Stridavka.cz
Výběr z pravidelného nedělního CHATU, konaného 17.2.2013.
stridavka: Dobrý večer. Dnes pořádáme chat na téma „Manželství je umění“. Manželství je součástí lidské kultury, život v manželství je užitečná dovednost, kterou neovládá každý, a této dovednosti je případně třeba (když ji někdo neovládá) se naučit. Pojďme na toto téma diskutovat u příležitosti Národního týdne manželství.
TJadlovsky: Dobrý večer, já mám s manželstvím ty nejlepší zkušenosti.
stridavka: Dobrý večer, Tomáši. Do kdy jsi považoval své manželství za dobré?
TJadlovsky: Myslí se manželství ve smyslu soužití, nebo oddací list a prsten? Moje manželství dobře fungovalo necelých 5 let. V prvním smyslu skončilo únosem syna a falešným obviněním z násilí (viz ZDE – pozn. red.). V druhém smyslu bohužel trvá dodnes. Tedy snubní prsten jsem už dávno vyhodil, ale do rozvodu papírově pořád daleko. Ještě kolem třicítky jsem si myslel, že je to správný způsob soužití. Spousta kamarádů kolem žije a vychovává děti bez svatby a mají se mnohem lépe než já. Dnes vnímám své manželství jako kouli u nohy, které ne a ne se zbavit.
stridavka: Zajímalo by mě, kdy jsi poznal, že je v manželství vážný problém. Až při únosu dítěte matkou?
TJadlovsky: Běžné provozní problémy byly vždy, ale já byl jinak opravdu až do únosu spokojen.
stridavka: Takže jsi ani těsně před únosem nepozoroval vážnější problémy?
TJadlovsky: Ještě pár týdnů před únosem a falešným obviněním jsme žili jako úplně normální manželství. Manželka už měla připravenou svou akci, a ještě mi ochotně vařila a lezla se mnou do postele.
stridavka: Takto zpětně, když se podíváš, myslíš, že se dalo něco udělat lépe, aby problémy nenastaly?
TJadlovsky: Ano, kdybych sypal více peněz tchyni, tak by naše manželství nechala existovat. Chtěl by ses znovu oženit? Já tedy podruhé už ne.
stridavka: Nikdy neříkej nikdy…
TJadlovsky: Já vím, ale pokud někdy najdu odvahu k podobnému kroku, už to asi nebude jen z lásky, ale musel bych si všechno rozmyslet. Je to hrůza, ale je to tak.
stridavka: Jak vidíš podporu státu či společnosti manželství? Mohl stát nějak podpořit, aby se nestalo, co se stalo?
TJadlovsky: V mém případě by stát nijak nepomohl, je to otázka výchovy. Stát (nebo v mém případě státy) by rozpadu asi mohly zabránit tehdy, pokud by jasně platilo, že dítě má mít oba rodiče a kdyby se aplikovala střídavka důsledně hned po rozchodu.
stridavka: To by podle tebe dokázalo udržet manželství?
TJadlovsky: Když žena ví, že zdrhne a stát ji podpoří, proč nejít za hlasem svého srdce – za maminkou? Mí rodiče na rozvod mysleli mnohokrát a nakonec ho uskutečnili až v mé dospělosti. Myslím, že tehdy byla trochu jiná atmosféra, nebylo tak jednoduché se rozvést a nakonec na maloměstě to byla i ostuda. Vzpomínám na ROZHOVOR S BOBOŠÍKOVOU, co jsem před časem přepisoval. Jakkoliv je jinak žvanilka, v jednom měla pravdu: stát by neměl umožnit, aby bylo tak jednoduché se rozvést. Pokud se při prvním problému jeden rozhodne praštit dveřmi (a vzít s sebou společné dítě), tak mu nic nebrání. Našim bránilo aspoň to maloměšťáctví.
stridavka: Jak ten postoj rodičů hodnotíš? Někdo totiž říká, že se měli rodiče raději rozvést dřív a na nic si nehrát…
TJadlovsky: Já jsem jim za to vděčný. Jako dítě jsem sice vnímal, že situace není ideální, ale byl jsem rád, že jsem měl oba rodiče a čtvero prarodičů. Myslím, že se v určitém smyslu obětovali, každý z jiného důvodu, ale my s bráchou jsme díky tomu vyrostli v relativně normální atmosféře.
moravan: Zdravím. To, co říká Bobošíková, ví kde kdo. Nikdo s tím ale nic nedělá. A podporovat samoživitelky (řešení následků) propaguje i Zeman
stridavka: Co ostatní diskutující, jaké máte zkušenosti s manželstvím?
moravan: Rozvod je zásadní věc. Mí rodiče se nikdy nerozvedli, máma si vytrpěla své (alkohol). Přesto říkala: Lepší opilec, než nedbalec. Mít oba rodiče – to je výsada šťastných dětí.
TJadlovsky: Asi v každém manželství jsou problémy v určité míře. Pokud si někdo jednou týdně zajde do hospody a zlíská se, ale jinak přes týden normálně funguje, je to něco jiného, než být nalitý denně.
THX: S manželstvím mám dobré zkušenosti. Špatné zkušenosti s koncem manželství. V manželství jsem by štastný. Období od narození dětí do rozpadu manželství považuji za nejštastnější období v mém životě. Myslím, že náš rozvod byl zbytečný, ale když se žena zamiluje, tak to má rychlý spád.
stridavka: Myslíš, že se dalo něco udělat na záchranu manželství?
THX: Pokud zažádá o rozvod žena, která má malé děti a manžel není problematický (násilník, alkoholik, gambler), tak by měl nařídit manželskou poradnu, mediace a s tím, kdo chce rodinu rozbít, by měl pracovat psycholog. A rozhodně si myslím, že ženy se tak bezhlavě ženou do rozvodu, protože ví, že nic neztratí – děti jí zůstanou, vymění chlapa a dostane alimenty. Ženy jsou si tím dost jisté. Tímto stát podporuje rozvodovost. Kdyby to tak nebylo, tak by ženy o rozvodu přemýšlely jinak.
moravan: Za rozvody může především státní politika bezbřehého liberalismu (havlismu). Psycholog – to je fikce. Není-li vnitřní síla, které my kristovci říkáme víra. Vulgární materialismus ničí charaktery a v důsledku i stát.
Beduin: Myslíte že má smysl pokračovat v manželství (ve vztahu), i když ze strany muže docházelo k domácímu násilí?
TJadlovsky: Pokud bude žena chtít ze svazku odejít, navlékne to tak, že ona je chuděra. Neřekne: mám jiného chlapa nebo chci k mamince. Proto máme tolik humbuku s domácím násilím. Udělat z muže bestii a potom se bát jít i na mediaci.
THX: Já si myslím, že opakované násilí je rozhodně důvod k rozvodu. Něco jiného je jedna facka v hádce, kdy žena muže schválně vyprovokuje – např. řekne, že milenec má větší peníze. Ale domací násilí je důvod ukončení manželství. Stát přitom musí respektovat, že dítě má dva rodiče a vždy nařídit střídavku, pokud oba rodiče chtějí pečovat o dítě. Pokud se ale prokáže (!) např. domácí násilí, tak by se mohla střídavka změnit. Ale ne že se dá dítě do péče matce, pak se rok zjištuje, že otec nasílník není, a po roce je dítě matkou zpracované.
TJadlovsky: Samozřejmě, asi nikdo nevydrží s tyranem. Jak fyzické, tak psychické týrání je dlouhodobě nesnesitelné.
moravan: Násilí – základem je neláska. Nevyvinutá emoční paměť. O tom psychologové jen teoretizují. Rozhodující je legislativa.
Beduin: Pokud dojde jednou za čas k výchovnému lísknutí (není to sice v pořádku), navíc když se žena chová jako dítě a odmítá řešit problémy na odborné úrovni, tak je ale přeci rozdíl oproti tomu, když je atak tak, že se jí mlátí hlavou o zeď nebo se skopává do kulatého čtverečku na zemi. Důvody pro jednání muže mohou být různé – bezmoc, opakovaná snaha ženy, aby chlap nosil více peněz (že všichni ostatní se mají líp)…
moravan: Bít ženu je podlost. Ale v mobingu se spíš vyznají ženy.
TJadlovsky: Pokud žena doma denně omílá muži, jak je neschopný, málo vydělává apod., tak je pro mne tyrankou ona. I když to nemá formu modřin a podlitin. Moje žena také jednou zkusila blekotat, co má její kamarádka a co jí koupil manžel. Řekl jsem jí, ať jde pracovat, bude více peněz a za ně si bude moci koupit náušnice. A od té doby už z ní slovo Swarovski ani jednou nevypadlo.
moravan: Peníze kazí vztahy. Utrpení je posiluje.
Beduin: Já mám za to, že dnešní leckteré ženy jsou až moc emancipované, aniž by na to „měly“. Ale na druhou stranu chtějí po mnohých partnerech „klasiku“ – rozdělení muž a žena. A přitom trvají na uchopení se činností ženy v domácnosti, obzvláště na mateřské dovolené, kdy chlap se vrací z práce s vyplazeným jazykem. A jestli se toleruje jako jedna z výchovných metod facka či na zadek u dětí, proč ne u partnera? Tady jde kolikrát o čas… nejen o nervy… to, co jsem uváděl, že pořád se něco řeší… a furt dokola, ale za zády vám to udělají obráceně a lžou do očí… No horší než děti 😉 Neomlouvám násilí na partnerech, ale vadí mi, že se to neposuzuje v kontextu s dalšími věcmi…
TJadlovsky: Děti vychováváme, partnera ne, toho už si bereme dospělého.
Beduin: No to je pravda… Ale sami víme, že se situace po čase z různých důvodů může měnit… A rodina je pro děti… ale pokud jeden se chová jako dítě, a je nesamostatný, není schopen se starat o děti sám… tak najednou má chlap místo partnerky další dítě, že? 🙁 A ať ten partner udělá cokoliv, včetně vyčerpání všech dostupných možností řešení konfliktu, a partnerka nečiní, ale setrvává ve stavu… stejně je za špatného ten chlap… ať opustí rodinu zavčas, nebo přistoupí na krajní možnost – výchovu partnerky 🙁
katalyzator: No, výchova partnerky právě není možná, protože to není žačka, ale partnerka… partnerský vztah je horizontální, nikoliv vertikální …
Beduin: Smutné, že se leccos neodhalí dříve… Na druhou stranu pro změnu chování a myšlení partnerky můžou být i důvody, které může řešit jen ona sama, a bez jejího řešení se situace jen zhoršuje… a stejně na to, co se týká rodiny a dětí, doplácí chlap.
stridavka: Co by se podle vás dalo udělat pro to, aby se manželství udržela?
THX: Když je tak hloupý svátek, jako svátek zamilovaných – Valentýn, co takhle svátek fungujících rodin? Slavily by úplné rodiny tak, že by si daly společně oběd a pak vyrazily kamkoli – muzea, zoo, aquaparky, kina – v ten den by byly pro rodiny zdarma (jen pro celé rodiny).
Beduin: 🙂 A k tomu by hned další víkend mohl být den neúplných rodin, kdy by se rodiče sešli s dětmi při podobných akcích… Třebas by tatínkové viděli častěji své děti 😉
moravan: Svátek fungujících rodin. To je ono. Napřed ale Zákon o OCHRANĚ rodiny.
THX: Beduine, je třeba podporovat ÚPLNÉ rodiny a ukázat, že si jich stát váží.
TJadlovsky: Bylo by to nespravedlivé k rozvedeným, vdovcům, apod. Někdy opravdu ani při nejlepší vůli nejde manželství zachránit. Úplná rodina je samozřejmě ideální, ale pokud ji někdo nedokázal udržet, nemůže se mu říct: tento den nesmíte do kina nebo zoo, abyste nekazil dobrý dojem těm úspěšným.
THX: Co je spravedlivé a co není ? Já myslím na to, že je třeba veřejně vyzdvihovat VZOR fungující uplné rodiny jako POZITIVNÍ VZOR. I ostatní mohou do kina, ale zdarma by to bylo jen pro úplné rodiny. Majitelům kin, aquaparků atd. by to proplácel stát. Jinak – když jsem žil v Mannheimu, tak tam existoval tzv. Family Pass, který dostala každá rodina, která si ho přišla vyzvednout. Family Pass platil jeden rok a byly v něm kupony na vstup zdarma do kin, muzeí, bazény atd. Ale platilo to pro ditě s alespoň jedním rodičem. Family Pass vydával městský úřad.
TJadlovsky: I tak by to bylo nespravedlivé. Jsou lidé, kteří prostě neudrží manželství, ani kdyby se na hlavu stavěli. Proč by měli být znevýhodněni? Chápu, jak to myslíte, ale podle mne by měl stát zasáhnout do problému jinak.
THX: Tomáši, přece nejde o nějaký vstup zdarma jeden den v roce. Jde o symbol – ukázat že fungující rodina je VZOR. A Family Pass je pro všechny rodiny – i neúplné. A myslím, že toto bychom měli dostat do naší legislativy a působit na města, aby to podporovala finančně.
TJadlovsky: V tomto případě ano, to už je v podstatě komerční záležitost, jak přitáhnout rodiče s dětmi. Pokud se to nepodmiňuje oddacím listem a snubním prstenem, tak proč ne. Ale na druhou stranu – nikoho to neoslní, když tam většinou přijdou rozvedení nebo nesezdaní.
moravan: Víc srozumitelnosti, míň Projektů. Stačí PŘÍKLADY + LÁSKA. Ale všechno vyžaduje dobrovolníky. 12.2. jsme strávili báječný den ve dvaceti v Brně-Tuřanech. Všichni za svoje. Bez toho to nejde. Chceme-li uspět, musí KAŽDÝ z nás dát své dary (hřivny) na stůl. Mnohdy stačí nabídnout jenom přenocování a vše jde spádem. V PROGRAMU OBNOVY RODINY SPOV ČR je úplně všechno. Teď jenom síť a dobrovolníci.
TJadlovsky: Nechci působit jako škarohlíd a už vůbec ne jako zastánce starých pořádků, ale demokratický stát prostě nemůže rodinu regulovat. Toto jde v Číně nebo Íránu, kde si to ideologové odůvodní. Máme sice nějaké finanční nástroje, jako třeba odpočet daně na manželku, ale stejně to k nárůstu sňatečnosti ani k poklesu rozvodovosti nevede. Snad by pomohlo něco ve smyslu občanské nauky, kde by se děti ve škole místo ústavy a voleb učily, že musí problém v rodině řešit a že rozvod je špatné a až to poslední řešení.
THX: Ano, souhlas s Jadlovským. Chybí výuka ve škole – jak řešit manželské krize, jak vznikají tyto krize. A výchova k hodnotě úplné rodiny.
moravan: Suma sumárum – absentuje křesťanská filozofie (a la Edit Steinová).
TJadlovsky: Já bych zrovna ve křesťanství neviděl žádnou velkou spásu. Podívejte se, kde je tzv. křesťanský svět a třeba muslimové nebo Čína, pokud jde o pevnost rodinných vazeb (např. ZDE – pozn. red.). I ve tradičně křesťanských státech – Slovensko, Španělsko, Itálie – se rozvádí o sto šest. Někdy samozřejmě může náboženská víra pomoci překonat partnerské problémy, ale zase znám křesťany, kteří se vesele rozvádějí a znovu žení. Co by se snad dalo udělat, aby soud při rozvodu povinně konstatoval, kdo rozpad zavinil. Často to asi budou oba, ale pokud by se prokázalo, že je to dílo jen jednoho (pití, drogy, nevěra), mohl by být státem znevýhodněn, třeba daňově.
moravan: Příliš směšujete. Španělsko (podle Falbra) je významné úctou k seniorům, Slovensko je zdevastované, Italie trpí jinými neduhy civilizace.
TJadlovsky: Právě tím, že přiznáte, že je Slovensko zdevastované nebo Itálie sužována neduhy, tak je vidět, že křesťanství moc nezabralo.
moravan: Rozlišujte živou a matrikovou víru. Rozlišujte křesťany a kristovce – ti se nerozvádí a natalitu mají vysokou. Dobrou noc. Volá mě moje tolerantní manželka.
katalyzator: Zavinění rozpadu manželství … to by byl pro právníky ráj.
TJadlovsky: Když už je řeč o právnících, podle mne by bylo prospěšné, kdyby se u rodinných případů vyloučilo právní zastoupení, a soudce by oba poučil o situaci a možnostech. To by odpadlo křiváren, vymyšlených právníky.
THX: Jsou tyto diskuse k něčemu? Není to jen plácaní jako pod články na Střídavce?
TJadlovsky: Myslím si, že se nic z toho nepodaří prosadit, protože společenská poptávka je jiná a hlasy nás šesti se nikdo do parlamentu nedostane, aby něco změnil.
THX: Lidé kolen Střídavky a Unie otců by měli bud a) založit stranu, která bude podporovat tradiční hodnoty a rodinu a rodinné vazby dětí po rozvodu (střídavka), nebo b) úzce spolupracovat s vybranou skupinou poslanců a snažit se podpořit změny zákonů, medializovat to, dělat lobbing.
TJadlovsky: Já bych strašně rád spolupracoval s poslanci. Ale i ti, kteří si nejvíce hrají na zastánce rodinných hodnot, často ani neodpoví. Ale jinak jsem pro medializaci, což asi víte. Každému radím, aby o svém případu otevřeně mluvil a psal. A u všech napsat jména, nikoliv jen paní B. nebo pan R.
THX: Já jsem nemyslel medializaci jednotlivých případů, ale medializaci nějakého programu za rodinné hodnoty. Ale i jednotlivé případy je třeba medializovat, včetně jmen. Ne paní N. ale JUDr. Jana Niedobová z Frýdku-Místku…
stridavka: Program za rodinné hodnoty už existuje – Program obnovy rodiny SPOV ČR. Určitě existují i další podobné programy. Největší práce je ale uvést je do praxe. Kdo s tím pomůže?
TJadlovsky: Nejlépe asi uvést ho do praxe osobním příkladem a obávám se, že zrovna my nejsme dobré vzory. Vím, že nikdo z nás tuto situaci nechtěl. Ale bylo by laciné říkat, že my ne, že za všechno mohou ti druzí. Nejvíce pomůžeme tak, že zabojujeme o své děti, abychom na ně mohli výchovně působit, a vštěpíme jim, že v tomto případě rodiče selhali a má se to řešit jinak. Je třeba dětem říci: ano, přijdou problémy a musí se řešit tak a tak, nikoliv jako tvoje maminka zvednout kotvy a zkusit štěstí jinde.
stridavka: Každý může a měl by zabojovat ve svém případě, ale je to hodně náročné. Všem by naopak pomohlo, kdyby společnost a stát podporovaly rodiny a rodinné vazby.
TJadlovsky: Musíme se pouštět do náročných věcí, jinak v životě neobstojíme. Pokud před problémem uhnu, nemám co radit ostatním. Podpora státu by byla dobrá, ale jenom ona sama by nestačila.
THX: Bojovat o své děti musíme, ale řešit se problém musí globálně. Je třeba dělat akce, které situaci mohou ZMĚNIT. A to je asi pracovat přímo s poslanci ve sněmovně – lobbovat – a medializovat.
TJadlovsky: Trochu to teď odlehčím. Naše problémy se globálně vyřeší, až nás demograficky převálcují muslimové. I my se dožijeme toho, že jich bude většina v Německu nebo ve Francii, a potom už rozvodovost řešit nebudeme. Za nevěru bude ukamenování a alkohol bude zakázán. Jinak program SPOV je celkem dobrý, ale myslím, že není moc šťastný název se slovem venkov. Lidi z větších měst ohrnou nos už u nadpisu.
THX: Tomáši to je pravda, venkov je pro lidi z větších měst pojem pro trávení víkendů, ale ne pro politický program.
stridavka: Nicméně buďme rádi za to, že se SPOV tématu rodiny ujal. Na shledanou na příštím CHATU.
19. 2. 2013 at 16:44