08Darko Janjevic
–
Dva německé státy jako vůbec první zahájily iniciativu na pomoc mužským obětem domácího násilí. Úředníci v Bavorsku a Severním Porýní-Vestfálsku říkají, že chtějí prolomit tabu obklopující toto téma.
Německé státy Bavorsko a Severní Porýní-Vestfálsko (NRW) představily tři pilíře programu na pomoc mužům trpícím domácím násilím.
První pilíř iniciativy bude zahrnovat horkou linku a online poradenskou platformu pro oběti. Druhý pilíř zahrnuje stavbu azylových domů a poradenských center. A nakonec úřady usilují o to, aby bylo násilí proti mužům „viditelné“ a „prolomily tabu“, které ho obklopuje.
Po mnoho let pracují úřady v Německu a jinde na opatřeních omezujících násilí uvnitř páru. Většina opatření se však zaměřuje na násilí páchané muži proti jejich partnerkám. Zatímco muži také trpí domácím násilím, mnozí se zdráhají nahlásit to ze strachu, že budou považováni za slabé nebo že jim nebudou věřit.
„Muži jsou také terčem domácího násilí,“ uvedly ve společném prohlášení bavorská ministryně sociálních věcí Kerstin Schreyerová a její protějšek z NRW Ina Scharrenbachová. „Až dosud neexistovala téměř žádná pomoc nebo podpůrné struktury. Existují možnosti spolupráce napříč státními hranicemi, především při zakládání horkých linek a v oblasti online poradenství.“
Nastavení trendu pro Německo
Oznámená iniciativa představuje první případ, kdy německé úřady zahajují program tohoto druhu na ochranu mužských obětí. NRW i Bavorsko uvedly, že uvítají, když se další státy budou podílet na této snaze.
Bavorská ministryně pro rodinu, práci a sociální věci Kerstin Schreyerová uvedla, že plán boje proti tomuto problému je součástí komplexního konceptu ochrany před násilím.
„Pro mě je důležité, aby každý, kdo potřebuje pomoc, našel někoho, s kým by mohl mluvit o svém problému,“ dodala Schreyerová. „To je důvod, proč jsem obzvláště ráda, že spolu s NRW postupujeme společně a nastavujeme trend pro celé Německo.“
Zástupkyně NRW Ina Scharrenbachová uvedla, že severozápadní stát připravuje akční plán boje proti násilí na „chlapcích, mužích a (L)GBTTI jednotlivcích“, který bude v roce 2021 předložen zákonodárcům.
Německý Spolkový úřad kriminální policie (BKA) každoročně sestavuje statistiky o domácím násilí. Podle zprávy z roku 2018, založené na zjištěných výsledcích za rok 2017, 17,9 % obětí násilí mezi intimními partnery byli muži. To znamená, že z 127 236 obětí, které ohlásily případy napadení, znásilnění, pokusu o vraždu a zbavení svobody, bylo 23 872 mužů. BKA však poznamenává, že skutečný počet může být vyšší, protože muži se mohou příliš stydět hlásit tento trestný čin.
Převzato z magazínu DW.com, do češtiny přeložil Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Okomentovat