Mgr. Tomáš Jadlovský, Ph. D.
–
„Střídavka je fialový hnus.“
Druhý výrok letošní žblebtové hitparády má na svědomí vysokoškolský pedagog a lektor osobního rozvoje PhDr. Marek Herman, který byl 19. dubna 2018 hostem pořadu České televize Dobré ráno s příznačným podtitulem Klamárium. Ranní ptáčata, která sledují tento pořad, měla nevšední možnost dozvědět se něco peprného o střídavé péči. I když smyslové klamy byly primárně představeny v jiném zpravodajském vstupu jako zrak matoucí umělecké předměty kdesi na výstavě, zdatně jim v rovině sluchové sekundoval v živém vystoupení právě Marek Herman. Diváci měli pocit, že pokračuje klamání v jiné dimenzi. Pan Herman je ve slovní akrobacii zdatný, ostatně v anketě Střídavky nejde o žádného nováčka. Už loni nasadil laťku obstojně vysoko výrokem, že otcové selhávali celé uplynulé století.
Když odborník na úvod klamavého Dobrého rána řekl, že dítě potřebuje kromě mámy i tátu, a ideálně oba v páru jako model prověřený tisíce let, mohlo se zdát, že Česká televize vysílá ve 21. století, ale bohužel šlo jen o první dojem. Už po chvíli se diváci dozvěděli, že architekti dětské duše jsou sice dva, ale na prvním místě je máma. Dále z obrazovky zazněl senzibilní poznatek, jak spící dítě telepaticky pozná od spící mámy, jak se jí zrovna uplynulý den dařilo a její energii do sebe nasaje, asi jakousi pomyslnou pupeční šňůrou. Po dotazu moderátorky na střídavou péči začala logika nabírat grády. Pan Herman se bez okolků vyznal z nechuti k ní, protože ji nemá rád a vlastně ani nikoho nezná, kdo by ji rád měl. Zde už se sečtělejší divák musel zarazit, kde je u vysokoškolského odborníka kritické myšlení a schopnost vyhledávat si zdroje informací. Čekal bych, že když pozve televize odborníka vyprávět o nějakém tématu, tak bude minimálně znát různé pohledy na věc a nebude černobíle tvrdit, že něco nemá rád a tím je jeho domněle odborný názor jednou provždy hotový. Vysokoškolský učitel možná ještě nikdy neslyšel o skandinávských zemích, proto ani nezná tamní původ střídavky. Podle něj se totiž v ČR objevila jako výmysl právníků a nedospělých rodičů, kteří dítě roztrhávají. Ale jednu výhodu na střídavce přece jen zná, dítě se díky ní umí v případě atomové války rychle sbalit. Nikdy jindy se dítě asi nebalí a nikam nepřesouvá, jen když nějaký Kim Čong-un zrovna zmáčkne tlačítko.
Moderátorka nakonec severské země zmínila, a pan Herman předvedl tradiční feminacistický trik, že nejdůležitější na rozvodu je, aby se rodiče dokázali domluvit. To vyprovokovalo jednoho z diváků v chatu k otázce, jak se mají dva lidé domluvit, když jeden nechce, čímž bezesporu věrně odhadl většinovou situaci v soudních síních. Pan Herman opáčil, že schopnost se dohodnout je pro něj klíčová. Dalo by se souhlasit, že schopnost kompromisu je pro rozvod dobrá, pro dítě jistě klíčová, nicméně jak přimět ke kompromisu druhou stranu – nejčastěji rozvádějící se matku, natěšenou na svou výhradní péči a s ní spojený bezpracný příjem v podobě výživného – jsme se nedozvěděli. Ale když se později v diskusi objevila nadšená divačka, která také střídavku nemá ráda – opět bez jakéhokoliv argumentu – Marek Herman spokojeně své fanynce vzkázal, že střídavka je prostě fialový hnus. Čím méně argumentů, tím více prázdných frází a slovní agrese.
Podtrženo sečteno, ani Marek Herman, ani Česká televize svůj stín překročit nedokážou. Proč je střídavka špatná, z diskuse nevíme. Domnělý odborník se neobtěžuje ani s žádnými pro a proti, natož příklady z praxe. Do kamery vypráví své pocity a nálady, vtipně okořeněné atomovou válkou. A divák se musí spokojit s tím, že když neumí přimět druhého ke kompromisu, nesmí se divit. To jeho vinou tisícileté rodinné modely posledních padesát let na divokém východě nefungují jako dřív. Určitě to není chyba matek nebo nefunkčního státu. Asi to bude tím selháním otců a jejich hnusně fialovými nápady.
Přehled všech nominovaných žblebtů najdete zde.
Hlasování začalo 8. ledna a skončilo 28. února.
Okomentovat