Ing. Vojtěch Mečíř
Jsem ženatým tátou tří dětí, u jednoho z nich bojuji o získání střídavé péče. Protože každým dnem zjišťuji, že problém práva na odpovídající rodičovskou péči ze strany otců není jenom mým problémem, snažím se nějakým způsobem podpořit hnutí za otcovská práva, jejichž činnosti si velice vážím.
Na druhou stranu si myslím, a proto také píši tento článek, že v současné snaze o zrovnoprávnění rodičovských práv chybí akcent či důraz na aktivní otcovství. Sám za sebe jsem přesvědčen, že právě aktivní otcovství a jeho propagace může pomoci nejen dětem, ale i jejich rodičům. Svůj pohled na to, co propagovat jako aktivní otcovství, uvádím v následujících bodech.
1. Aktivní otcovství znamená boj za rovnocennou rodičovskou roli. Jako příklad zmiňuji boj proti psychickému nátlaku, který v mnoha partnerských vztazích panuje. Zaznívají-li mezi partnery věty typu „proč já si vzala takového vola“, „jestli ti moje jídlo nechutná, tak příště už ti neudělám nic“, nebo „stejně jsi pořád jen v práci, rodině se nevěnuješ a peněz vyděláváš málo“, je třeba proti nim od samého počátku slušně, ale rázně vystupovat.
A zvlášť ošklivá je pak skutečnost, jsou-li takovéto věty sdělovány před dětmi. I tady ale platí nenechat se vydírat a nestrkat hlavu do písku. Ne jen kvůli sobě, ale hlavně kvůli dětem. Mají právo na tátu, který dokáže bojovat. Táta, který nebojuje (a neplatí to jen pro boj za rovnocennou rodičovskou roli) a nechá si vše líbit, opravdovým tátou být přestává.
2. Aktivní otcovství znamená dle mého názoru také povinnost muže, pokud je ve vztahu spokojen, aby podal své partnerce žádost o ruku. A je právem budoucího manžela, aby ho ten druhý pravdivě informoval „o svých příjmech a stavu svého jmění“ a stejně tak je právem při případných nejistotách ošetřit majetková práva smluvně před svatbou.
3. Za nejdůležitější věc však považuji, aby bylo zdůrazňováno, že otcovská i mateřská role jsou nezastupitelné a mají být pro správný vývoj dítěte (stejně tak ale i pro celkové uspokojení, které má oběma partnerům vztah přinášet) ve vzájemné rovnováze. Ano, táta i máma, kteří se chtějí o dítě starat, jsou pro něj stejně důležití, a to od již od jeho narození. Nelze tvrdit, že někdo z nich je důležitější. Není a tvrdí-li někdo cokoliv jiného, je to hnus a hloupost.
4. Nedá mi to, i když to je poněkud spekulativní myšlenka, abych přínos toho, co spatřuji pod aktivním otcovstvím, promítl i do následující oblasti. Nedávno skončily zimní olympijské hry. Asi nejdiskutovanějším tématem je neúspěch naší hokejové reprezentace. Neustále se rozebírají jeho příčiny, hledají se viníci. Zdůrazňuje se, že naše hokejová reprezentace již nepatří mezi ty úplně nejlepší.
Já si však myslím, že největší (dlouhodobou) příčinnou tohoto neúspěchu je skutečnost, že ve spoustě českých rodin přestává fungovat aktivní otcovství. Respektive role otce jakožto výchovného činitele, který vede dítě k důslednosti a cílevědomosti, upadá. Navíc ústup ze slávy zaznamenáváme ve všech rozšířených kolektivních sportech (volejbal, házená, basketbal, i v mém oblíbeném ragby), netýká se pouze hokeje. Můžeme diskutovat o tom, který trenér má vést tu kterou reprezentaci, jak má být vedena mládež ve sportovních oddílech, ale podle mého názoru je největší příčinou stávající situace úpadek otcovské role v mnoha rodinách. Je velká škoda, že náš nejslavnější hokejista, pan Jaromír Jágr, žádné potomky nemá a zřejmě o nich ani neuvažuje. Ve které jiné rodině by měly děti lepší předpoklady vyrůst v kvalitní hokejové reprezentanty či reprezentantky?
21. 3. 2014 at 10:22
Pozor na rozšiřování pochybných majetkových spoluvlastnických práv z tzv. Společné domácnosti. Feminacistky cítí že se muži nechtějí ženit, proto se snaží o určování spoluvlastnických podílů již jen z toho že u muže bydlí. Judikáty z dané oblasti jsou protichůdné a mnohdy katastrofální. Muž nechápe (a nedá se to pochopit) proč by měla být jeho milenka ideální spoluvlastnictví poloviny jeho domu který zaplatil ze 100% on, ale ona se „starala“ o domácnost.
21. 3. 2014 at 14:17
Pak se Česká republika diví, že má nejnižší počet sňatků od roku 1918. A nikdo neví proč…
http://www.novinky.cz/domaci/331051-pocet-obyvatel-cr-poprve-po-deseti-letech-klesl.html
21. 3. 2014 at 15:07
Solomone, co konkrétního máš na mysli. Jaký judikát? Týká se to i tebe? Pokud nechceš psát sem, napiš mi prosím na otec.dite@seznam.cz. Díky.
21. 3. 2014 at 20:39
22 Cdo 2258/2007
velice chutné čtení:-)
22. 3. 2014 at 1:23
Jak tady v diskusi správně zaznělo, mladí muži se nechtějí ženit, když vidí tak nefunguje rozvodové a opatrovnické soudnictví. Ale nejen to. Dnes ráno jsem v autě posloucahl rádio o tom, jak v ČR ubývá počet lidí a nerodí se děti. Jakpak by neubývalo, když „soudkyně“ jako je soudružka JUDr. Jana Niedobová ze soudu Frýdek-Místek, klidně nechá dvě české děti v cizině, kam je unesla jejich matka, a to přesto, že soud v cizině označil chování matky jako nezákonné a nařídil návrat dětí domů, do ČR !!! Takové hrůzy, jako je Jana Niedobová „soudí“ (rozuměj škodí) za naše daně na našich soudech a jsou za své zločiny neodvolatelné !!!!!
22. 3. 2014 at 9:58
Solomon: Díky, ten znám skoro nazpaměť.
22. 3. 2014 at 11:04
Solomon: A tenhle znáte? I.ÚS 2221/12
22. 3. 2014 at 16:32
Foru: tam v tom US cos mi poslal ta žena uzavřela jako spoludlužnice smlouvu o financování stavby, tam bych to ještě pochopil…
Ale to co jsem ti poslal já, tam pouze posekala trávu a kouřila ocas:-)
a jeden svědek „dosvědčil že i něco koupila“ a „že se říkalo že staví oba“
jsem zděšen, Feminacistky již vymýšlejí postraní cesty a je jedno že nejsou vdané, stačí se k nějakému chudákovi co maká nakvartýrovat a dělat politiku úsměvů a vzorné milenky v blízkém okolí
22. 3. 2014 at 16:40
US zavádí pojem „full service“ :-):-):-)
tj. to kouření, lízání asi… nevíte?
22. 3. 2014 at 18:16
Slovo „full“ znamená že všechno, takže by to mělo znamenat to i to … když ovšem jeden z rodičů nesouhlasí, je třeba jeho nesouhlas nahradit souhlasem soudu …