PhDr. Jozef Tinka, PhD.
–
Vláda Slovenské republiky si osvojila některé věci z agendy Rady pre práva dieťaťa a vzala si za své dostat je do života. Vyslala tak silný vzkaz občanské veřejnosti, že bude pracovat na alternativě Dětského zákoníku, že chce poslouchat hlas rodičů, že bude všude a ve všem chránit práva dětí, že skoncuje se špatnými praktikami na opatrovnických soudech a že posílí systém financování nevládních organizací. Zejména těch, které se věnují lidským právům. Rada pre práva dieťaťa to už dělá téměř deset let.
Naši zkušenost, že mnozí soudci svá rozhodnutí vytahují z klobouku, vláda vyslechla a chce s tím rázně skoncovat. Říká, že zřídí „Nejvyšší správní soud SR, který bude plnit i funkci disciplinárního soudu pro soudce, státní zástupce, exekutory, notáře, správce, případně i pro jiné právnické profese“. V praxi to znamená, že každý bude mít možnost soudit se se soudcem a jinými státními úředníky, kteří budou jednat svévolně. A nezůstane jen u toho. Vláda se chystá zavést do zákona nový trestný čin „přikrmování“, kterým, podle vzoru rakouské úpravy, postihne takové korupční chování, při kterém není zřejmá a prokazatelná souvislost mezi přijetím (poskytnutím) úplatku a jednáním v rozporu s povinnostmi, přičemž však může být takové chování motivované jednat v rozporu s povinnostmi. Znáte to, soudce rozhodl, všichni cítí, že je za tím něčí „práce“, ale neumíte to dokázat. „Přikrmování“ bude sankcionovat právě takové jednání.
Vláda v této souvislosti zváží zavedení trestného činu ohýbání práva podle vzoru německé úpravy. S ohýbáním práva máme velmi neblahé zkušenosti…
Velkou ambicí je změnit mentalitu rodinného soudnictví. Soudce bude mít právo veřejně odůvodnit svůj rozsudek, což dává prostor ptát se a dostat rozhodování pod veřejnou kontrolu.
Budou přesné lhůty, dokdy je třeba jednat a věc vyřešit, soudy se budou specializovat na rodinnou agendu a Cochemský model bude povinnost, nikoli pouze experiment. Zbytečné průtahy se mají dostat pod přísnější kontrolu a chystá se rozsáhlé přepracování občanského zákoníku. Předpokládáme, že zvláštní pozornost bude věnována dětem. Je to zřejmě i reakce na naši iniciativu vytvořit Dětský zákoník. Iniciativa vlády dává prostor naší ambici, podobně to udělali v Čechách. V novém občanském zákoníku velmi podrobně upravili problematiku sociálně-právní ochrany dětí.
Zlepší se přístup veřejnosti k tvorbě veřejných politik. Rada pre práva dieťaťa získá širokou škálu možností, jak může iniciovat přijímání zákonů, podílet se na jejich tvorbě, prosazovat akceptování dobré praxe do státní politiky, či vytvářet efektivní systém kontroly výkonu veřejné správy v oblastech, které se přímo dotýkají života dětí.
Žádali jsme o vytvoření think-tanku, čili expertního orgánu s účastí zástupců veřejnosti, který se bude systematicky zabývat situací dětí. Vláda rozhodla, že „vytvoří poradní orgán Vlády SR, Radu Vlády SR pro rodinnou politiku a demografii, která připraví Národní strategii na podporu rodiny a demografického růstu ve Slovenské republice.“ Věříme, že se staneme součástí tohoto procesu.
Vládní program vzbuzuje skutečnou naději a zahrnuje mnohé z návrhů, které Rada pre práva dieťaťa prosazovala a prostřednictvím lobbingu se snažila dostat je do pozornosti exekutivních institucí. Zdá se, že první krok vyšel. Je třeba se dobře připravit, aby nezůstalo jen při něm, ale aby se praxe rychle a účinně zlepšovala.
Převzato ze stránek Rady pre práva dietaťa – Slovenská republika, přeložil Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Okomentovat