JáRodič.cz
–
Dítě dospívá a chce vyzkoušet vše, co se dá. Samozřejmě i to zakázané. Nakonec, kdo by neznal rčení, že zakázané ovoce nejlépe chutná. A právě kouření k tomu zakázanému ovoci patří. Některé děti cigaretu vyzkouší a tím to končí, jiné v ní najdou zalíbení a poměrně rychle propadnou závislosti. Co teď? Jak se mají rodiče postavit k tomu, že jejich dítě kouří? A jak dítěti pomoci se závislosti zbavit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Prevence kouření u dětí
- Mluvit s dětmi o kouření, zkoumat jejich názor
- Pokud rodič kouří, měl by sdělit dítěti, že to není správné, že to s sebou nese nepříjemnosti a samozřejmě i rizika
- Budovat vztahy mezi rodiči a dítětem
- Podporovat zájmy dítěte
- Věnovat dítěti co nejvíce času
Proč děti kouří
Je jasné, že dospívající chtějí vyzkoušet mnoho různých věcí. Jednou z nich může být právě kouření. Nakonec, kdo z rodičů někdy cigaretu neochutnal, že? Pokud by šlo jen o „zkoušku,“ tak se asi nic zásadního neděje. Horší je, pokud dospívající začne kouřit pravidelně.
Důvody, proč děti/dospívající začnou kouřit
Mezi nejčastější důvody, proč začnou děti či dospívající kouřit patří:
- Vyzkoušet něco nového
- Porušit pravidla a zkusit něco zakázaného
- Touha zapadnout mezi ostatní
- Potřeba být něčím výjimečný, být „frajer“
- Napodobování vzoru – starší sourozenec, kamarád, slavná osobnost atd.
- Vliv reklamy
Jak poznat, že dítě kouří
Většina rodičů si myslí, že poznají, když jejich dítě začne kouřit. Jenže ono to není tak snadné. Existují sice určité varovné signály, nicméně kuřáci se je samozřejmě snaží maskovat. Patří k nim:
- Cigaretový kouř je cítit z dechu, z vlasů, z oblečení
- Zabarvení zubů a nehtů
- Zapalovač v kapse
- Méně úspor (větší výdaje dítěte)
Rady pro rodiče
Chvíle, kdy se rodič dozví, že jeho dítě kouří, není lehká. Jak by se rodič měl zachovat? A co dělat dále? Důležité je nestrkat hlavu do písku a snažit se problém řešit.
Jak na to:
- Nerozčilovat se, nekřičet, netrestat – je to hodně těžké, ale vyplatí se se udržet. Je třeba získat čas a vše si v klidu promyslet.
- S dítětem si v klidu promluvit – samozřejmě až první emoce vyprchají. Rodič by měl zkusit zjistit, proč dítě kouří, co mu to přináší, kde bere peníze na nákup cigaret a podobně. Promluvte si i o rizikách kouření
- Stanovit jasná pravidla – vždy záleží na věku potomka; v některých případech jsou zákazy a tresty na místě (týká se zejména mladších dětí; nutno ale dobře zvážit, aby rodič nedosáhl opaku; oba rodiče musí být ve shodě). Dospívajícímu se bude asi kouření zakazovat těžko, nicméně lze stanovit, že se nesmí kouřit doma, na balkoně, v přítomnosti rodičů/sourozenců a podobně
- Zkusit s potomkem trávit více času, najít si společný zájem
- Dát dítěti najevo nesouhlas s kouřením, zároveň ale i to, že na citech rodiče se nic nemění
- Zkusit dítě motivovat, aby s kouřením přestalo; zároveň ho v tomto kroku podporovat
- Vyplatit se může i návštěva odborníka
Pozor: Pokud sami kouříte, pak je situace o to horší. I když na druhou stranu můžete dítěti říci, co negativního vám cigarety způsobují. A navíc si můžete dát společný cíl, že přestanete kouřit oba.
Co je dobré vědět
- U dětí a dospívajících závislost na cigaretách vznikne velmi rychle
- Odvykání naopak trvá poměrně dlouho
- Dítě potřebuje pro odvykání silnou podporu rodiny a samozřejmě samo také musí chtít
Závěr
Kdy jste poprvé vyzkoušeli cigaretu? Co bylo důvodem? Chutnala vám? Začali jste pak kouřit, anebo to byla jen zkušenost? Jaký je vlastně váš názor na kouření? Pokud kouříte, jste s tímto stavem smířeni, anebo byste se kouření rádi zbavili? Co byste dělali, kdyby váš potomek začal kouřit? Podělte se s ostatními o své názory, rady a zkušenosti.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat