PhDr. Eduard Bakalář, CSc.
Reginin rozvod s původním manželem – možné motivy
Návrh na 70 % rozvodů v ČR podává manželka. Které (běžně skrývané) motivy vedou ženu k tomu, aby vypudila biologického otce dětí a získala nového manžela?
- Motiv výhradního formování psychiky dítěte. Regina chce být hlavní osobou předávající dětem důležité informace, zkušenosti, rady, dovednosti, poučení o lidech, o světě. Formuje jejich zájmy, postoje, hodnoty i životní styl, filozofii včetně politické nebo náboženské orientace. Stává se tak architektem duše dítěte. V dítěti vidí pokračovatele svého života. Většina z nás se s myšlenkou na úplný konec nemůže smířit a představa, že pokračujeme v dětech, nám přináší úlevu. K formování psychiky svých dětí mají oba biologičtí rodiče stejné právo. Jak však víme, to, co si lidé kradou, je velice širokého spektra. Nejen peníze, auta, kabelky, vynálezy, zásluhy, ale i živé děti, a také urny a náhrobní kameny. Bylo by proto s podivem, kdyby lidská povaha neinklinovala ke krádeži dětské psychiky, jedné z nejcennějších hodnot vůbec. Matky, pokud se k tomu rozhodnou, mají dokonce vydatnou podporu úřadů (sociálních pracovnic, soudců, znalců) a hladce a vlastně nepozorovaně jim to prochází.
- Motiv zlepšit své socioekonomické postavení. Regina si nového partnera vybere a prověří lépe než prvního. Jedno z nejdůležitějších kritérií bude jeho socioekonomický status s průvodní způsobilostí dobře či lépe ji zaopatřovat hmotnými statky. Výjimky vzhledem k důležitosti tohoto kritéria se občas objeví, na druhé straně jde o univerzální celosvětový jev zvaný hypergamie.
- Motiv moci. S novým manželem má Regina rozhodující slovo v důležitých věcech svého rodinného prostředí. „Já jsem jejich matkou, znám je od malička, vím nejlépe, co potřebují.“ K jejímu postavení nejdůležitější osoby v dané konstelaci přispívá také to, že dobře zná černé úmysly nepřátel (členů rodiny bývalého manžela).
- Motiv potřeby vnějšího nepřítele. Kdyby si Regina nenašla nepřítele, nesla by odpovědnost za své neúspěchy sama. Takhle může říkat „Kvůli bývalému manželovi jsem nedostudovala, rozešla se s rodiči, rozešla se s lepšími nápadníky, manžel pokazil výchovu dětí“ apod. Je to neuvěřitelně snadné, neboť všichni tomu uvěří (musí ale jít o ženu obviňující muže, opačně to neplatí).
Rozvodová kalkulace – spíše ano, nebo zatím ne?
Do Regininých kalkulací, jak by měla naložit se svým životem, průběžně vstupují signály o tlaku jednotlivých zmíněných motivů. Navíc v České republice dnes může rozvedená matka čerpat množství sociálních dávek: přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení, příspěvek na dopravu, příspěvek na nájemné, opakované dávky sociální péče pro matky-samoživitelky nebo dávky jednorázové (např. na dětské tábory, lyžařský výcvik, potřeby pro děti, školní pomůcky, lůžkoviny, vymalování bytu či různé nečekané výdaje, které by přivedly rodinu do stavu nouze, příspěvek na péči o osobu blízkou, porodné, rodičovský příspěvek, zaopatřovací příspěvek, dávky pěstounské péče, pohřebné aj.).
Jsou-li signály dosti silné, Regina se rozhodne pro rozvod, který si ovšem dobře připraví, aby neměla zbytečnou újmu. Jaké důvody sdělí ostatním? Samozřejmě neprozradí žádný z výše uvedených motivů, ale řekne to, na co již mnozí ostatní (zejména muži) čekají a čemu chtějí věřit. Tedy že manžel byl nemožný, hrozný apod.
Důsledky neznalosti motivů
Iniciátorka rozvodu si je vědoma jen části svých motivů, z nichž některé přibarvuje. Jejich horší stránky si prostě nepřipustí. Mnohem hůř je na tom muž, se kterým se Regina rozvádí. O dalších motivech ve hře obvykle neví téměř nic.
Důsledky pro dítě:
- je ochuzeno o vztah k velmi důležité a blízké osobě,
- je zkráceno o pozitiva, která z takového vztahu plynou, včetně zázemí, které mu poskytovali otcovi rodiče,
- je otřeseno v sebedůvěře (vidí, že důležitá osoba, která ho měla ráda, mizí ze scény, a vysvětlí si to tak, že ono samo má nějakou závadu, pro kterou již není milováno),
- je zvýšeně náchylné k poruchám sebehodnocení,
- je poznamenáno soužitím s nevlastním otcem či matčiným partnerem,
- ke ovlivněno jednostranným černobílým posuzováním lidí bez možnosti korekce druhým rodičem, chybí mu model domluvy mezi lidmi s protichůdnými stanovisky, ale rovnoprávného postavení,
- vidí, že práva druhého (např. otcův nárok na kontakt s dítětem) se nemusí respektovat a že to hladce projde.
To vše v lepším případě, jestliže dítě není popouzeno proti vlastnímu otci a není v něm vypěstován syndrom zavrženého rodiče.
Důsledky pro matku:
- její dítě je poznamenáno (např. dívka bude mít tendenci opakovat model, který viděla u matky),
- dítě později může mít matce její jednání za zlé, zejména když zjistí, že se špína naházená na otce nezakládala na pravdě.
Důsledky pro otce:
- ztratí možnost výchovného působení na své děti a vyvažování přehmatů druhého rodiče, což je proti tradici, proti biologickým zákonům, proti směrnicím genetické výbavy (viz rámeček),
- i jeho víceméně nucená péče o nevlastní děti je v průměru méně hodnotná (viz výsledky výzkumů výše),
- vzroste jeho nedůvěra k lidem (v důsledku toho, co zažije při rozvodu),
- klesne celková míra jeho životní spokojenosti,
- sníží se jeho motivace k plnému kvalitnímu výkonu (v tradičních rodinách je otec na své děti hrdý a rád do nich všestranně investuje).
Důsledky pro společnost:
Děti z rodin s nevlastním rodičem (o dočasných „strýčcích“ ani nemluvě) budou v průměru vždy o něco hůře vybaveny pro život ve světě dospělých než děti z tradičních rodin s oběma biologickými rodiči. Jestliže se u nás snižuje počet tradičních rodin a zvyšuje počet dětí z netradičních seskupení, pak se nutně účinky takto získaných ovlivnění kumulují.
Dítě z rodiny s nevlastním rodičem bude jako rodič o něco hůře vybaveno k plnohodnotné výchově svého vlastního, natož nevlastního dítěte. Kvalita populace se ve sledu generací zhorší. Tento trend začal nedávno, zhruba před čtyřmi desetiletími. Jak bude pokračovat? Víme jen tolik, že informovaný člověk má lepší možnost volby – jestliže zná motivy, zná také způsoby, jak některým negativním jevům předejít.
Literatura k dalšímimu čtení:
Daly M., Wilson M.: Evolutionary psychology and marital conflict: The relevance of stepchildren. In: Buss M. D., Malamuth N. M. (ed.): Sex, Power, Conflict, Oxford University Press, New York 1996
Matějček Z., Dytrych Z.: Nevlastní rodiče a nevlastní děti, Grada Publishing, Praha 1999
White L. K., Booth A.: The quality and stability of remarriages. The role of stepchildren, Amer. Sociological Review 50, 689–698, 1985
15. 9. 2016 at 8:11
Ty reci o davkach jsou super.Jako samozivitelka pracuji 10 hodin denne, zadne davky nemam. Nejsou davky pro SAMOZIVITELKY, jsou davky pro socialne slabe. Proc zase litujete otce? Neznate zeny, co neberou davky, pracuji a horko tezko vse stihaji, protozeotec deti si odkracel? ja jich znam dost…
15. 9. 2016 at 8:45
Kačko, být samoživitelkou s otcovými penězi. To se mi strašně líbí. Otci napařit fikci 40 000,-(udělat zněho milionáře – on to stejně nikdo nezkoumá) a odejít k jinému. … ať nás ten „ňouma“ živí… i přítele a jeho děti. Jak se přítel dostal k dětem ve své péči? ..žena odešla za bohatým co už nechtěl děti….kdo vlastně rozbíjí rodiny?
15. 9. 2016 at 10:07
Kacko, jiste, at stat zeny i muze kteri se sami staraji o deti vsemozne podpori. At jim prispiva v mire dostatecne na vyzivu i ten rodic, co se starat nechce.
Ale proboha, pokud ty deti maji otce co se o ne osobne starat a pecovat chce, at mu v tom matka nebrani a stat at toto braneni netoleruje a nepodporuje.
15. 9. 2016 at 10:22
… aby matka kluky podporovala v hudebním vzdělání? Při SP dělá vše pro to aby skončili – nadává jim, když cvičí. Hlavně, že má na drahé restaurace…. ale podílet se? Kdo je lepší vychovatel? Mnohdy to bývá právě otec.
17. 9. 2016 at 22:57
… tento trend zacal nedavno (zacaly to feministky)… pred 40 lety … napsano v r.85 … jak bude pokracovat?
… staci se podivat vsude kolem sebe … tragedie a bude hur.
20. 10. 2016 at 19:30
Do Regininých kalkulací……..vstupují signály o tlaku jednotlivých zmíněných motivů
-opravdu je toto motivem?
Navíc v České republice dnes může rozvedená matka čerpat množství sociálních dávek
– vážně má na toto nárok jen matka a ještě ke všemu pouze rozvedená? Někdo tu kecá….
přídavek na dítě
– může uplatnit jakýkoli rodič, klidně i v manželství…
sociální příplatek
-příplatek na co? tady vaříme z vody …
příspěvek na bydlení
-ano, existuje, pro sociální případy s příjmem max.2,5x živ.minima tj. kolem 8500kč na dítě i dospělého dohromady, navíc pro kohokoli i kompletní rodiny, otce atd…
příspěvek na dopravu
-opět podmínky jako u předešlého, pro kohokoli
příspěvek na nájemné
-identické s příspěvkem na bydlení,ale už je asi potřeba začít opakovat, aby byl výčet delší…
opakované dávky sociální péče pro matky-samoživitelky
-nic takového neexistuje…
dávky jednorázové (např. na dětské tábory, lyžařský výcvik, potřeby pro děti, školní pomůcky, lůžkoviny, vymalování bytu či různé nečekané výdaje, které by přivedly rodinu do stavu nouze)
-ano,je to všechno jedna a tatáž dávka, na kterou dosáhnou max. tzv. nepřizpůsobiví, váže se totiž opět k životnímu minimu. a nárok mají klidně i kompletní rodiny…
příspěvek na péči o osobu blízkou
-jak to souvisí se samoživiteli/kami? To je na starénemohoucí rodiče, nebo postižené příbuzné, či manžela/manželku, ne na dítě! a navíc opět pro kohokoli
porodné
-pouze matka,nebo i komplet rodina s měnším příjmem než cca.8500kč, v manželství, vztahu, nebo i beze vztahu, dosáhnou opět max. nepřizpůsobiví…
rodičovský příspěvek- jkaýkoli rodič, klidně v manželství
zaopatřovací příspěvek
-Cože?
dávky pěstounské péče
-jak to souvisí? Jakože si k tomu ještě vezme dítě z ústavu? to může opět kdokoli…
pohřebné
-toto už je moc, takže zabije dítě, aby dostala pohřebné?
Jestly tomuto místní publikum věří, tak je opravdu snadno zmanipulovatelné.
Vždyť to úplně bije do očí, lidi PROBERTE SE!