Stridavka.cz
V jedné z venkovských škol proběhla nedávno akce ke Dni matek. Citujeme z webu školy:
Pro naše nejmilejší a nejhodnější a nejkrásnější maminky
Na Základní škole v Kynšperku nad Ohří proběhla ve dnech 4. 5. – 6. 5. 2016 v počítačové učebně 1. stupně ZŠ výstava ke Dni matek. Žáci 1. – 5. ročníku společně s třídními učitelkami vystavili přáníčka a drobné dárečky svým maminkám. Všechny výrobky byly krásné, protože je děti vyráběly z lásky.
Velké poděkování všem učitelkám 1. stupně.
Nic proti oslavě Dne matek. Problém je v tom, že tato škola se moc nemá k tomu, aby podobně oslavila i Den otců. Asi si podle ní tatínkové nezasluhují stejnou pozornost jako maminky… Nejhorší na tom je, že takovou praxí se pocit menší důležitosti otců snadno zakoření v hlavičkách těch nejmenších.
Možná, že stejně postupuje i mateřská nebo základní škola, kde máte své dítě. Informace o oslavě pouze Dne matek jsme našli například na webu školy v Buchlovicích, Pustějově, Hvožďanech, Nové Říši, Kouřimi, Hnojníku… Připravili jsme proto koncept dopisu (e-mailu), kterým můžete vaši školu či školku oslovit:
Věc: Dodržování principu rovnosti žen a mužů
Vážená paní ředitelko / vážený pane řediteli,
Vaše mateřská / základní škola oficiálně pořádala u příležitosti Dne matek následující akci: … Protože stejnou pozornost dětí jako maminky si zasluhují i tatínkové, a k tomu je potřeba děti vést, pevně věřím, že obdobnou akci uspořádáte i u příležitosti Dne otců. Ten se slaví každou 3. červnovou neděli, letos tedy 19. června.
Mohu Vám při této akci případně i pomoci a po domluvě jí zajistit také mediální podporu, například na webovém portálu Střídavka.
Připomínám, že jedním ze zákonem daných základních cílů vzdělávání je také uplatňování principu rovnosti žen a mužů ve společnosti (§ 2 odst. 2 písm. d) školského zákona). Dodržování tohoto zákona tak může být i předmětem zájmu zřizovatele, České školní inspekce (§ 174 odst. 2 písm. d) školského zákona), jakož i mediálního zájmu.
Věřím proto ve Vaši pozitivní reakci, očekávám Vaši odpověď.
Budeme rádi, když i vy nám následně sdělíte, jaký mělo oslovení vaší školy úspěch. Pozitivní i negativní případy můžeme zveřejnit. Jsme schopni pomoci i s organizací akce nebo naopak – v případě diskriminace otců školou – se stížnostmi ke zřizovateli a ČŠI.
27. 5. 2016 at 9:31
Pan Ryska nadhodil zajímavou myšlenku, kolik dětí v těch školkách by přáníčko tátovi mohlo vůbec předat?
27. 5. 2016 at 9:34
No nevim. Ono casto ten tataodejde sam a nepretrhne se.jestli toto nevidite, ziju asi jinde. Muj ex vidi deti 1x ci 2x za mesic a nutit ho akorat ublizi detem. Jen narozdil od Vas necekam, ze toto vychovne upravi skola.
K te diskriminaci, zeny jsou diskriminovany mnohem vice, jen v jinych oblastech.
27. 5. 2016 at 9:47
Jake jmeno, takova hodnota nazoru, beze jmena bez hodnoty.
27. 5. 2016 at 10:22
Pane Rysko,
dost trapny argument. Vy se muzete jmenovat Karel, ja muzu napsat Katka. O tom to neni.
27. 5. 2016 at 12:47
2xy – Ze se zrovna ten vas a jini o sve deti starat nechteji, to resit nechci a nebudu.
Vadi mi, ze se ja a mnoho dalsich o sve deti v case podobnem jako jejich matka ja starat NESMIM. Pro to zadny duvod nevidim. Deti si zaslouzi mit stale mamu I tatu, I kdyz se rodice rozesli.
27. 5. 2016 at 15:50
Na škole v přírodě dostala dcera (druhá třída) na cestu dvě dopisní obálky s adresami a nalepenými poštovními známkami. Jednu od táty a druhou od matky. Dopis došel jen jeden, prý paní učitelka říkala, že každé dítě může poslat jen jeden dopis. Ta samá paní učitelka psala také zprávu na OSPOD o tom, jak dítě prospívá. Napsala, že když je dítě u matky, nosí úkoly a je připraveno, když je u otce ne. Na mé dotazy přes pana ředitele ale nedokázala určit který že to vlastně den v týdnu je dítě u matky a který u otce. Kdo dočetl až sem, kontrolní dotaz. Komu myslíte, že dopis ze školy v přírodě došel poštou? ))
27. 5. 2016 at 21:42
Zřejmě je to škola, kam chodí syn pana Hodiny. Takže se není čemu divit, že veškerý personál je už přesvědčen, že normální otec je nadpřirozená bytost.
27. 5. 2016 at 22:10
Paní Evo, z vašeho slovosledu jsem vůbec nepochopil, na co reagujete? Neskromně myslím na můj příspěvek, potom jste úplně mimo mísu, nebo na jiný?
28. 5. 2016 at 19:55
Pavle, na Váš příspěvek ne. ZŠ Kynšperk je nejspíš škola syna pana Hodiny. Co se týká Vašeho příspěvku, tak mě o paní učitelce napadají jen nepublikovatelná slova. Naše děti jezdily s nadepsanými pohledy a obálkami i pro prarodiče a nikdy nebyl problém, aby je poslaly. Na Vaší paní učitelku bych, s mojí povahou, podala trestní oznámená za křivou výpověďa stížnost na školský úřad. A to jsem pohodový člověk. Ale takto by mi s dítětem žádná učitelka jednat nesměla.
29. 5. 2016 at 15:19
Cti otce svého i matku svou.