PhDr. Jozef Tinka, PhD.
–
Rodinné soudy se staly realitou. Od 1. června začalo fungovat 33 specializovaných okresních soudů zaměřených na rodinněprávní agendu a 3 odvolací (krajské) soudy – v Trnavě (pro obvody Trnava, Bratislava a Nitra), Žilině (Žilina, Banská Bystrica, Trenčín) a Prešově (Prešov, Košice). V rámci této reformy se vytvořily dva městské soudy, jeden v Bratislavě pro celé hlavní město a jeden v Košicích pro město i okolí.
Nebudete však muset cestovat například z Považské Bystrice do Trenčína, protože zůstala zachována tzv. pracoviště. V praxi to znamená, že soud zůstane soudem, jen se změnil jeho status samostatné instituce.
Pozitivem je, že soudci pro jednu agendu budou na jednom pracovišti. Budou se setkávat v kancelářích, na chodbě, v jídelně a budou diskutovat o svých případech, radit se, vyměňovat si právní názory. Je dobře, že se energie odbornosti zkoncentruje takovýmto způsobem. Pravdou však je i to, že původní soudci si mohou s sebou přinést i předsudky, předpojatost a chybné postupy. Vždyť kdo je dokonalý, ne?
Určitou naději dává projekt motivovaný tvz. Cochemskou praxí z Německa, oficiálně označovaný jako „Zavádění jednotných zásad multidisciplinárního přístupu v rodinněprávní agendě“. Mnozí jste se možná setkali s tím, že po podání návrhu na soud jste obdrželi pozvánku na informativní setkání rodičů a později – spolu s psychologem, kolizním opatrovníkem a advokáty rodičů, pod vedením vyššího soudního úředníka – jste hledali dohodu. Signalizujete několik rozpačitých zkušeností. (Právě provádíme průzkum o výsledcích zavádění projektu, budeme vás informovat.) Jako při zavádění všeho nového.
Interdisciplinární spolupráce začala ještě v roce 2018 postupně u dvanácti soudů, od ledna 2022 je již u všech soudů. „Je fajn, že vznikly rodinné soudy, mám stále stejnou agendu a více času se jí věnovat…,“ svěřila se nám jedna bratislavská soudkyně a přiznala, že nový systém jí dává více prostoru pracovat efektivněji.
Podle metodiky ministerstva spravedlnosti, která je pro soudy závazná, postup od podání návrhu na soud do druhého jednání nemá trvat více než šest měsíců. Po přijetí návrhu soud nejpozději do tří týdnů postoupí věc koordinátorovi. Do měsíce se musí uskutečnit informativní setkání rodičů a do dalších tří měsíců první jednání, do půl roku druhé jednání soudu. Zní to hezky, ale od původní Cochemské praxe to má ještě hodně daleko. Jürgen Rudolph vždy a všude zdůrazňuje čas. Ten je rozhodující. Pokud soud jedná déle než měsíc, je to pro dítě zničující. Ale když si vzpomeneme na léta se vlekoucí spory, je ten půl rok doba snů.
Startujeme projekt kontroly Cochemské praxe u rodinných soudů se záměrem jednak poskytnout informace o tom, co můžete očekávat a žádat od soudů, a jednak chceme dát systému zpětnou vazbu, aby se zlepšoval. Aby vnímal, co si myslí zainteresovaní rodiče, jaké to má dopady na děti a co je třeba dělat, aby se představy a praxe sbližovaly.
Můžete pomoci. Pište o vlastních zkušenostech, ptejte se, komunikujte, aby změny nezůstaly pouze na papíře a v rovině dobrých úmyslů.
Převzato ze stránek Rady pre práva dieťaťa. Přeložil Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Okomentovat