnie) – patří sem náměsíčnost, noční děsy/můry atd.
- Abnormální pohyby ve spánku – pohyby nohou, skřípání zubů a podobně
Spánek (jeho kvalitu) ovlivňuje mnoho faktorů. Patří k nim například:
Změna prostředí, stres, nemoc, denní režim, složení stravy/pití, atmosféra v rodině, psychická (ne)pohoda a podobně.
Jak dětem pomoci
- Vytvořit vhodné prostředí pro spánek – klid, kvalitní postel a přikrývky + polštář, vhodná pokojová („spací“) teplota, větrání (čerstvý vzduch) a podobně
- Zajistit pravidelný denní režim
- Pozor na jídlo před spaním – je třeba vědět, co a kdy dítě jí/pije před spaním. Pozor zejména na kofein, těžká jídla atd.
- Dostatek pohybu
- Vytvořit „usínací“ rituály – například nejdříve vykoupat, pak večeře, pohádka na dobrou noc
Závěr
Mělo někdy vaše dítě potíže se spaním? Jak se projevovaly? Víte, co bylo jejich příčinou? Jakým způsobem se podařilo problém vyřešit a jak dlouho to trvalo? Bylo nutné vyhledat pomoc lékaře? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JÁRODIČ.CZ
17. 6. 2018 at 22:23
Dítěti stačí láska.