Ing. Veronika Mindlová
Neplacení výživného je poměrně častý problém spousty rozvedených a rozešlých rodičů. Hlavní úskalí však shledávám v systému stanovování výživného. Jak to funguje, si můžeme ukázat na aktuální mediální kauze fotbalisty Tomáše Řepky. Pokud vycházíme z veřejně dostupných informací, tak:
- Řepka neplatí soudem stanovené výživné 15 000 Kč na syna Markuse, kterého má s Vlaďkou Erbovou,
- Řepka platí výživné na děti z prvního manželství, (soudně) stanové ve výši 50 000 Kč,
- Řepka dostal od soudu trest za neplacení výživného na syna Markuse ve výši 180 hod. veřejných prací a povinnost úhrady dlužného výživného a úroky z prodlení na výživné.
Na výživné na 3 děti tedy má Řepka platit celkem 65 000 Kč. To není rozhodně málo. Pokud bychom vycházeli z doporučení platit na výživném 20 – 30 % čistého příjmu, které některé soudy zastávají a ve svých rozsudcích uvádí, pak by se čistý měsíční příjem Řepky mohl pohybovat mezi 325 000 Kč – 217 000 Kč.
Pokud bychom využili k výpočtu výživného doporučující tabulky Ministerstva spravedlnosti, pak bychom výživné stanovovali v „nejhorším“ případě na 19 % + 16 % + 13 % = 48 % čistého měsíčního příjmu. Dopočtem bychom se dostali na možnou částku čistého příjmu Tomáše Řepky 135 000 Kč měsíčně. Další možný způsob využití doporučující tabulky je výpočet přes nejvyšší procento nejstaršího dítěte. Výživné by tak v součtu vycházelo na 25 % čistého příjmu na všechny děti. Čistý příjem otce by pak vycházel na 260 000 Kč měsíčně. Nejčastěji se však využívá oddělené stanovení kombinací, tj. výživné pro starší děti odpovídá 25 %, tj. čistý příjem Řepky vychází na 200 000 Kč měsíčně a výživné na Markuse odpovídá 15 %, tj. čistý příjem Řepky vychází pro Markuse již jen na 100 000 Kč měsíčně. Děti jednoho rodiče mají prostřednictvím výživného přisouzenou jinou životní úroveň. Současně doporučující tabulky nezohledňují náklady na péči otce (styk), náklady na dopravu dětí mezi matkami, náklady na aktivity v čase otce a ani náklady otce k dlouhodobému dosažení, zajištění a udržení příjmu mezi 135 000 Kč – 325 000 Kč měsíčně.
Dále je nutno připomenout, že v příjmu Tomáše Řepky je třeba při výpočtu výživného zohlednit případně příjem i jeho přítelkyně Kateřiny Kristelové, pokud spolu tvoří společnou domácnost, a dále zohlednit majetek Tomáše. Není to však jen otec, který má plnit vyživovací povinnost, ale i matky mají přispívat a plnit vyživovací povinnost ke svým dětem. Pro stanovení výživného by tak měl být podstatný i příjem jak Vlaďky Erbové, tak bývalé manželky Tomáše, případně jejich partnerů, pokud spolu sdílí spolčenou domácnost, stejně jako jejich majetek.
Společnost se mění. Stále častěji je patrný stav, kdy rodič má postupně děti s více partnery. Je tedy na soudech, aby dostatečně zohlednily ve výživném stejnou životní úroveň rodičů a dětí. Výživné na Markuse by tak automaticky mohlo otvírat i soudní řízení na další dvě děti Řepky a všem třem dětem srovnat jejich životní úroveň s Tomášem a jejich matkami. Vlaďka Erbová tak doplácí na stav, kdy jsou děti jednoho rodiče chráněny různě. Pokud by s Tomášem Řepkou zůstala ve vztahu a oběma by vypadl příjem, neměl by Markus a jeho rodiče podle současné legislativy nárok ani na žádnou dávku sociální pomoci, na rozdíl od jeho polorodných sourozenců Veroniky a Tomasse. Tento stav se snaží řešit nově vznikající pracovní skupina se zástupci jak z Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva práce a sociálních věcí, tak i z řad soudců a dalších odborníků.
Převzato ze serveru VYZIVNE.COM
29. 5. 2018 at 20:06
Společnost se mění. … a degeneruje v zakladnich lidskych hodnotach, pripad Repky je ukazkovym prikladem. Proto je potreba system vyzivneho zasadne prepracovat… standardizovat ve prospech deti, nikoliv parazitu rozvodoveho prumyslu a zlatokopek parazitek.
29. 5. 2018 at 22:13
„Vlaďka Erbová tak doplácí na stav…“ já mám pocit, že ten kdo tady na něco doplací je Tomáš Řepka.
30. 5. 2018 at 14:03
I kdyby na tomto článku bylo něco pravdy, nevím, jak může na stav „doplácet“ Erbová, když výživné je určeno dětem a ne matce. To za 1. a za 2. při těchto utopistických teoretických výpočtech bych navrhl podobně nesmyslný přístup a sice, aby všichni rodiče, sezdaní či nesezdaní, ze svého příjmu odváděli přesné procento do zvláštního fondu a odtud to bude stát vyplácet formou dávek pro každé dítě stejně, když rovnost, tak rovnost. Tím se vyhneme elitářství a konečně nastolíme pravou levicovou totalitu, k níž český postkomunistický juvenilní sytém kráčí.
30. 5. 2018 at 20:16
Za sebe bych rád viděl vyúčtování, protože nechápu, za co se vlastně tolik utrácí (pokud se nespoří). Ale pochybuji, že by někdy něco takového viděl alespoň Tomáš Řepka.
30. 5. 2018 at 20:59
za co utraci ta obchodnice s vaginou? za sminky, kaficka, dovolene, … proste matka spokojena =dite spokojene. vitejte v feminacismu.
31. 5. 2018 at 10:58
Ty jo, ja jsem ale elita, na deti 1 a 3 roky jsem musel platit 28000 mesicne BEZ sporeni. A to balon sotva trefim:) Je neco shnileho ve state Ceskem a nejenom v nem.