Veřejný ochránce práv
Jestliže se rodiče neshodnou na tom, na kterou školu dítě přihlásí k plnění povinné školní docházky, může o výběru školy rozhodnout jedině soud. Tyto spory vždy negativně dopadají především na dítě a jeho školní vzdělávání.
Ředitelé škol vycházejí v řízení o přijetí dítěte do první třídy z předpokladu, že oba rodiče s výběrem školy souhlasí. Pokud zjistí nebo mají pochybnosti, že tomu tak není, musí řízení o přijetí zastavit a odkázat rodiče na soud. Jen ten pak může pravomocně rozhodnout, do které školy bude dítě chodit. V případě, že mají rodiče pochybnosti o správnosti postupu ředitele, mohou se odvolat ke krajskému úřadu.
Řízení u soudu mohou trvat dlouho, a aby nebyla ohrožena školní docházka, může soud určit předběžným opatřením školu, do které bude dítě chodit do doby, než bude vydáno pravomocné rozhodnutí. V některých případech však ani tento postup soudu nezajistí dítěti klidné a stabilní školní vzdělávání.
Veřejná ochránkyně práv se zabývala případem, kdy kvůli vleklým sporům dítě dva roky nepravidelně docházelo do dvou škol podle toho, jak soud rozhodoval a jak se rodiče proti rozhodnutí odvolávali. Případ v průběhu času nabyl značných rozměrů a komplikací, a i když rodiče připouštěli, že situace není v zájmu jejich syna, nedokázali se oprostit od osobních sporů a dospět ke kompromisu.
Rodiče měli syna ve střídavé péči a každý z nich ho přihlásil do školy v místě svého bydliště. Matka tyto problémy s výběrem školy předpokládala, proto se už tři čtvrtě roku před začátkem školního roku sama obrátila na soud. Ten však ani do zahájení školního roku ve věci pravomocně nerozhodl, i kvůli odvolání rodičů a následným zásahům odvolacího soudu mimo jiné i do předběžných opatření soudu prvního stupně.
I ředitelé škol se nesprávně domnívali, že mohou vydávat předběžná opatření ve správním řízení, a snažili se tímto způsobem zajistit chlapcovu školní docházku v režimu střídání dvou škol. Tento způsob je v případě střídavé péče možný dohodnou-li se na něm rodiče, avšak nemůže být založen předběžným opatřením ředitele školy.
Zápisy k povinné školní docházce budou letos poprvé probíhat až od 1. do 30. dubna!
Doporučujeme:
Rodičům: o výběru školy se dohodněte včas, pokud se nedohodnete – obraťte se na soud
Ředitelkám a ředitelům škol:
- pokud jsou mezi rodiči spory, odkažte je na soud
- v případě, že rodiče nemají na vzdělávání dětí stejný názor a situace v rodině je celkově komplikovaná, informujte orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)
OSPODům: pokud se dozvíte, že se v rodině, se kterou spolupracujete, řeší způsob vzdělávání dítěte a rodiče mají o vzdělávání různé představy, můžete navrhnout ustanovení kolizního opatrovníka pro zastupování zájmů dítěte v řízení o nahrazení souhlasu jednoho z rodičů soudem.
Převzato z webu OCHRANCE.CZ
2. 2. 2017 at 16:31
Rodičům: odporuje-li otec, matko neohlížej se na něj a rozhodni sama
Ředitelkám a ředitelům škol: dělejte, že o sporech nevíte, respektujte zájem dítěte definovaný matkou
OSPODům: pokud není dohoda rodičů o vzdělávání, vynadejte otci, že matku vydírá.
Soudům: nezasahujte do toho, matky si prosadí své. Případné otce kverulanty potrestejte vyloučením styku ve všední dny.
4. 2. 2017 at 18:53
To se pěkně pletete. Například ředitelka Lišková ze 14. ZŠ Plzeň to vůbec neřeší, když matka odtáhla moji dceru do Plzně, já si pracně zjistil do které školy ji tam chce strčit, zavolal jsem do této školy ředitelce Liškové, že nesouhlasím s nástupem dcery do jejich školy v Plzni a ona mi sdělila, že s ním ani souhlasit nemusím, že je jí to jedno, že již je domluvená s maminkou a můj souhlas k tomu absolutně nepotřebuje.
5. 2. 2017 at 20:27
2jurka – no ano, casto se narazi na skoly zakona neznale. Ale co ty pak? Napsal si ji to pisemne, trval na odpovedi, a v pripade, ze opravdu dite zapsala bez souhlasu jednoho rodice, napadnul si jeji rozhodnuti soudne a dal vedet skolni inspekci, aby zalezitost prosetrila?
6. 2. 2017 at 17:59
Jak se řeší případ, kdy se rodiče nemohou dohodnout a tedy soud rozhodne o zápisu dítěte svým rozhodnutím? Pro jednoduchost předpokládejme, že soud zvolí nejvhodnější školu (to teď není podstatné). Může soud nařídit škole přijmutí dítěte? Co když má daná škola plný stav? To ten soud obvolává školy, než rozhodne?
Nedokážu si představit jak ten proces probíhá, a při pomalosti soudů to snad ani nelze vyřešit s ohledem na všechny zákony. (třeba by jiné dítě museli „nepřijmout“ a jeho rodiče se odvolají apod.)