• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůSlovensko nás předběhlo
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Slovensko nás předběhlo

10. května 2013

Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.

Minulý týden jsem jel autem do Bratislavy na konferenci. Hrbolatá a popraskaná dálnice z Brna do Břeclavi, jakmile jsem přejel slovenské hranice, přešla ve vcelku rovný a klidný povrch. Nebyla to výjimka. Dobrý stav slovenských dálnic jsem zažil i v nedávné době při cestování do Tater.

Jsou samozřejmě mnohem důležitější věci než dálnice. Například rodina a rodinné vazby. I v této oblasti nás Slovensko předbíhá. Nejen tím, že stále má nižší podíl rodin zasažených rozvodem než my. Ale v poslední době i lépe chrání vazby dětí k rodičům, kteří se rozvedli. Právě o tomto tématu byla konference, které jsem se v Bratislavě účastnil.

Slovensko teprve v roce 2010 (!), za vlády Ivety Radičové, uzákonilo možnost svěření dětí do střídavé péče obou rodičů. Přesto už dnes zachovává oba rodiče zhruba stejnému procentu dětí, k jakému jsme se my dohrabali po celých 15 letech od podobné změny zákona. A v některých slovenských okresech podíl střídavé péče ze všech rozvodů dokonce směřuje k současné evropské úrovni (Bratislava 2 – 30 %, Bratislava 1 – 21,43 %, Považská Bystrica – 21,29 % apod.).*

Slovensko má také, na rozdíl od nás, Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVaR). Generální ředitelka jeho sekce sociální a rodinné politiky na konferenci vysoce pozitivně ocenila střídavou péči o děti. Slovenská norma o vykonávání funkce kolizního opatrovníka (obdoba našich OSPOD) pak říká:

„Při úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti je nejdůležitější zachovat právo dítěte na udržování rovnocenného vztahu s oběma rodiči. … Při rozvodu nebo rozchodu rodičů je třeba myslet na střídavou osobní péči jako na první možnost uspořádání úpravy výkonu rodičovské zodpovědnosti. Pokud jsou oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o osobní péči o dítě oba zájem a svěření dítěte do střídavé osobní péče oběma rodičům je vzhledem k zajištění potřeb dítěte v souladu se zájmem dítěte, orgán SPODaSK navrhne soudu rozhodnout o svěření dítěte do střídavé osobní péče.“

Jsem zvědav, zda nás dříve předběhne i Albánie, než naše úřady také začnou hájit právo dětí na oba rodiče.

* zdroj: Rada pre práva dieťaťa – Slovenská republika

Převzato z HODINA.BLOG.IDNES.CZ

...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on VK
VK
Email this to someone
email
Print this page
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Slovensko nás předběhlo”

  1. Odpovědět
    JTR
    10. 5. 2013 at 13:40

    No je zjevné, že na Slovensku si dobře uvědomují fakt, že rodina je základním kamenem společnosti. Vztahy dětí s rodiči hlavní morální, ale i faktickou hodnotou.

    Naopak rozvodový průmysl v českých zemích je živena možná hodnocen co největším počtem rozvodů a rozbití jakých koliv vztahů a vazeb partnerů (manželů), schopných vytvářet a udržovat klasickou rodinu a rození, poté vychovávání dětí oběma rodiči, je všemožně likvidováno.

    Oproti tomu vidíme veselé duhové průvody podporované mediálně, politicky atd., dokonce jsou návrhy v podpoře výchovy dětí stejnopohlavních párů. Jsem staromilec – rodiče a rodina je táta a máma.

    Děsivé je jen na malém městě jako Třebíč, když mrknu na rozvrh soudu z vytřeštěnýma očima vidím – rozvod manželsví, rozvod manželství, rozvod manželství a to prosím po patnácti minutách. Děsivé. Jako když lidé byli nahnáni podobně za války před popravčí soudce a hromadně popravováni. Tentokrát manželství, ne fyzicky lidé. (15 minut, vydělit dvěma = za 7,5 minuty zničeno několik životů, připočítejme děti, prarodiče)
    Nenajde se soudce, který by řekl – neblbněte, máte děti, řešte malicherný problém jinak. Nikoliv – udělat čárku, vyděláno – další !!

    “Ale jak řekl major Haluška – lidí je dost, tak se nestarejte Kefalín”

  2. Odpovědět
    Enigmat
    10. 5. 2013 at 15:19

    JTR, hele to je nesmysl, přece nechceš, aby soud říkal někomu, jestli s někým žít má či nemá. Buďto jsou dotyční zralí a vědí co dělají, nebo aspoň jeden z nich zralí není a pak by bylo jen peklem to všechno prodlužovat. Já naopak vidím cestu ke snižování neštěstí dětí jinou:
    uzákonit střídavou péči jako standartní řešení. zrušit nesmysl jménem SJM a zavést dobrovolné výživné. Pak si každej rozmyslí, s kým si pořídí děti.Dneska je to nastaveno tak že by vlastně byly ženy hloupé, kdyby do sňatku a rozvodu nešly, když to má samá pozitiva. V první fázi jim manžel udělá dítě, postaví dům atd. půlka z toho, co vydělává, se jim střádá, je výhodný zůstávat v manželství… a rozvod je taky výhodnej – dítě jim zůstává, navíc tučné výživné na něj platí a ještě se dá dítětem otec vydírat. Kdo by odolal?

  3. Odpovědět
    Jan Ryska
    10. 5. 2013 at 16:36

    Naše naděje jsou marné.V klasickém a tradičním, bolševickém stylu.http://www.novinky.cz/domaci/301522-zeman-nebyl-u-klenotu-ve-forme-viroza-rekl-hrad.html.

  4. Odpovědět
    JTR
    10. 5. 2013 at 17:07

    Je to hold infekce doby.

  5. Odpovědět
    JTR:Enigmant
    10. 5. 2013 at 20:23

    Naprosto s tebou souhlasím. Oni to také vědí, protože střídavkou by výrazně klesl počet nesmyslných rozvodů a lidé kteří se tím bezostyšně živí, by skončily na pracáku (např. kafepijavice z ospodů a jim podobných)
    Výživné jako takové by téměř také odpadlo, protože když je dítě u mne, pochopitelně a rád ho živím, kupuji botky, trička, pastelky zkrátka co je potřeba, koneckonců jako jsme to dělali, když byla rodina pohromadě.
    Ke sňatku a výběru partnerky jsem žádného soudce nepotřeboval, ani znalce zdali můžu mít dítě a toto vychovávat ! Už vůbec ne rozvedenou, zapšklou jedubabu z ospod, která mi bude zakazovat vidět mé dítě, např. na školní besídce atd. ! A psát jak manželsví nefungovalo ??? 20 let a dvě děti byl patrně jen takový omyl.
    Placení výpalného přes které tě akorát perzekvují, tyranyzují a vydírají není výchova a výživa svého potomka, ale rozvodový průmysl.
    Spousta tatínků bez řidičáku, v kriminálech, pod mostem, nic příští generaci nepřinesou.
    Také je vidět jak ubývá sňatků a narozených českých dětí. Proč ? No já bych do toho také už nešel, jako dnes mnozí mladí kluci, kteří nejsou hloupí, navíc mají třeba smutnou zkušennost s rozvodem v rodině.
    Tak stejně zde bude možná za pár let převládat islám a bude po rozvodech, nebude koho rozvádět.

  6. Odpovědět
    Novak dr. h. c.
    10. 5. 2013 at 22:05

    JTR: Napsal jsi to přesně a dobře

  7. Odpovědět
    Jan Ryska
    11. 5. 2013 at 0:38

    Paní s OSPOD Beroun za nás s klukem velice dobře zabojovala na kraji v Praze,ale český totalitní soud štolbovákroupovápíšová opět vypověděly o svých rodičích.

  8. Odpovědět
    Tomáš Holek
    13. 5. 2013 at 17:13

    Dnes jsem byl se svou advokátkou na krajském soudě na odvolacím řízení ohledně změny péče o děti a určení bydliště. Soudkyně mne i mou advokátku velmi příjemně překvapila. Jednalo se o soudkyni JUDr. Žídkovou, která již 2x zamítla mé odvolání k rozhodnutí o předběžném opatření (se zdůvodněním, které nemělo hlavu ani patu), takže se dalo čekat, že i v samotném řízení potvrdí rozhodnutí okresního soudu. Advokátka mne upozorňovala, že mám počítat s tím, že jen potvrdí rozsudek okresního soudu a ani mne řádně nevyslechnou. Vyslechnutý jsem byl, soudkyně mne nepřerušovala, a vyslechla mne se zájmem a nakonec rozsudek okresního soudu nepotvrdila, ale nařídila provedení psychologického posudku, tak jak jsme požadovali. Přistup této soudkyně v tomto dnešním případě hodnotím kladně.

  9. Odpovědět
    Lukáš
    14. 5. 2013 at 3:37

    Pane Tomáši, to, že Vás paní soudkyně vyslechla a při řeči nepřerušovala by měla být pomalu absolutní samozřejmost, nemyslíte?

  10. Odpovědět
    Tomáš
    14. 5. 2013 at 17:58

    Lukáši, spousta věcí by měla být samozřejmá a není, a proto nás po tom co na soudech zažíváme, mile překvapí i věci, které by měly být samozřejmé.
    Já si dřív myslel, že je samozřejmé, že soud musí vzít v uvahu, že dětí mají otce. Myslel jsem si, že je samozřejmé že soudkyně respektují platné zákony a mezinárodní umluvy.
    Dnes už by mne jen mile překvapilo, kdyby to tak bylo.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Poradna: Výživné při střídavé péči

    2. března 2017

    Rozvodovost u nás a ve světě

    5. února 2013

    Podle Ústavního soudu není třeba zachovat péči, po ...

    6. ledna 2021
  • Jak přesvědčit dítě, že má jíst ovoce a zeleninu ...

    9. dubna 2021

    Chci se přestěhovat s dítětem do zahraničí

    8. dubna 2021

    Andršová: Tato doba nahrává tomu zkusit si střídav ...

    7. dubna 2021

    Několik poznámek na obranu manželství

    6. dubna 2021

Kalendář příspěvků

Duben 2021
Po Út St Čt Pá So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
« Bře    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • abc: Model, kdy matka je s dětmi doma a otec pracuje, je ve fungující rodině normální a nelze z něj dovozovat nezájem otce o dceru
  • Lumír Balvín: Několik poznámek na obranu manželství
  • Lumír Balvín: Několik poznámek na obranu manželství
  • Helena Mala: Protestní hladovka
  • Lumír Balvín: Otec nevrátil děti, soud mu je není schopen vzít

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (235)
  • Odborné články (251)
  • Vaše zkušenosti (169)
  • Fungování institucí (131)
  • Zahraniční zkušenosti (90)
  • Zákony, judikáty, vzory (107)
  • Výchova dětí (213)
  • Akce a aktivity (118)
  • Starší nezařazené (1 419)
  • Ostatní (5)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu