Mgr. Tomáš Jadlovský, Ph.D.
–
„Dejte dítě do deseti let mámě.“
V anketě o nejhloupější výrok roku na téma rodičovské rovnosti se už stává téměř tradicí, že vždy přispěje i Marek Herman. Pedagog, lektor osobního rozvoje a lobbista za hazard. V Prostoru X se loni v únoru rozpovídal na témata krize otcovství, nevhodnosti střídavé péče a nutnosti do 10 let nechat dítě matce.
Je s podivem, proč zrovna vystudovaný tělocvikář a učitel předrevoluční občanské výchovy dostává prostor v mainstreamových médiích, aby dštil síru na střídavou výchovu a roli otce v životě malého dítěte (viz Wikipedie). Asi to bude tím, že feministky v médiích potřebují mezi svými zástupy také nějaké muže. A tak se jim Marek Herman hodí pro předstírání vyváženosti jednotné rádobyodborné fronty za děti vychovávané výlučně matkami.
Uniká mi, odkud své fantazie o otcovství čerpá. Moje vzpomínky na komunistickou občanskou výchovu jsou již mlhavé, ale o střídavce se tam určitě nemluvilo. Takže zbývá tělocvik, hazard na internetu, nebo konstatování, že když lobbovat, tak lobbovat.
Marek Herman umí dobře své manipulátorské myšlenky zabalit do obecně platných pravd. Mluví-li o společenském blahobytu posledních generací v návaznosti na industrializaci a migraci z venkova do měst, nebo o přehnaně velké roli počítačů ve volném čase současných dětí, nelze s ním než souhlasit. Jen mi není jasné, co to má společného s rozvody, rodičovskými právy a (nejen střídavou) výchovou.
Společnost se nemůže zastavit v minulých stoletích, ale na svůj vývoj reaguje. Je-li dnes více rozvodů než dříve, musí se vymyslet nejlepší model pro děti, které za rozvod nemohou. Za ty roky, po které je Marek Herman kritizován za své neodborné vyjadřování, se kupodivu ani jednou nezmínil o reálných zkušenostech. Dříve bych mu doporučil sledovat problematiku ve Skandinávii. Dnes už má k dispozici i domácí zkušenosti. Máme mladé dospělé, vyrostlé ve střídavce, kteří dostali prostor například ve filmu Střídavka po 10 letech. Skuteční lidé s pravými jmény, žádné fantazie.
V rozhovoru pro Prostor X zazněly, ostatně jako vždy u všech věčných kritiků střídavé péče, pouze hezky znějící obecné fráze. Jak šli muži do války (v českých podmínkách naposledy za císaře), jak se rozpojila vazba otec – syn (což právě střídavka do značné míry napravuje), že táta je dnes jako druhá máma (možná by bylo dobré mluvit jen za sebe), o těžkém životě samoživitelek (i těm by střídavka ulevila, a nejen finančně), o neplatičích výživného ve vězeních (není nad to, když dítěti otce-neplatiče zavřou, určitě za mřížemi nejen dobře vydělá, ale bude se také čím pochlubit ve škole). Největšími perlami jsou výroky o střídavce jako odjištěném granátu a výzva otcům: Dejme děti do deseti let matkám.
Co se tak stane, když vybouchne takový odjištěný granát? Nebude mít náhodou matka, už nikoliv samoživitelka, více času na to, aby si sama vydělala, a měla jen poloviční výdaje na dítě? Nebude silnější vazba otce s dětmi?
Dítě do deseti let jedině s matkou mi připomíná jinou oblast historie, a u nás značně opovrhovanou – právo šaría. Muslimští učenci také tvrdí, že do určitého věku má být dítě v péči matky, a potom podle pohlaví a náboženské školy přechází do otcovské výchovy. Navíc věk přechodu syna od matky k otci je tam mnohem nižší, od dvou do sedmi let. U dcery může být o něco později.
Takže náš lobbista je drsnější než islám, ale jen tam, kde se to hodí. Docela by mne zajímalo, co by řekl popírač dvou domovů, kdyby se odrostlejší dítě rozhodlo jít k tátovi, a v souladu s pravidlem „jeden domov a nikdy jinak“ by žilo jen s otcem. Matce by bylo vyměřeno výživné a nějaký ten víkend na styk, ale zase ne moc často, aby dítě nemuselo příliš běhat s batohem na zádech mezi otcem a matkou. Nic takového jsem zatím od Marka Hermana ani kohokoliv jiného z feministických nátlakových skupin neslyšel. Takže asi budeme ještě roky poslouchat povzdechy, jak otcové v životě současných dětí chybí a mohou za to války minulých staletí, industrializace a všudypřítomné počítače.
V této anketě můžete až do neděle 21. února hlasovat pro výše uvedený, nebo jakýkoliv jiný nominovaný žblebt (zde je jejich přehled). Komentáře k jednotlivým žblebtům publikujeme postupně po týdnu vždy v úterý.
26. 1. 2021 at 7:36
U čtení výroků pana Hermana by mě zajímalo jakou roli v jeho životě hrál otec a zda sám není vychován pouze matkou. Jinak jeho vyjádření spíš považuji za taková líbivá slova pro ženy, tedy něco jako způsob balení. Otázkou je proč jeho názory média přetiskují a instituce s ním pořádají přednášky.
26. 1. 2021 at 8:21
Naprosto správná otázka.
26. 1. 2021 at 10:16
Vyroky pana Marka Hermana sleduji již delší dobu, takže vím, že se jedná o úchylného, psychicky poškozeného psychopata, který by se měl léčit a rozhodně by neměl mluvit do výchovy dětí.
26. 1. 2021 at 14:16
Za takové veřejně prezentované názory by měl být autor, zde „pedagog“ Marek Herman, trestně stíhaný.
26. 1. 2021 at 17:16
Celkem vtipný článek o expertu Hermanovi:
„…máme v ČR 47 procent samoživitelek“
https://a2larm.cz/2017/08/vychova-expertu-v-cechach/
28. 1. 2021 at 9:08
Přeji dcerám pana Tomáše Holka příjemný pobyt ve Švédsku.