RNDr. Pavel Rusý
Část prezentace z workshopu Střídavky konaného dne 7.2.2017
Rozšiřující se péče – základní otázka: Lze provést úpravu rozhodnutím tak, že pro současnou dobu určí nějakou úpravu, od určitého věku jinou úpravu?
Argumentace, proč to nejde:
153 odst. 1) o.s.ř.: soud je vázán rozhodovat na základě zjištěného skutkového stavu Z toho odvozuje, že nemůže předjímat stav za rok, za dva, za čtyři roky.
Argumentace, proč to jde:
Součástí skutkového stavu je i očekávaný vývoj. Zejména u malých dětí, kojenců, předškolkových dětí, školkových dětí je součástí skutkového stavu fakt, že dítě nezůstane navždy kojencem nebo předškolákem. Jde o skutkovou okolnost, která je obecně známá, tedy ji není potřeba dokazovat (§ 121 o.s.ř.), tedy je součástí skutkového stavu, jímž je soud dle § 153 odst. 1) o.s.ř. vázán. Naopak, pokud soud nezohlední tuto okolnost skutkového stavu, byť není třeba ji dokazovat, porušuje § 153 odst. 1) o.s.ř.
Klíčové slovo z § 906 odst. 1) o.z.: soud nejprve určí, jak bude každý z rodičů napříště o dítě pečovat. Slovo napříště se v o.z. vyskytuje ve významu obecně do budoucna bez omezení. Soudy by tedy měly rozhodovat tak, aby úprava byla provedena pro celé napříště a nikoliv pro nyní. Taková interpretace je i v zájmu efektivity řízení. Zejména je ale v zájmu dítěte, aby nebylo předmětem trvalého sporu. Je tedy v zájmu dětí potřeba navrhovat rozšiřující se úpravy, a to od kojenců, kde je to nejdůležitější, aby nedošlo k zafixování dítěte na prostředí matky, ale byla péče otce plynule a citlivě rozšiřována podle vývojové fáze dítěte.
Vzor návrhu u ročního dítěte:
Nezl. se svěřuje do střídavé péče obou rodičů tak, že v lichém týdnu bude v péči matky, v sudém týdnu v péči otce + úprava prázdnin.
Stanoví se období s odlišnou úpravou takto:
Do 31. 8. roku, v němž nezl. dosáhne dvou let, bude dítě v péči otce v lichém týdnu od pondělí od rána do úterý večer a od soboty ráno do neděle večer, v sudém týdnu od středy ráno do čtvrtka večer + úprava prázdnin.
Od 1. 9. roku, v němž nezl. dosáhne dvou let do 30. 6. roku, v němž nezl. dosáhne 5 let, bude dítě v péči otce v lichém týdnu od čtvrtka od rána do neděle večer a v sudém týdnu od čtvrtka ráno do pátku večer + úprava prázdnin.
Samozřejmě jsou možné různé úpravy podle možností rodičů.
Praxe:
Dohodou: Rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích, pobočka Tábor, na nějž otec odkazuje (15 Co 565/2015-160 ve věci 6 Nc 781/2015), byl vydán u dítěte za trvání rodičovské dovolené matky, úprava byla provedena ve 4 různě upravených obdobích, kdy poslední začínalo 4 roky po vynesení rozsudku. Důvodem pro tuto úpravu byl překotný vývoj dítěte v předškolním období, kdy je potřeba pružně a předvídatelně (a pozvolně) reagovat na jeho měnící se potřeby.
Rozhodnutím: Rozsudek Městského soudu v Praze č.j. 20 Co 104,169/2016-544, který nařídil odlišnou úpravu letních prázdnin podle věku dítěte. V nižším věku nařídil délku styku s otcem po týdnu, od roku 2018 po čtrnácti dnech. Tedy stanovil odlišnou úpravu pro dobu až dva roky po datu vyhlášení rozsudku.
13. 2. 2017 at 17:19
Super, tenhle clanek i vynikajici argumentaci chvalim. Ano, to je cesta, kudy by rodice meli tlacit. Ospody by v samozrejmem zajmu ditete take mely postupne starnuti ditete reflektovat, a rozsirovani pece propagovat. Soudy taktez, mely by opustit svoje zaklinadlo „dite je male“, bez jakekoli specifikace, kdy tedy bude dost velke – mely by automaticky predjimat ze dite poroste, a ne zakonzervovavat stav rozhodnutim „naveky“ .Kazdy totiz vi, jak smutne dopada snaha (predevsim) otcu o zvyseni casu, ktery s detmi mohou travit – pokud tomu matka brani.
14. 2. 2017 at 15:47
Super, skvělý článek. Děkuji.