Veřejný ochránce práv
U dětí mladších 6 let musí nemocnice umožnit pobyt rodičů, nebo zákonných zástupců, a to bez ohledu na pohlaví rodičů. Tato povinnost vyplývá ze zákona o zdravotních službách. Bohužel jsme řešili případ, kdy nemocnice odmítla poskytnout pobyt s dvěma malými dětmi jejich otci. Za přijatelný považovala pouze pobyt matky nebo babičky. Takový postup však odporuje právu na rovné zacházení.
Rodiče se dostavili se svými dvěma malými dětmi (necelé 2 roky a 3,5 let) do nemocnice na plánovanou operaci obou dětí. Byli předem domluveni s nemocnicí, že s dětmi zůstane po operaci jejich otec. Na pediatrickém oddělení, kde měly s otcem zůstat, však nebyl dostatek místa. Byli proto přesunutí na oddělení ORL. Ve volném pokoji byla tou dobou již „ubytována“ matka s dítětem. Nemocnice poukázala na svou povinnost zajišťovat hospitalizaci pacientů odděleně dle pohlaví. Z tohoto důvodu nedovolila otci, aby s dětmi zůstal a nabídla tuto možnost matce, případně babičce. Otci byl nabídnut pobyt na nedaleké ubytovně.
Rodiče se sami zeptali matky, která na pokoji byla, zda by souhlasila s přítomností otce ve stejné místnosti. Dle jejích slov by jí otec nevadil. Sama nemocnice se s ní o této variantě nebavila s tím, že to takto ve své praxi nedělá.
Rodičům doprovázejících děti není poskytována zdravotní péče ani zdravotní služby. Proto jejich pobyt nelze považovat za hospitalizaci a je osobně nelze označit za pacienty. Nemocnice proto nemohou bez dalšího uplatnit pravidlo o povinnosti oddělené hospitalizace žen od mužů v samostatných pokojích. Zákon o zdravotních službách stanoví právo dětí na přítomnost zákonných zástupců a povinnost poskytovatelů lůžkové péče umožnit jejich pobyt spolu s hospitalizovanými nezletilými pacienty.
Samozřejmě také není možné přehlížet aspekt možného zásahu do soukromí a intimity žen a mužů, kteří spolu mají sdílet společný pokoj při doprovodu dětí. Je namístě zjišťovat jejich názory na tuto variantu. Pokud by s tím nesouhlasili, je nutné hledat další možnosti, které však musí pamatovat na skutečnost, že na prvním místě je zájem dětí.
O závěrech šetření jsme informovali stěžovatele i nemocnici. Nemocnici jsme vyzvali, aby do budoucna upravila svá pravidla tak, aby byla v souladu se zákonem o zdravotních službách a s antidiskriminačním zákonem.
CELÁ ZPRÁVA O ZJIŠTĚNÍ DISKRIMINACE
Převzato ze stránek veřejného ochránce práv
13. 1. 2017 at 9:38
ale bylo by důležitější, kdyby v zákoně bylo i cosik o tom, že stát musí umožnit zejména u dětí do 6 let pobyt dětí u otce.
13. 1. 2017 at 11:51
V nemocnici na Bulovce v loňském roce museli vyklidit celý pokoj na detském, aby tam ubytovali dítě a muže, říkám záměrně muže, protože se nejednalo o otce. Problém byl ten, že z náboženských důvodů nebylo umožněno matce být v nemocnici s dítětem, protože by musel osobně jednat s lékařem, mužem druhého pohlaví, bez přítomnosti svého manžela či jiného muže z rodiny. Jelikož jsou v nemocnicích ve většině případů ženy, tak není zařízení na muže vůbec uzpůsobováno – WC, sprchy atd. začít mixovat pokoje ženy s mužem je i tak pro nemocnici značně riskantní. V tomto případě jim však bylo zařízeno nadstandardní ubytování se samostatným sociálním zařízením….
13. 1. 2017 at 13:42
V nejmenovane nemovnici na jizni morave jsem byl s klukem. Na detskem nebylo misto. Tak nas soupli na gyndu -:) Vecer jsem ale vzdy musel domu, abych na chodbach gyndy nepoburoval.
13. 1. 2017 at 19:19
A co reklama vtelevizi.Lékárna Magistra doporučuje jen své mamince a svým dětem.Prostě táta není důležitý a nekoná se.
15. 1. 2017 at 1:58
No a v Třebíči máme přímo oddělení nazvané – pro matku a dítě. Žádné pro otce a dítě, nebo rodiče a dítě. Je to bývalé dětské oddělení, dnes pěkně moderně – pro matku a dítě. S fotrem se jaksi už vůbec nepočítá!