Ing. Tomáš Holek
Má dcera, unesená před šesti lety matkou za pomoci českých soudů do Švédska, má již 13 let a chce mít svůj dětský účet v bance. Ve Švédsku respektují rodičovskou odpovědnost obou rodičů, tak k založení účtu potřebuje i můj podpis.
Matka mé dcery mne tedy požádala, abych podepsal formulář, který mi zaslala poštou a co nejrychleji ho odeslal do Švédska, protože dcera by ráda dostala platební kartu ještě dříve, než odjede na prázdniny, které ve Švédsku začínají dříve než u nás. Matku mé dcery jsem upozornil na to, přes pracovní dny jsem na služební cestě, takže se k poštou zaslanému dopisu nedostanu ihned. Nakonec jsme se domluvili, že mi emailem pošle odkaz na formulář na webu, kde si ho stáhnu, vytisknu a odešlu. Zároveň mi v emailu poslala informaci, co a jak mám vyplnit, protože formulář byl švédsky a Google translator překládal úplné nesmysly. Tak jsem formulář vytisknul, dle zaslané informace vyplnil a ještě ten večer odeslal z pošty. Za 2 dny byl ve Švédsku a má dcera s její matkou tedy vyrazily do banky, kde se dozvěděly, že učet nemůže být založen, protože v jednom místě vyplněného formuláře má být ještě můj druhý podpis. O víkendu jsem už obdržel ten formulář zaslaný poštou a tak jsou ho vyplnil a znovu odeslal do Švédska.
Jsem prostě táta, a bez mého podpisu holka mít účet ve Švédsku nemůže. Musím říci, že mne potěšilo, že alespoň švédské banky respektují to, že já jsem rodič mé dcery a ze zákona jsem nositelem rodičovské odpovědnosti, když už to ignoruje matka mé dcery a zvysoka to ignorují české soudy. Jenže mi také došlo, že ten můj podpis pro banku je jen určitá formalita, která nám všem komplikuje život, avšak není to projev nějakého mého skutečného vlivu na výchovu a život mé dcery.
Respektování mé rodičovské odpovědnosti správně mělo začít v roce 2011 tím, že české soudy měly respektovat to, že bez mého souhlasu nemohou být nezletilé dcery přemístěny trvaly do ciziny. Vždyť přesně o tom je Haagská úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí, která je dle naší Ústavy součástí českého právního řádu. Pokud jeden z rodičů by nemohl dát nesouhlas k tak naprosto fatální změně poměru u dítěte jako je jeho přemístění / zavlečení do ciziny, tedy do zcela jiného jazykového kulturního a národního prostředí, tak k čemu by mu pak byla rodičovská odpovědnost pro formální podpis souhlasu se založením bankovního účtu dítěte?
Rodič prakticky nemůže vykonávat svou rodičovskou odpovědnost, když se s dítětem nemůže pravidelně stýkat, trávit s ním čas, sportovat s ním, jezdit na výlety, učit se s ním nebo alespoň poradit se školním úkolem, věnovat se mu, společně oslavit třeba narozeniny, dítě navštívit v nemocnici. Toto se opravdu nedá, když dítě žije v daleké cizině, dostupné pouze letecky, a proto v případě trvalého přemístění dítěte do ciziny nelze prakticky uplatňovat svou rodičovskou odpovědnost.
Je to jak v Kocourkově, kdy na jedné straně matka, která má děti v péči, bez dvou podpisů otce dítěte nezaloží dítěti účet v bance a na druhé straně české soudy tvrdí, že pro trvalé přemístění dětí do ciziny není názor otce vůbec důležitý, když má dítě v péči matka.
Chyba jistě není na straně švédské banky, která správně respektuje to, že dítě má i po rozvodu stále dva rodiče, nositele rodičovské odpovědnosti, kteří tak nesou za dítě odpovědnost a musí rozhodovat o důležitých věcech v životě dítěte.
Chyba je zde na straně nekompetentních, feministických českých soudů, které nemají žádný respekt k rodičovské odpovědnosti otců, kterou s oblibou ignorují Co jiného ovlivní další vývoj dítěte a co víc omezí možnost otce podílet se na výchově svého dítěte, než zavlečení nezletilého dítěte do cizího státu, a jeho zasazení do jiného sociálně kulturního a jazykového rámce? (Poznámka: existuje jedna oblast práv a povinností k dítěti, kde české soudy otce neignorují: tou oblastí je vyživovací povinnost, kterou si české soudy vysvětlují tak, že otec má peníze platit matce. Vyživovací povinnost je ale uskutečňována i tím, že dítě otec živí, když je dítě u něj – ideálně stejný čas jako u matky).
V usneseních českých soudů v kauze nezákonného zavlečení mých dětí ve věku 5 a 7 let do ciziny najdeme tyto směšně hloupé věty:
- „Soud nemohl matce uložit zákaz vycestovat mimo Českou republiku s nezletilými dětmi, neboť jí byly pravomocně svěřeny a matka má tudíž právo, aniž by o tom soud mohl rozhodnout, cestovat s dětmi kamkoliv.“ (JUDr. Jana Niedobová, Okresní soud ve Frýdku-Místku)
- „Důvodem k vydání předběžného opatření nemohou být ani obavy otce, že matka vycestuje s dětmi do Švédska a zde s nimi bude trvale žít.“ (JUDr. Kristina Žídková, Krajský soud v Ostravě)
- „Stejně není možné, aby předběžným opatřením bylo oběma nezletilým dětem zakázáno vycestovat mimo území České republiky. Matka jako jejich zákonná zástupkyně a osoba, jíž byly svěřeny do výchovy, má právo s dětmi vycestovat, a pokud tak učiní, její chování nelze v žádném případě hodnotit jako únos či zavlečení dítěte do ciziny.“ (JUDr. Kristina Žídková, Krajský soud v Ostravě)
- „Vzhledem k tomu, že soud dospěl k závěru, že není důvod pro změnu výchovného prostředí a nadále ponechal nezletilé děti ve výchově matky, proto i nadále je bydliště nezl. dětí u matky a není nutno o něm dále rozhodovat, když dle názoru soudu bylo určeno již tím, že výše citovaným rozhodnutím byly nezl. děti svěřeny do výchovy matky.“ (Mgr. Kateřina Zajícová, Okresní soud ve Frýdku-Místku)
- Soudkyně na Okresním soudě ve Frýdku-Místku i na Krajském soudě v Ostravě shledaly, že péče matky je v pořádku, tedy je v pořádku péče matky, která obelhává druhého rodiče a bezohledně odvlekla dětí do ciziny bez souhlasu druhého rodiče. Dokonce soudkyně JUDr. Kristina Žídková se ve svém usnesení nestydí pochválit matku-únoskyni: „Matka si plní své povinnosti rodiče, kterému byly svěřeny do výchovy děti, umožnit druhému rodiči styk s dětmi s tím, že pravidelně přilétají do ČR.“ (pozn. autora: 2x ročně je pro soudkyni dostatečná pravidelnost pro kontakt s otcem!). Člověka napadá: proboha, jak může být morální úroveň našich soudkyň tak ubohá, tak ubohá, že vůbec nejsou schopny rozeznávat, co je špatnost, hanebnost, lumpárna a co je správné?
Postoje české feministické justice k rodičovské odpovědnosti otců ukazují, že je žádoucí, aby soudci, podobně jako lékaři, museli ve své kariéře procházet nějakým systémem atestací soudců, kde by prokazovali svou kvalifikaci v oblastech práva, kde pracují. V současné praxi na soudech je soudce přesunován mezi odděleními dle potřeby soudu a je veřejným tajemstvím, že na opatrovnickém oddělení konči ti nejméně schopní soudci. Opatrovnické spory by měl soudit soudce kvalifikovaný a atestovaný pro oblast opatrovnického práva. Navíc u soudce je důležité prověřit i jeho charakter a morální kvality. Jak toto realizovat, já nevím, ale s takovými návrhy by měl přicházet ministr spravedlnosti. Jisté je, že současný stav umožňuje, že na našich soudech soudí bezcharakterní soudci/soudkyně, které kvůli své soudcovské kariéry vstoupili do KSČ; na našich soudech soudí soudkyně, které se nerozpakují ignorovat platné zákony a jednat v rozporu s občanským soudním řádem; na našich soudech soudí soudkyně, které se nerozpakují lhát; na našich soudech soudí soudkyně, pro které není důležité provést výslech svědků, protože rozsudek už vědí ještě dříve, než soudní jednání začalo. Přesně s takovými soudkyněmi jsem se setkal na Okresním soudě ve Frýdku-Místku a Krajském soudě v Ostravě.
Současný občanský zákoník dělí práva a povinností k dítěti do třech oblastí:
- práva osobní povahy (práva nemajetková, týkající se osoby dítěte – prohlášení rodičovství, určení jména dítěti, souhlas s osvojením dítěte)
- vyživovací povinnost
- rodičovská odpovědnost
Rodičovskou odpovědnost definuje jako soubor práv a povinností při:
- péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj,
- ochranu dítěte,
- udržování osobního styku s dítětem,
- zajišťování jeho výchovy a vzdělání,
- určení místa jeho bydliště,
- zastupování dítěte
- správě jeho jmění
Je na ministrovi spravedlnosti této země, v současné době tedy na panu Robertu Pelikánovi, aby se zabýval tím, aby rodičovská odpovědnost otců v této zemi nebyla ignorována a pošlapávána. Přeji mu v tomto hodně energie, a hlavně …. aby už konečně začal.
Převzato z HOLEK.BLOG.IDNES.CZ
2. 6. 2016 at 6:33
Chapu, ale v realite co chcete delat? mit deti mesic zde a mesic ve Svedsku? Dite proste potrebuje domov, vetsinou jeden. Vite, jsem sama s detmi. Zadny soud nenaridi muzi,aby se o deti staral a vazne nepujdu do soudne narizene stridavky. Deti chteji jedno misto , kde jsou doma. Ty me tedy ano. Deti, co vidim ve stridavce, jsou chudaci vetsinou. Nepatri nikam.
2. 6. 2016 at 8:49
To ja zase vidim ve sp deti spokojene, protoze nadale maji oba rodice. Vedi, ze oba je maji radi, a mohou s nimi travit podobny cas. Zaroven vidim mnoho dospelych na ktere mela neblahy vliv vychova pouze jednim rodicem :(. Samozrejme, na obou stranach se najdou vyjimky.
2. 6. 2016 at 11:12
Jednu 40tiletou opatrovnickou údernici „soudkyni“ znám osobně. Jsou opravdu strašně ultrafem vychcané. Jsou mentálně na průměru, ale veškerý potenciál QI který mají,soustředí na lži a lživé odůvodnování proč dítě matce. Jejich základna je tak hanebná a nemravná, že mezi sebe nikoho kdo by to dělal dle práva a zdarvého rozumu nepustí. Vyštípají ho. Mají moc a každá slepice jim leze do prdele.“mám kamarádku opatrovnickou soudkyni tu si musím hýčkat co kdybych se rozváděla“. Katastofální je její chápání ekonomiky, danová přiznání,
problematiku finančních úspor a spoření dětem s výhledem na 10 15 let, atd. Mezinárodní únosy podporují vůči matkám nečinností, vůči otcum sychrují okamžitými předběžky atd.
Argumentačně jí utluču ale na závěr řekne že ona je soudkyně a ona rozhodne. Chlubí se mužum střídavkama na dohodu, že „dala střídavku“,žádnou ale nenařídí proti vůli matky atd.
2. 6. 2016 at 11:35
paní XZ: Ted už se v realitě jen mohu se věnovat v čase, který mám. Již uběhlo 6 let od bezohledného únosu. Muj článek nebyl psán pro portal Stridavka.cz. Já osobně jsem pro střídavku, kdy dítě bydlí na jednom místě a má jednu školu. V článku píšu, že české soudy již v roce 2011 měly respektovat mou rodičovskou odpovědnost a nepovolit únos dětí do ciziny.U vás oceňuji, že kdyby otec vašich dětí měl o péči o ně zájem, tak by jste nešla do střídavky a nechala děti v péči otce. Ale přesto si myslím, že děti ve střidavce jsou na tom skvěle, že mají DOMOV U OBOU SVÝCH RODIČŮ. Moje děti také dřív chtěly střídavku, jako ji má jejich bratranec.
pan Filip: napsal jste to naprosto přesně
2. 6. 2016 at 11:35
Jak se pozna dospely, na ktereho mela vychova matkou spatny vliv?
2. 6. 2016 at 15:45
Soudružko Kudlanko, dospělý na kterého měla matka špatný vliv, se pozná podle toho, že je to autokrat/ka.
2. 6. 2016 at 17:21
Pro tuleni: Pokud Vás zajímá, jak vypadá dospělý, na nějž měla špatný vliv výchova matky, zkuste si přečíst knihu Příběhy mužů od Evy Noskové. Zde naleznete dostatečné množství příkladů, na základě kterých si můžete udělat obrázek. Namátkousi právě vybavuji příběh dítěte, které se díky špatnému výchovnému prostředí ze strany matky a její rodiny stalo v průběhu svého dospívání alkoholikem. Otec s ním měl bohužel možnost pracovat až v dospělosti, což už bylo pozdě.
Více Vás ale možná bude zajímat příběh děvčete, které spáchalo sebevraždu kvůli způsobům výchovy matky, respektive snahy separovat děvče od otce.
http://k213.cz/JOOMLA/1397-prvni-dolozena-a-zmapovana-obet-opatrovnicke-mafie
2. 6. 2016 at 20:31
Proboha, ta kniha je kus cancu. Tohle jsou lide na okraji spolecnost, nebudu ted dohledavat, ale tyto veci delaji i muzi.
2. 6. 2016 at 22:30
V knize jsou popsány autentické příběhy, kterými lze odpovědět také na dotaz tazatelky. Jelikož se bavíme o AUTENTICKÝCH příbězích, nelze mluvit o „kusu cancu“. Také není pravdou, že by v knize byli pouze lidé na okraji společnosti. V knize naleznete také případy rodin, které měly před rozvodem vysokou životní úroveň. Rovněž lze v knize číst o případech podobných průměrným rodinám. Ale máte pravdu v tom, že ženy v některých případech situaci svou sobeckostí dohnaly až na úroveň kde se dostali na dno společnosti všichni. To ale ukazuje na závadovost jejich jednání, nikoliv na špatnou sociální situaci původní rodiny.
Zda tyto věci dělají také muži sice nebylo předmětem otázky, na kterou jsem odpovídal, ale faktem je, že se výrazně častěji dozvídám o situacích, kdy v průběhu rozvodu jedná v souvislosti s dětmi manipulativně manželka, případně její matka. Tím samozřejmě nevylučuji, že způsoby jednání popsaného v knize muži nevyužívají, jen to podle všeho dělají výrazně méně často.
Co se různých úskoků ze strany můžů týče, se zase častěji dozvídám o snahách omezit placení výživného nebo o ukrývání majetku.
2. 6. 2016 at 22:32
Každopádně lze v knize najít případy, kdy by se muž dokázal postarat o děti lépe, než jejich matka, přestože jí tyto byly svěřeny do péče.