Stridavka.cz
Předběžné opatření je strašákem tátů, kteří se chtějí starat o své děti. Své o tom ví většina tátů, kteří si prošli konfliktní úpravou péče o děti.
Děti i táta na obrázku jsou vysmátí – dosáhli společnými silami vyvážené péče obou rodičů už po šesti měsících od začátku velmi ostrého sporu rodičů s řadou trestních oznámení. Přesto i oni si prošli předběžnou úpravou, která přihrála obě děti matce. Důvodem pro předání dětí matce předběžným opatřením (bez úpravy styku otce) bylo pro soud to, že se táta pokusil převzít děti od matčiny kamarádky, která je hlídala, po 4 týdnech bez jediného svého kontaktu s dětmi. A v situaci, kdy podle dohody sepsané na OSPOD je měl mít již týden v péči. Po vydání předběžného opatření je táta po další 3 týdny viděl sotva pár hodin. To už naštěstí soudkyně pochopila, že je to matka, která bezdůvodně brání dětem v péči otce, a nastolila zatímní úpravu vyváženou. A to už v době, kdy mladšímu dítěti byly jen dva roky.
Ne každý táta má takové štěstí, aby soud zareagoval na bránění matky v otcově péči. Jsou zcela běžné případy, kdy soudy bez vážného důvodu omezují předběžnými opatřeními péči otců, dávají matkám moc určovat rozsah péče otce o dítě, diktovat, kdy otec s dítětem smí být a kdy ne, zda smí dítě u táty být přes noc. Taková předběžná opatření, která mají být zásadně krátkodobými úpravami, často omezí péči otce na několik let, zafixují dítě u matky (často i v nezákonně změněném místě bydliště), tím ovlivní i znalecká zkoumání a fakticky rozhodnou o konečné úpravě.
Soudy nejen že často bezdůvodně omezí péči otce, ale opakovaně zamítají návrhy otců na širší prozatímní podíl na péči. Zamítají návrhy otců na zatímní úpravu střídavou péčí, jako by se jednalo o nějaké zlo. Velmi častým argumentem pro zamítání návrhů otců je tvrzení, že předběžné opatření má sloužit pouze k nezbytné ochraně práv, že jde o opatření dočasné a že v žádném případě nepředjímá konečné rozhodnutí ve věci. Přitom v rozsudcích se pak objevují odůvodnění, že dítě už má u matky vytvořené sociální vazby, má tam kamarády, chodí tam do školy a změna by narušila posvátnou stabilitu výchovného prostředí. Soudy se velmi často při zamítání návrhů otců na prozatímní střídavou péči ohánějí argumentem, že není možné nastolit úpravu, která by nahrazovala rozhodnutí ve věci samé (v duchu návrhu otce na střídavou péči). Ale vůbec jim nevadí, že nařizují předběžné úpravy, které zcela vyhovují návrhům matek ve věci samé. A často následně rozhodnutí ve věci samé kopíruje předběžnou úpravu.
Přitom od Ústavního soudu mají soudy obecné jasný pokyn, že předběžná úprava ve věcech péče o nezletilé by měla zajišťovat co nejširší styk i rodiči, který s dítětem nežije (nález I. ÚS 618/05). Pokud má být co nejširší, pak má být tak široký, že širší už být nemůže. Tedy buď vyvážený s péčí matky, nebo alespoň maximální možný, jaký je otec schopen zajistit.
Je potřeba bojovat proti zhoubné praxi obecných soudů, které šmahem vylučují otce z péče v době řešení sporu, aby ho tím vyloučily z péče i do budoucna. Pokud by soudy nařizovaly okamžitě na návrh jednoho z rodičů vyvážené rozdělení péče, pak by mnohem více dětem mohlo být zachováno právo na péči obou rodičů ve formě střídavé péče.
Od srpna 2015 do ledna 2016 běží na parkovišti Ústavního soudu kampaň, která má za cíl sdělit ústavním soudcům, že je zde zásadní problém v opatrovnických řízeních. A že by měli k předběžným opatřením po 10 letech vydat nový zřetelný signál na ochranu práva dítěte na péči obou rodičů. Dosud se Ústavní soud vyhýbá této otázce jak čert kříži a obhajuje se tím, že předběžné opatření je pouze dočasné řešení, které přece nemá vliv na rozhodnutí ve věci samé. Tento pokrytecký alibismus v situaci, kdy se věci právě rozhodují de facto předběžnými opatřeními, by měl Ústavní soud přehodnotit a nastolit jasná pravidla, chránící práva dětí i v době průběhu řízení.
Kampaň bude probíhat ještě do 28. ledna. Pokud vás tento problém tíží nebo v minulosti zasáhl, podpořte tuto kampaň. Zajeďte se k plakátu vyfotit, třeba i s dítětem, a sdílejte s ostatními například prostřednictvím sociálních sítí, nebo pošlete svůj příběh se zkušenostmi s předběžnou úpravou naší redakci.
19. 1. 2016 at 13:00
Text je třeba kopírovat a vložit do vyhledávače. Lze se tak vyjádřit a snad se to někde zobrazi ve statistice.
19. 1. 2016 at 13:02
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/7e36eab7-91de-4a6a-9605-20190420ac4a?surveylanguage=CS&serverEnv=
19. 1. 2016 at 13:07
Mě to prostě z mého PC nejde. 🙁
19. 1. 2016 at 13:19
Mne ten odkaz spustit šel a dotaz na něm jsem vyplnil takto: „Z důvodu, že vím, jak katastrofální stav justice je v České republice.
Feministická justice, zcela ignoruje platné zákony, platné právní normy,
mezinárodní úmluvy jako je Úmluva o právech dítěte a Úmluva o občanskoprávních
aspektech mezinárodních únosů dětí. Otcové v ČR jsou nejdiskriminovanější skupinou obyvatel a nemají nikde dovolání. V ČR je naprosto špatně
implementována tzv. nezávislost soudů na moci výkonné a to tak, že soudy si naprosto nekontrolovaně a bez možnosti jejich postihu rozhodovat jak chtějí a to bez ohledu na platné zákony, které hovoří o rovnosti rodičů. Často sezneužívá tzv. Předběžné opatření k oddělení dětí od otce. Ústavní soud stížnosti na tato PO zamítá s poukazem, že se jedná jen o předběžná opatření. Následně ve věci samé je rozhodnuto proti otci s poukazem na to, že dítě si na situaci vytvořenou PO již zvyklo a není v jeho zájmu to měnit
19. 1. 2016 at 13:24
Je nepochopitelné, co naše soudy dělají a pak se diví, že stárneme, že se rodí málo dětí. Myslí si, že nás vytrhnou přistěhovalci.
19. 1. 2016 at 13:30
Převzato z dětská práva / za reformu péče o děti.
Pan Robin Hoodovský upozornuje na porusovani Ustavy CR ze strany soudu:
„než psát tisíce dopisů,stačí poslat do vězení soudkyně za porrušení ÚSTAVNÍHO PRÁVA a výsledek se dostaví okamžitě.“
——-
#DětskáPráva
Jinak za ten odkaz se omlouvám, ale dělám co umím.
19. 1. 2016 at 15:00
Aha, ja tedy nepochopil, ze „dotaznikem“ se mysli to jedno textove okno. Cekal jsem neco konkretniho, tykajiciho se primo opatrovnictvi.
19. 1. 2016 at 20:12
Díky za odkaz ne e-justici. Tak pěkný web, a já o něm nevěděl…
20. 1. 2016 at 11:18
Ing.arch.Aleš Krejčí byl zatčen a uvězněn za zabití dvou lidí a těžké zraněnínásledkem svých dvou dětí. Předtím byl několikrát odsouzen za neplacení výživného, když navrhoval soudu výživné ve výši 50 a 100 Kč. Protože mařil výzvu k nástupu do vězení má na krku další trestní stíhání a tedy i nemá ani nárok na předčasnépropuštění. Psát mu můžete do vazební věznice v Hradci Králové.
20. 1. 2016 at 11:19
Ing.arch.Aleš Krejčí byl zatčen a uvězněn za zabití dvou lidí a těžké zraněnínásledkem svých dvou dětí. Předtím byl několikrát odsouzen za neplacení výživného, když navrhoval soudu výživné ve výši 50 a 100 Kč. Protože mařil výzvu k nástupu do vězení má na krku další trestní stíhání a tedy i nemá ani nárok na předčasnépropuštění. Psát mu můžete do vazební věznice v Hradci Králové.