Ing. Lukáš Vacek
Možná znáte tu situaci, kdy si přijedete pro dítě a místo očekávaného předání se dozvíte, že se setkání konat nebude. Důvodem může být cokoli, nejčastěji nemoc dítěte. Přístup, řekněme zklamaného, rodiče může být různý. Chtěl bych se podělit o své peripetie s tím spojené.
Fáze I.
Možná i vy patříte (nebo stejně jako já jste patřili) mezi naivní rodiče. Věříte, že soud prohlédne úmysly a charaktery rodičů – vše ve smyslu, že pokud rodiči není co vytknout, není důvod, proč by měl být jeho kontakt s dítětem omezen.
V tomto duchu jsem „unesl“ 4 +1 + 2 + 2 +1 dní nepředání dítěte matkou. Soudu jsem předával pouze informaci , že k předání nedošlo a že otec milující své dítě věří, že soud ocení postup, kdy se otec důvěřující v objektivní konečné rozhodnutí rozhodne nezatěžovat soud a neprohlubovat konflikt s matkou podáním návrhu na výkon rozhodnutí neboli uložení pokuty matce.
Výsledek – krajský soud svěřil dítě matce se širokým stykem otce. Efekt „přátelského“ přístupu tedy nulový.
Fáze II.
Zamakal jsem –1) OSPOD napsal nám rodičům informativní mail, že nepředání musí být podloženo lékařskou zprávou, že dítě není schopno převozu. 2) Tento mail předal ošetřující lékařce dítěte, která díky pravidelným (cca 4x do roka) konzultacím o zdravotním stavu dítěte viděla charakter otce a zájem o dítě. 3) Skrze terapeuta byla sepsána dohoda s matkou, že nepředání dítěte z důvodu nemoci se nebude kompenzovat, jen pokud druhý rodič pečovat o dítě nechce nebo nemůže, přičemž kompenzaci si určuje sám, a to 3 návrhy prvnímu rodiči, který má povinnost 1 z nich vybrat.
Následně došlo k situaci, kdy došlo k nepředání. Když se mi s matkou na kompenzaci dle mého výběru dohodnout nepodařilo, podal jsem na soud návrh na výkon rozhodnutí. Soud rozhodl o pokutě matce a ta pokutu zaplatila.
Následně jsem zašel za doktorkou a požádal jí o vyjádření ohledně vhodnosti výletu k moři. Zaplatil dovolenou sobě a dítěti a dle zákona požádal soud o vyplacení pokuty zaplacené matkou na můj účet. Příloha – vyjádření lékařky a zaplacená faktura. A dnes peníze přišly. Věděli jste o tom, že je to možné?
Nutno podotknout, že bych raději verdikt o střídavé péči…
20. 6. 2016 at 1:40
Fáze II. skvělá. Ve které zemi žijete ???
20. 6. 2016 at 8:55
Docela by mě zajímala výše pokuty vyměřená matce vs. výše výživného stanovená otci. Obávám se, že to tak květinkové nebude. Jinak, že se bohudík nejedná o klasickou psychomatku dosvědčuje, že je ochotna sepsat pro sebe (z jejího pohledu, psychomatka vždy myslí jen sama na sebe) nevýhodnou dohodu.
20. 6. 2016 at 9:36
To je přece rozhodnutí soudu v ČR. O možnosti získat pro potřeby dítěte částku pokuty jste nevěděl? Otec se snažil a urodilo se. Samo nic od sebe není.
20. 6. 2016 at 13:42
Han.: Pokuta 5tis, výživné 4tis., dohodu se podařilo naformovat terapeutem, kterým svévolně nahradila soudem stanoveného (za což mu dík – nikoli posléze za zprávu pro soud tedy pardon pro matku…)
20. 6. 2016 at 23:47
mně to přijde v české feminozemi dost jako červená knihovna…. a moc tomu osobně nevěřím…obvykle je třeba minimálně 3 návrhů na výkon rozhodnutí….to prý je běžná soudní praxe…u mne třeba stačilo tvrzení majitelky, že dítě není schopné převozu a já byl pak uředně to hovado co nechrání zájem dítěte a chce vidět lékařskou zprávu…
21. 6. 2016 at 21:25
Náhodou, výkony rozhodnutí fungují skvěle. U jednoho tatínka se nám podařilo po třičtvrtě roce dosáhnout pokuty 1000 Kč za 9 zmařených styků, jimiž matka izolovala děti od otce na 3 měsíce. Sice nejprve okres všechny návrhy zamítl, na odvolání to kraj vrátil zpět na okres, okres to znova zamítl (prý matka vždy uvedla důvod), k druhému odvolání se kraj neskutečně naštval a matku s příjmem 60 tis. měsíčně ekonomicky zlikvidoval tučnou pokutou 1000 Kč. Teď už si to matka nedovolí…..