MPSV
Téma dětských práv chce školákům prostřednictvím připravené vzorové hodiny občanské výchovy přiblížit Ministerstvo práce a sociálních věcí. V rámci informační kampaně Právo na dětství ji připravilo ve spolupráci s MŠMT, spolkem Vteřina poté a Asociací učitelů občanské výchovy a společenských věd. Rádi by společně zapojili co největší počet škol.
„Na prvním místě musí být vždy to, co je nejlepší pro konkrétní dítě. Pokud je to možné, má právo znát své rodiče a také má právo na jejich péči. Též má právo svobodně se vyjadřovat ve všech záležitostech, které se jej dotýkají, například u soudu, má právo na pomoc sociálního pracovníka,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
„ÚMLUVA O PRÁVECH DÍTĚTE obsahuje 54 článků. Chceme děti i rodiče seznámit alespoň se základními z nich. Těžko mohou děti svá práva vyžadovat, když o nich ani nevědí,“ uvedla ministryně.
Dětská práva jsou již běžně součástí osnov základních škol, často se ale skrývají pod jinými tématy. MPSV proto připravilo ve spolupráci s odborníky na dětská práva vzorovou hodinu, jejímž prostřednictvím by v rámci probíhající informační kampaně Právo na dětství rádo oslovilo najednou co nejvíce dětí ve věku 13-14 let a jejich rodiče. Na webových stránkách akceproskoly.pravonadetstvi.cz mohou školy mimo jiné využít připravenou metodiku vzorové hodiny, případně čerpat informace při tvorbě hodiny vlastní. Učitelé mají dále k dispozici různé kvízy a domácí úkoly, které mohou děti řešit i s rodiči. Podpora na internetu bude učitelům k dispozici i po skončení této akce, která probíhá od září do konce října.
„Snažili jsme se vytvořit hodinu na téma dětských práv tak, aby žáky skutečně zaujala. I když je tato kampaň časově omezena, doufám, že z dětských práv se stane téma nadčasové,“ dodala ministryně Marksová.
7. 10. 2015 at 10:03
Ale otcové zmůžou, zmůžou, jen to je běh na dlouhou trať, u žen ten jejich boj za „rovnoprávnost“ taky v začátcích moc nadějně nevypadal a kde jsou teď
7. 10. 2015 at 10:37
„.. Ale otcové zmůžou, zmůžou, jen to je běh na dlouhou trať..“
Jojo. A spousta se jich do cile i pres velikanske usili nedostane. Je to smutne :(. Ale i diky jejich usili to pro dalsi bude snazsi.
7. 10. 2015 at 10:59
Taky verim, ze se to pohne diky lidem jako je hodina nebo jadlovsky. Ale juvenilni mafie ma ohromnou silu. Drzi ji prachy. A prachy hybou vsim. Chapu,ze ceska juvenilni justice zde nebude na vecne casy, ale kolik milionu deti vyroste bez fotru jeste? Na to nezna nikdo odpoved.
7. 10. 2015 at 12:20
Přece Vám děti budou vychovávat jiní tátové, nevím jak se tomu říká, je to přítel matky, nebo otčím?. Ti mají větší práva než Vy – tatínkové…
7. 10. 2015 at 12:29
reálná změna je až ta generační – až tam budou rozhodovat soudci/soudkyně
které byly samotné vychovávané ve střídavé výchově
zatím je to velmi slabé – stačí se podívat na počet odvolání ke KS (jednotky)
ani u toho ÚS toho neskončí „zas tak moc“ viz např. http://diskuse.stridavka.cz/viewtopic.php?f=15&t=540#p5605
pokud by odvolání a stížností k ÚS bylo desetkrát víc, věc by se už pohnula
7. 10. 2015 at 12:30
Ja si nemyslim, ze by slo prvoplanove o penize a byl to problem toho, ze by se nekdo bal o existenci. Takove spiknuti bych za tim nehledal. Verim, ze vetsina tech pracovnic na ospod a soudkyn je presvedcena, ze to opravdu dela pro dobro ditete. Ze i kdyz ty rozumnejsi vidi, ze matka otce tresta detmi, veri ze bude lepsi kdyz otec snese „klasiku“. Boji se, co by se delo, nemaji zkusenost, ze stridavka konflikty utlumi, ne naopak. Vcetne znalcu. To je muj nazor.
Az bude vic zkusenosti, bude se o tom vic mluvit, kazdy bude ve svem okoli znat spokojene stridavkare … pak se to posune.
7. 10. 2015 at 15:30
Někdo má problém, když bydlí daleko, (70) jiný má problém, že bydlí blízko a doslova o sebe zakopávají. To aby otec chodil kanálama.
7. 10. 2015 at 16:29
Tak mám pocit, že tohle proškolení by měl být povinný kurz pro rodiče při vstupu do dveří OSPODu. A prvními absolventy by měly být ospodpaní a sudípaní.
8. 10. 2015 at 0:48
ForforU: OSPOD dle Vyhlášky 473/2012 Sb. musí plnit standardy kvality. Standardy by měly být nástrojem pro „měření“ kvality poskytované sociálně-právní ochrany dětí.
A dle naměřené kvality se pak odvíjí třeba prémie…
Zásadní jsou body 3a, 3b, 9a.
Dle bodu 3a této vyhlášky je OSPOD povinen zveřejnit aktuální verzi právních předpisů, kterými se OSPOD řídí. Rovněž musí zveřejnit návody na podání stížností.
Dle bodu 3b)je OSPOD povinen zpracovat informace o rozsahu a podmínkách poskytování SPOD pro jednotlivé cílové skupiny / pokud má některý OSPOD jako jednu z cílových skupin matky samoživitelky místo rodič samoživitel – pak je možno na něj podat stížnost/
Dle bodu 9a Pracovník OSPOD dodržuje základní principy oblasti sociálně-právní ochrany dětí tím, že důsledně dodržuje lidská práva a základní svobody
Vybírám citace:
– Sociální pracovníci dbají na dodržování lidských práv u skupin i jednotlivců, tak jak jsou vyjádřeny v Chartě lidských práv Spojených národů a v Úmluvě o právech dítěte, ale i v dalších předpisech včetně Etického kodexu sociálních pracovníků České republiky.
– Ochrana dítěte, která je širším pojmem než sociálně-právní ochrana, zahrnuje ochranu rozsáhlého souboru práv a oprávněných zájmů dítěte, a je proto upravena v různých právních odvětvích a v právních předpisech různé právní síly.
– Jakékoliv zasahování do soukromí a rodinného života je možné teprve tehdy, jestliže rodiče nebo osoby odpovědné za výchovu dětí o to požádají, anebo se o děti nemohou nebo nechtějí starat.
9. 10. 2015 at 14:59
Ale je to o penězích a o ničem jiném. Kdo by živil státní aparát plný pijavic z OSPOD a parazitů u soudu či znalců, natož matek s napřaženou rukou, kdyby rozhodování o výchově a výživném bylo jasně definované?
Trochu těch předsudků typu dělám vše nejlepší pro dítě tam je, ale asi tak stejně jako jsem hnusná, tlustá zapšklá ospod baba či soudkyně, tak mu to dám vyžrat.