JUDr. Oldřiška Luňáčková
Dne 1. ledna 2012 nabyl účinnosti zákon č. 472/2011 Sb., který je novelou školského zákona (zákona č. 561/2004 Sb.) a který upravuje právo dítěte být vzděláváno ve 2 základních školách souběžně za situace, kdy je ve střídavé výchově rodičů. Ředitelé takovýchto dvou škol nyní budou muset ze zákona být v kontaktu, spolupracovat a dohodnout se, jak při vzdělávání dítěte postupovat. Touto právní úpravou se zvyšují šance na střídavou výchovu pro děti, jejichž rodiče mají bydliště poměrně daleko od sebe.
Nové ustanovení § 49 odst. 4 školského zákona zní:
Pokud žák, který byl rozhodnutím soudu svěřen do střídavé výchovy rodičů22a), plní povinnou školní docházku střídavě ve dvou základních školách, vydává mu vysvědčení základní škola, v které zahájil vzdělávání dříve, pokud k tomu nebyla dohodou rodičů nebo rozhodnutím soudu určena druhá škola. Při hodnocení výsledků vzdělávání žáka za pololetí školního roku zohlední škola, která bude vydávat vysvědčení, hodnocení výsledků vzdělávání žáka druhou školou. Ředitelé škol, v nichž se žák podle věty první vzdělává, mezi sebou dohodnou pravidla spolupráce škol při vzdělávání žáka. Rozhoduje-li ředitel ve věcech uvedených v § 165 odst. 2, vyžádá si před rozhodnutím vyjádření ředitele druhé školy. Rozhodování ve věcech podle § 41, přísluší pouze řediteli základní školy, která vydává žákovi vysvědčení.
22a) § 26 odst. 2 zákona č. 92/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů.
9. 1. 2012 at 9:51
co na to říct?
před dvěma lety se femonacistky plácaly do hlavy že jsem debil a dávám dítě do dvou škol, střídání po 14ti dnech, a že školy každá jiné osnovy atd…
keci, keci, keci, syn má samé jedničky ve dvou školách, a ty jejich výukové programy je jeden velký obchodní podvod páchaný jednotlivými nakladatelstvími ve snaze ovládnout co největší část trhu a vydělat prachy, samozřejmě v „zájmu dítěte“:-)šmejdi intalektuálský:-) narval bych je k silničářům zalepovat chodníky
9. 1. 2012 at 10:44
Na Slovensku jsou maminky mnohem rozumnější a dále než ty české, bohužial
http://www.youtube.com/watch?v=ZmZOBndP1Qc&feature=related
9. 1. 2012 at 10:48
Fidele máš naprostou pravdy, tady jsou to vše jenom kecy, kecy, kecy a jenom jak vydělat, vydělat, vydělat prostřednictvím dítěte!!! K ničemu jinému české děti nejsou než pouze k obchodu a ten se roztáčí ještě v mnohem větších otáčkách rok co rok. Konzumní společnost parazituje již i na dětech, tak daleko to ta česká dotáhla, BRAVO, jaké budou konce? Nedozírné, ale to dnes nikdo neřeší a už vůbec né české ženy…počkejte z aněkolik let, to přijde opět hromada takových na záchranu a co to vše bude stát financí a opět se postaví na první místo CO? „neexistující jejich zájem dítěte“!, co umí výborně tak naučit již malé děti na peníze a vše stojí na penězích a kdo k tomu je potřeba a je nejvhodnější??? Jaká je úloha českých mužů
9. 1. 2012 at 13:20
..ted´ budou moct bojovat ještě více o své děti ti otcové, kteří nemohou dostat střídavou výchovu právě kvůli tomuto argumentu, žemusí přeci dítě navštěvovat jednu školu…super!!!
9. 1. 2012 at 13:36
Zdeno, umíte si představit, že by jste byla na místě otce, který přichází pomalu a jistě o své dítě, protože je u matky delší čas než u něj, je to zákonité..dítě si zvyká víc tam, kde je častěji.. a pak začne chodit do školy a přijdou o sebe definitivně, dítě si začne vytvářet školní kamarády,má u mámy více povinností,mají i více času na různé aktivity a pomalu bude jezdit za tátou jen z povinnosti. Myslíte si opravdu, že dítě je chudák, když mu je umožněno žít stejně s oběma rodiči??podle mne je takové dítě bohatší ovíce zážitků, kamarádů a lásku od širší rodiny!!
9. 1. 2012 at 15:10
a v první řadě je to prevence před “ partami “ v období puberty , nebot oba rodiče mají možnost se mu věnovat naplno což u výlučné péče už je podstatně obtížnější…
9. 1. 2012 at 15:32
Jitko, bravo. Fidele, souhlasím. Chlape, díky za odkaz na „otcovskou školku“ – jednou snad bude diskutován i termín „mateřský jazyk“ a nahrazen termínem „rodičovský jazyk“ (případně nějakým jiným genderově vyváženým termínem). Jitko, ten reciproční pohled je velmi důležitý a užitečný. Je třeba, aby se jeden rodič uměl vžít do role druhého rodiče (a naopak), včetně všech podmínek a pravidel, jež mu hodlá nastolit či umožnit.
10. 1. 2012 at 9:17
Jitko díky za Váš objektivní pohled, více takovýchto uvědomělých žen a méně nacistických sobeckých matek a feministických úřednic! Ty si ostatně pouze léčí na lidech své komplexy…jsme pod vládou psychopatů, kdo si to neuvědomuje ten bude vždy požadovat žít pod totalitou! Kuba a kubánci zdárný příklad!
17. 1. 2012 at 12:36
Nově se rozmáhá výlučná péče matky a široký styk 8 : 6. Je jasné že se tím soudkyně vyhnou střídavé péči a tento zákon se těchto dětí netýká, je pro střídavé péče,a matka se pochopitelně odstěhuje a jsme kdy jsme byli…
POZOR !!!
6. 3. 2015 at 15:51
Základem zdravého vývoje dítěte vždy byla, je a bude láska a péče obou rodičů, v ideálním stavu celistvé rodiny, což bohužel v dnešní zvrácené době patří spíš už do oblasti sci-fi. V budoucnu bude tento trend mít na lidskou rasu velký dopad. Pokud se už rodina rozpadne, a oba rodiče mají o potomka zájem a mají odpovídající prostředí pro jeho zaopatření, měla by střídavá péče být automatická, až potom by se měl řešit jiný model, kdyby byl jeden z rodičů nevyhovující (alkoholik, feťačka, násilník, děvka…..) Právo dítěte na oba rodiče by mělo být základním právem mu přiznaným, bez ohledu na vůli kteréhokoli z obou znepřátelených stran. Tenhle boj vedu už 4 roky, mezitím mi jeden ze synů zemřel, mimo to, že byl vážně nemocný, neunesl násilné odloučení a máminu negativní propagandu proti otci, kterého miloval. Role otců v tomto právním systému je jaká je a děti na to tvrdě doplácejí, proto je skvělé, že se ledy pohnuli a někomu došlo, že je proti přírodě upírat dítěti jednoho z rodičů. Jde to dobrým směrem