Ing. Aleš Hodina
–
Syn je trvale přihlášen na původní adrese u otce, ale já bych ho ráda přihlásila k sobě k trvalému pobytu. Co k tomu prosím potřebuji a potřebuji souhlas otce?
K. P., Praha
Začněme tím, co potřebujete k přehlášení trvalého pobytu dítěte:
-
svůj průkaz totožnosti
-
rodný list dítěte, z něhož vyplývá, že jste jeho rodičem (a tedy zákonným zástupcem)
-
doklad o oprávnění užívat nemovitost, kam chcete dítě přehlásit (nájemní smlouvu, u nemovitosti ve vašem vlastnictví výpis z katastru nemovitostí).
Souhlas otce ke změně trvalého pobytu dítěte potřebujete. Samozřejmě, že je technicky možné, abyste změnu s uvedenými doklady provedla sama. To samé však může následně udělat i otec… § 49 zákona o rodině k tomu říká: „Nedohodnou-li se rodiče o podstatných věcech při výkonu rodičovské zodpovědnosti, rozhodne soud.“ A soudní judikatura doplňuje: „Bydliště nezletilého dítěte, které bylo založeno dohodou jeho rodičů, lze změnit jen novou dohodou rodičů o této skutečnosti nebo rozhodnutím soudu.“
Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ
24. 10. 2012 at 8:58
Praxe: Matka přehlásila trvalé bydliště bez mého souhlasu i bez mého vědomí a OSPOD řekl, že je odpovědná.
Matka přihlásila dítě do školky bez mého souhlasu a se mnou si všichni vytřeli zadek, dokonce prohlásila, že je rozvedená a má dítě v péči (obojí samozřejmě lež).
Ano, mohu přehlašovat také – a k čemu to dítěti bude? Dobré by to bylo snad jenom proto, že by se změnil OSPOD. Druhý den ho však matka přehlásí zpátky (je to psychopatka).
24. 10. 2012 at 9:06
To, že je matka psychopatka, není omluva, aby s tebou vytírala – právo je na tvé straně, tak bych si změnu bydliště bez mého souhlasu rozhodně nenechal líbit (na rozdíl od matky se můžeš opřít o § 49 , takže seš v právu) – trvalé bydliště je dobré si pohlídat, hodí se při komunikaci se školou, pro OSPOD i soud …
24. 10. 2012 at 11:12
Lze říci, která judikatura doplňuje to s dohodou rodičů? Existuje konkrétní rozsudek?
24. 10. 2012 at 13:47
omve: není to tak jednoduché. On je sice v právu, ale pokud se opře o § 49, tak matka dá návrh na předběžné opatření, aby soud dal za pravdu jí a feministická soudkyně to udělá.
24. 10. 2012 at 15:28
Matka si může dát (stejně jako otec) žádost o předběžko kdykoliv, záleží, jak silné dodá argumenty (či otec protiargumenty)
To nic nemění na tom, že je pro otce užitečné udržet si trvalé bydliště dětí u sebe doma a zbytečně neustupovat ve věcech, na které má morální právo …
24. 10. 2012 at 17:33
Judikatura a další právní pomoc k tomuto tématu je k dispozici v rámci Právních poraden Střídavky (viz banner níže). Lze se objednat i na individuální konzultaci problému e-mailem na adrese: pomoc@stridavka.cz
24. 10. 2012 at 22:48
Trvalé bydliště mají děti u mne. A je mi to platný, jak mrtvýmu zimník.
25. 10. 2012 at 2:07
omve: V praxi vůbec nezáleží na argumentech a na nějakém právu. Pro feministické soudkyně má pravdu matka, i když evidentně lže, i když dodáte řadu svědectví, i když dodáte protiargumenty, ikdyž jsou paragrafy na vaší straně. JUDr. Žídková bude opakovat lži matky a vysmívat se otci. Je to o neexistující morálce těch žen na soudech a o to že soudci jsou ve svém rozhodování nezávislí na morálce a na zákonech. A tak je to o lidech. Když dostanete slušnou soudkyni, tak výsledek bude dobrý. Když dostanete JUDr Žídkovou, tak vám bezostyšně napíše takové blboly, že se nebudete stačit divit.
25. 10. 2012 at 9:36
Souhlas, je to i o štěstí, jestli narazíš na někoho rozumného nebo bezmozka, já měl v průběhu sporů s bejvalkou 5 různých senátů a soudkyně s mozkem slepice v nich soudila jen jednou (u prvního soudu), tak jsem asi ještě dopad celkem dobře
1. 2. 2017 at 19:04
Dobrý den,
mám otázečku,bývalý partner a otec naší společné dcerky Markétky narozené 2010,chce její trvalý pobyt u sebe,ale já s tím nesouhlasím a chci aby ho měla u mě…
Musí na to mít můj souhlas????A co mám dělat když nechci aby jí měl trvale hlášenou u sebe..
Děkuji
19. 2. 2019 at 15:29
Dobry den,
prispevek je starsiho data, nicmene se to porad deje, Proto aktulalizace smerem k zakonu, ktery v soucasne dobe pojednava o rodicovske odpovednosti.
Zákon o rodině byl zrušen zákonem č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník ke dni 1.1.2014., §§ 875 – 879, v tomto pripade konkretne § 877.
poznamka: podivejte se i na toto:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000100217/video/676086
4. 5. 2019 at 9:05
Zdravím Vás, mám problém s tím, že žena odvlekla syna na opačný konec republiky, dovoluje mi jen telefonní kontakt a mezitím než jsem vyřídil rodný list syna (narozen na onom opačném konci republiky – takže řešeno poštou s příslušnou matrikou), abych podal návrh na předběžné opatření a dal ho k soudu, matka zamezuje jakémukoli styku dítěte se mnou i přes to, že to dítě vyžaduje (mám nahrávky hovoru).
Návrh podán na soud v místě mého bydliště, ale následující den mi došel dopis od jejího advokáta s návrhem na nesporný rozvod, že mi nechá byt a ona si nechá syna – s čímž absolutně nesouhlasím.
Nevím, jak dál postupovat, kde bude probíhat soud a vše kolem toho. Měl bych se také pokusit syna “unést”? Všude chodí s “ochrankou” své sestry a jejího manžela. Ani mi neoznámila, že dítě odhlásila ze školy, přihlásila do jiné školy, nevím zda změnila jeho trvalý pobyt, nijak na kontakt nereaguje. Žena před útěkem měla problémy s alkoholem a brala silná antidepresiva. Prosím o odpovědi, co nejdřív, děkuju.
5. 5. 2019 at 10:01
Dítě bude mít ten, kdo se ho zmocni. U matky na 98%, u otce šance aspoň 30%.
Konkrétní postup zde ale psát opravdu nebudu, je to monitorované psychomatkami
5. 5. 2019 at 11:01
To není fér, ten kdo sebere dítě přece neznamená, že je lepší a vhodnější rodič, ale odpovídá to českému soudnictví a spravedlnosti v tomto státě.
6. 5. 2019 at 10:18
Fér to není, ale je to projev odhodlání se o dítě starat. Brečet na internetu, stěžovat si na OSPODu a na soudech, to není zájem o dítě.
13. 1. 2020 at 20:30
Takže reálně.
V dohodě a rozsudku by mělo být, že má dítě nějaký trvalý pobyt a že kvůli jeho vývoji a prostředí.. Bla bla bla budou rodiče bydlet v blízkosti.
Kamarádovi takhle byvalka chtěla po roce se stridavou odjet že středních Čech do jižních. Soudkyně d éru ihned dala do jeho výhradní péče. Jde to.
Ale nehrajeme si na nějakou závažnost trvalého pobytu. Nic takového neexistuje. Je to trvale hlášení. Jen administrativní registrace výskytu a korespondenčni adresa.
Rozhodující pro soudce je skolka, škola, kroužky.
Zkušenost a nejen má, z roku 2019.
Jinak to, že matka nechce, aby dítě mělo pobyt u otce a otec nechce to samé, na to by soudci měli kaslat.
19. 5. 2020 at 23:14
Trvalé bydliště je sice “jen” administrativní registrace, ale plyne z ní řada důležitějších věcí: Jakou bude mít spádovou školu, lékaře,.. pod jaký OSPOD bude patřit, jaký soud bude řešit případné konflikty… takže ten význam je značný a stojí za to pohlídat si, jestli nedošlo ke změně trvalého bydliště.