Bc. Sabina Handlová
Příloha diplomové práce „Postoje ke střídavé péči – rodiče versus děti“ (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2017)
Chlapec R. narozen roku 2007. V současné době je ve střídavé péči mezi rodiči a to lichý týden v péči otce a sudý týden u matky. Střídavá péče mezi rodiči probíhá v jednom městě na Jižní Moravě. Chlapec R. má staršího bratra, narozeného roku 2004.
Z rodinné a osobní anamnézy vyplývá:
Rodiče v současné době jsou již rozvedeni. Otec pracuje v jihomoravské armaturce jako seřizovač. Nemá již žádnou další vyživovací povinnost. Matka chlapce žije v současné době sama, je zaměstnána u nadnárodní společnosti, nemá další vyživovací povinnost. Od roku 2012 byla nezletilému chlapci stanovena střídavá péče na základě vzájemné dohody mezi rodiči. V rodině i několikrát zasahovaly orgány činné v trestním řízení, kdy se rodiče vzájemně i fyzicky napadli. A matka poté musela vyhledat lékařskou pomoc. Chlapec R. zůstal u matky, na rozdíl od jeho staršího bratra, kdy se ovšem u něj začaly projevovat psychické problémy a začal se pomočovat. V roce 2016 matka nezletilých dětí odjela na 5 měsíců za prací do Německa, kdy za celou dobu chlapcům ani nezavolala, otci nepodala žádné informace, nezaslala mu žádné výživné. Před tím, než matka odcestovala, tak měla 14 dní dovolenou a oba chlapce poslala k otci s tím, že má nárok na dovolenou a proto otci chlapce posílá.
Chlapci, starší H. a mladší R., byli na doporučení orgánu sociálně-právní ochrany dětí vyšetřeni v Dětském centru v roce 2014.
Od roku 2002 žila rodina společně v bytě v městě na Jižní Moravě. Zpočátku bylo manželství bezproblémové, po narození dvou nezletilých dětí se začal vztah rodičů rozvíjet disharmonicky. Oba rodiče vzájemně začali poté mít potřebu dalších partnerů, kdy toto zřejmě jejich vzájemný partnerský vztah hluboce rozvrátilo.
Z vyšetření psychologem v Dětském centru:
Nezletilý měl také odklad povinné školní docházky ve školním roce 2014/2015. V roce 2014/2015 byl žákem 1. ročníku, kde navštěvuje po vyučování i školní družinu. Chlapec R. má rád kreslení.
Psychologické vyšetření se uskutečnilo na podzim roku 2014, věk dítěte 7 let 6 měsíců. Dostavil se v doprovodu obou rodičů. Chlapec při vyšetření spolupracuje, po celou dobu vyšetření je patrno větší napětí, psychomotorický neklid. Odpovídá ochotně. Stejně jako bratr problematickou situaci mezi rodiči vnímá, s ohledem na svůj věk ji nemá dostatečně zpracovanou, ale myslí si, na rozdíl od bratra, že by rodiče spolu už být neměli, protože by se hádali. Potvrzuje, že s bratrem i rodiči jezdí na společné výlety. Během dne pobývají u otce, v noci spí u matky. Nezletilý by s tátou rád trávil více času. Pohled chlapce na současný stav rodiny, kterou vyjádřil kresbou, kterou poukazuje na roztřištěnost rodinných vzájemných vazeb. Děti spolu tvoří koalici, drží se za ruce, otec je v dolním patře, stoupá nahoru k dětem, matka je venku před dveřmi do domu, její pozice je zjemněna květinou. Chlapec je velmi citlivý, dlouhodobě vnímá neshody mezi rodiči, jejich hádky, rozchod rodičů si uvědomuje, nemá však možnost jej racionálně zpracovat. Otec se snaží rodinu stmelit, bydlí ve stejném domě, kdy je dělí pouze jedno podlaží. Otec by chtěl vztah obnovit, matka není definitivně rozhodnutá, má vůči svému exmanželovi výhrady. Rodiče navštívili psychologickou poradnu, ale matka po prvním kontaktu v terapii pokračovat. Vzhledem k situaci se jeví nejvhodnější pokračovat i nadále v péči psychologů o nezletilé děti a rodiče v poradně pro mezilidské vztahy.
Doporučení pro rodiče nezl. chlapce:
- nezbytnost komunikace mezi oběma rodiči,
- atmosféra klidu a vzájemné důvěry, nezatahovat nezletilého syna do vzájemných osobních sporů,
- možnost podílení se rodičů na volnočasových aktivitách syna- sport,
- při péči o nezletilého postupovat společně, důsledně, klidně a trpělivě,
- ze strany obou rodičů vymezovat hranice ve výchově,
- výchova by i v rámci střídavé péče měla být jednotná,
- pokračování v terapii psychologa, psychoterapeuta a odborného lékaře.
Z vlastního pozorování a pohovoru s nezletilým vyplývá:
Jedná se vzrůstem o menšího chlapce. V minulosti byl velmi fixován na oba dva rodiče, v současné době vyhledává spíše kontakt s matkou, tráví s ní více času než s otcem. Dle našeho názoru je to zapříčiněno tím, že chlapec trpí psychickými problémy a pomočování, kdy matka chlapce v noci budí, aby se nepomočil, toto u otce nepraktikovali. Otec chce vést chlapce k samostatnosti. Matka toto otci zazlívá, nechápe ho. Chlapec je spíše uzavřený, nevyhledává vrstevníky.
Doplňující metody:
- dotazník pro nezletilé děti i rodiče v otázce střídavé péče – hodnocení nejvýznamnější kladů a záporů daného typu péče.
Srovnání situace pohledem nezletilých – v minulosti a současné době:
V současné době chlapec sděluje, že střídavá péče funguje dle jeho přání. Rodiče se řídí tím, u koho chce chlapec v tu danou chvíli být. Komunikace mezi rodiči je v současné době bezproblémová.
V minulosti byla situace mezi rodiči značně vyhrocená. Nebyli schopni spolu komunikovat, domlouvat se na základních záležitostech ohledně nezletilých synů. Vzájemně se napadali fyzicky i slovně, nepředávali si základní informace. Tato situace byla pro chlapce velmi zatěžující a psychicky náročná. Poté začal mít chlapec psychické potíže a začal se pomočovat.
V současné době je situace dle sdělení zklidněná. Rodiče spolu v současné době komunikují lépe než v minulosti, rodiče spolu vzájemně komunikují na bázi běžných mezilidských vztahů.
Prognóza:
Z úhlu pohledu zpracovatele diplomové práce se nám jeví, že v současné době je prognóza daného typu péče víceméně pozitivní. Rodiče nezletilého chlapce tuto péči striktně nevyžadují. Dítěti ponechávají jistou volnost v tom, kdy se chce s rodiči stýkat. Jezdí na společné výlety, mají společné aktivity i nadále i po rozvodu manželství. Oproti minulosti chlapec danou situaci nese již lépe. Chlapec je již s danou situací srovnaný a je zvykly na daný režim střídavé péče. Je možné, že do budoucna se daný typ péče s ohledem na zájmové kroužky, dále i možnosti rodičů a jejich vzájemný vztah, může daný typ péče změnit.
Závěrem:
Závěrem této kazuistiky se dle našeho zjištění prokázalo, že v tomto konkrétním případě se projevila střídavá péče jako nejvhodnější forma péče v dané situaci.
Okomentovat