Střídavá péče (dříve střídavá výchova) znamená, že o dítě pečují střídavě oba rodiče. Čas, který dítě stráví s každým z rodičů, je stejný nebo podobný. Intervaly, v jakých ke střídání dochází, mohou být od několika dnů do několika týdnů, v některých případech i delší.
Společná péče (dříve společná výchova) je podobná střídavé výchově, liší se však v tom, že nejsou pevně stanovené intervaly střídání. Rodiče tedy musejí být schopni se domluvit podle potřeby, kdy který z nich bude o dítě pečovat. Na rozdíl od minulosti již není požadavek společného bydlení rodičů.
Podle mnoha vědeckých výzkumů děti po rozvodu rodičů prospívají nejlépe právě ve střídavé nebo společné výchově. Střídavá péče funguje ve světě a chce ji i naše veřejnost. Setkává se však často s odporem soudů a odborů péče o děti (OSPOD). Střídavka přitom funguje i při rozbrojích rodičů nebo větších vzdálenostech mezi nimi.
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu ČR:
„Stále přetrvává v té soudní judikatuře taková pověra, že tím vhodnějším a lepším pro výchovu, zejména dětí útlého věku, je zásadně matka. Zákon a mezinárodní úmluvy však říkají něco jiného. Říkají: Oba rodiče mají stejná rodičovská práva, jsou si rovni. Není možné jednoho z nich, dokonce jenom kvůli pohlaví, preferovat.“
Okomentovat