Nejvyšší státní zastupitelství
–
K novelizačnímu bodu č. 4 (k § 3021 odst. 1):
Navrhované ustanovení definuje, co se rozumí domácím násilím, a to tak, že uvádí alternativní výčet jednání, která představují domácí násilí. Zatímco v písmenech a) a b) je takové jednání vymezeno prostřednictvím jeho negativních následků či hrozby jejich vzniku vůči obětem, tak v písm. c) je domácí násilí definováno jako jednání vůči oběti, které spočívá ve zneužívání moci nebo nerovného postavení, bez ohledu na to, co má být takovým jednáním oběti způsobeno nebo jaký následek takovým jednáním oběti hrozí. Jinak řečeno, např. každé jednání vůči osobě blízké, které spočívá ve zneužití nerovného postavení mezi ní a původcem takového jednání, je z hlediska dané definice domácím násilím, bez ohledu na to, jak se takové jednání fakticky projeví vůči oběti. Ad absurdum by pak bylo podle navrhované definice domácím násilím také např. jednání jednoho z manželů, který si díky vyššímu finančnímu příjmu, než má druhý manžel, prosadí (zneužije nerovné postavení) pořízení dalšího nového auta, aniž by se to negativně projevilo vůči druhému manželovi (oběti) způsobem uvedeným v písmenech a) nebo b), tzn. aniž by to např. vážně ohrozilo nebo narušilo schopnost uspokojovat potřeby členů společné domácnosti. Byť lze předpokládat, že by se aplikační praxe absurdním důsledkům při výkladu navrhovaného ustanovení snažila vyvarovat, je podle našeho názoru pojem domácího násilí vymezen prostřednictvím písmene c) až příliš široce a současně poněkud nesrozumitelně. Ve své podstatě je takové jednání průvodním jevem domácího násilí. Všechny zásahy a ohrožení pojmenovaná v písmenech a) a b) jsou totiž projevy jednání vůči oběti, která budou zpravidla – má-li jít o domácí násilí – spočívat ve zneužívání moci (nejen fyzické) nebo nerovného postavení (založeného na jakémkoliv v úvahu připadajícím důvodu).
Navrhujeme proto, aby bylo již do návětí odstavce 1 doplněno, že domácím násilím se rozumí zneužívající jednání (zejména prostřednictvím moci nebo nerovného postavení) vůči oběti s tím, že následovat budou písm. a) a b), která vymezují projevy daného zneužívajícího jednání vůči oběti. Písmeno c) by v takovém případě nemělo být, s ohledem na výše uvedené, stanoveno jako samostatné jednání, které má být bez dalšího domácím násilím.
Nadto, pokud by měl odstavec 1 zůstat beze změn, tj. v předkládaném znění, tak je třeba upozornit, že text působí dojmem, jako by jednání spočívající ve vážném ohrožení či narušení schopnosti oběti či členů společné domácnosti uspokojovat svoje potřeby představovalo vlastní podobu domácího násilí. Pak by však každá exekuce či insolvence dlužníka promítající se do schopnosti členů společné domácnosti uspokojovat své potřeby představovala domácí násilí dlužníka, což je však nutno považovat za absurdní.
Závěrem je tedy třeba shrnout, že konstrukci definice domácího násilí v předkládané podobě považujeme za nevhodně formulovanou a problematickou.
Tato připomínka je zásadní.
Kompletní připomínky NSZ a mnoha dalších institucí k návrhu zákona najdete na portálu informačního systému ODok
19. 1. 2024 at 7:35
Tenhle aktivismus, kdy dokonce nejsou schopni rozlišit domácí násilí ve smyslu ustálených rolí oběti a násilníka, od párového násilí, kde se role střídají, je fakt projevem pomateného ideologismu a nikoliv skutečné ochrany před závadným jednáním. O projevech genderové nerovnosti v odůvodnění ani nemluvě.
19. 1. 2024 at 16:19
Ve společném obydlí, kde je člověk s osobnostní poruchou či duševní nemocí, se závislostí nebo se závadovým chováním, je skutková podstata DN naplňována permanentně. Jinak to nejde. Domácnosti by bez nich jistě fungovaly lépe, ale všichni takoví lidé na tom v ústavech, ve vězení nebo na ulici budou mnohem hůř. Nevím, co je lepší.
19. 1. 2024 at 17:45
no ony takové italské domácnosti s dětmi by v navržené úpravě plnily kvóty pěstounů tak rychle, že by legebetéčko mohlo mít ústavní právo na dítě.
19. 1. 2024 at 19:40
Třeba právě o to jim jde. Přemístit děti z nevhodného prostředí u nedokonalých biorodičů k těm správným homorodičům. Kdo ví …
19. 1. 2024 at 23:04
No je to evoluce. Nejprve systém rozbíjel soběstačné tlupy, pak široké rodiny, pak třígenerační rodiny, pak jádrové rodiny a nyní je na řadě rozbít i vztah solorodič-dítě. Lépe se jim to ovládá….