HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Změna výchovy po 11 letech

Ing. Aleš Hodina


Tento měsíc jsem poprvé požádala bývalého o zvýšení alimentů pro mou dvanáctiletou dceru, která mi byla svěřena do péče v roce 2001, kdy jsme se rozešli. Dnes mu zřejmě přišlo předvolání k soudu a ihned mi poslal sms s tím, že tímto ho nutím požádat soud o společnou výchovu. Má na to po tolika letech nárok?

M. N., Kosmonosy


Samozřejmě, že jako rodič má stále nárok vychovávat své dítě. Podle čl. 32 odst. 4 Listiny základních práv a svobod „péče o děti a jejich výchova je právem rodičů“. Toto ústavně garantované právo se neztrácí ani rozvodem či rozchodem rodičů. Rodičovská odpovědnost může být omezena nebo jí může být rodič zbaven pouze ze závažných důvodů daných § 44 odst. 2 a 3 zákona o rodině.

Je i v zájmu dítěte, aby bylo respektováno jeho právo na péči obou rodičů (§ 26 odst. 4 zákona o rodině).

Je však velmi nepravděpodobné, že by soud rozhodl o společné výchově dítěte, pokud s ní nebudou oba rodiče souhlasit. Společná výchova vyžaduje dohodu rodičů o tom, kdy a jak se který z rodičů bude o dítě starat (toto není upraveno rozsudkem). Pravděpodobnější proto je, že by soud rozhodl o střídavé výchově obou rodičů. Ta má rozsudkem určené základní mantinely a nevyžaduje proto tak vysoký stupeň shody obou rodičů. V zásadě nevyžaduje vyšší stupeň shody než výlučná péče jednoho z rodičů. Protože i při výlučné péči platí, že „rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům“ (§ 34 odst. 1 zákona o rodině).

Z vašeho dotazu nelze určit, jak velký zájem dosud měl otec o výchovu dcery. Pokud nebyl velký, mohla by jeho současná reakce nasvědčovat i tomu, že ve skutečnosti ani teď nechce o dceru pečovat. Ale pouze vás odradit od soudního sporu o výživné. Nakonec až praxe může ukázat, nakolik je jeho zájem skutečný.

Souhlaste tedy s výchovou obou rodičů. Je-li jeho zájem opravdu vážný, vaší dceři se tak dostane péče mámy i táty. Pokud dítě nevnímáte jako svůj majetek, neměl by ani vám takový stav vadit. Pochopitelně, že při střídavé výchově se i otec bude muset rovným dílem podílet na nákladech dcery - živit ji, šatit a zabezpečovat další potřeby.

A je-li jeho zájem pouze hraný, svým souhlasem mu vyrazíte zbraň z ruky. Buď od svého návrhu upustí ještě v průběhu jednání, nebo ze střídavé péče vycouvá později. Nebojte se přitom zbytečně toho, že by snad otcova péče měla dítěti nějak ublížit. Možná jen nebude vše po vašem... A zcela bez rizika není nic, ani vyjít na ulici. Nicméně pokud by se objevily nějaké skutečně vážné problémy, soud může i na váš návrh zasáhnout a velmi rychle péči změnit (do 7 dnů nebo dokonce do 24 hodin).

Dceři samozřejmě nejvíc přejeme, aby měla dobrou péči obou rodičů. Váš vstřícnější přístup ji automaticky nezajistí, ale otevírá cestu k možné dohodě. Opačný přístup může vést naopak k zatvrzení obou stran a dlouhým sporům.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


10.07.2012
Sdílet

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ