Adéla Roedlová
6. Výzkumná část
6.1 Cíl výzkumu
Cílem mého výzkumu je zjistit, zdali čeští otcové směřují k novým formám otcovství (aktivní, pečující), nebo zůstávají v tradičních schématech. Tradiční otec je chápán v prvé řadě jako živitel rodiny. V rodině zastává funkci hlavní autority, vyznává výchovu pevné ruky a souhlasí s rozdělením domácích prací na typicky ženské s mužské [Friedleanderová 2010 in: Wallerová 2010]. Z hlediska rodičovské funkce zastává především úlohu výchovnou, netráví s dítětem příliš času při hrách a nedává příliš najevo své emoce. Péči o dítě zajišťuje zejména manželka. Tento otec by nikdy nenastoupil na rodičovskou dovolenou. Nové otcovství viz KAPITOLA 5.
V rámci hlavní výzkumné otázky také usiluji o to zjistit, jak čeští muži vnímají své otcovství a jakým způsobem k němu přistupují. Můj poslední výzkumný cíl se zaměřuje na to, za jakých podmínky by čeští otcové nastoupili na mateřskou dovolenou a jak vůbec vnímají fakt, že ji mohou využít i muži. Ochota nastoupit na rodičovskou dovolenou se totiž úzce pojí právě s aktivním otcovstvím. Výzkumný rozhovor byl rozdělen na pět částí, které jsem sestavila na základě studované literatury:
- Přípravy na potomka a porod
- Péče o malé dítě
- Činnost s dětmi
- Otcovství obecně
- Rodičovská dovolená
6.2 Výzkumný soubor
Ve svém výzkumu jsem se snažila oslovit především mladší otce, kteří by zastupovali současnou generaci otců v České republice. Zároveň jsem také chtěla, aby jejich nejstarší dítě bylo nejméně dva roky staré. Tento požadavek postuluji z toho důvodu, aby s dítětem mohli otcové vykonávat pestřejší činnosti a zároveň, aby situace v rodině byla po narození potomka již ustálená. Zároveň jsem do výzkumu zařazovala pouze otce, kteří mají děti mladší 18 let. Také jsem usilovala o to, aby v mém výzkumném souboru byli otcové rovnoměrně zastoupeni podle vzdělání. Horní věkovou hranici otců jsem si stanovila na 38 let. Výzkumný soubor tedy nakonec tvořilo 8 otců ve věku 28 až 36 let. Jejich bližší charakteristiky je možné vyčíst z následující tabulky.
Tabulka 3: Popis respondentů z vlastního výzkumu
Všichni muži žili s partnerkou či manželkou ve společné domácnosti. Až na jednu výjimku (Aleš) vychovávali svoje vlastní děti. Starší dítě si Alešova partnerka přinesla z předchozího vztahu. Ve všech rodinách se objevovalo tradiční rozdělení rolí, tedy žena zůstává s malým dítětem na mateřské dovolené a otec během té doby zajišťuje rodinu finančně. Tři respondenti v současnosti bydleli na vesnici (Vítek, Tomáš, Michal), zbylí respondenti žili ve městě.
16. 10. 2014 at 10:47
Zajímavý citát z jiné diskuse: „Některým matkám funguje pupeční šňůra i jako sídlo rozumu.“