Občané za svá práva v Praze, o. s.
Dne 29. července 2011 Vám byla předána petice za propuštění politického vězně Ing. Jiřího Fialy, svobodné volby soudců a opětné zavedení soudních porot. Zdvořile si tímto dovolujeme požádat petiční výbory Parlamentu České republiky o projednání petice následujícím postupem:
I.
V případě politického vězně Ing. Jiřího Fialy se nejedná o trestné činy, ale o střet Ing. Jiřího Fialy s českou justicí, na jeho oprávněný požadavek v realizaci rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Celý průběh je zaznamenán v PŘÍLOZE. Pro informaci uvádíme, že Ing. Fiala již v průběhu soudních řízení obdržel milost prezidenta republiky a několikrát rozhodl Nejvyšší soud v jeho prospěch a následně mu byla vyplacena kompenzace od České republiky za neoprávněné několikanásobné vězení. I v jeho posledním uvěznění leží již tři měsíce u Nejvyšší soudu žádost o zrušení nezákonného rozsudku vydaného soudcem, jenž nesplňuje základní kvalifikační předpoklady.
Jak je Vám jistě známo, ve středověku bylo umožněno rektorovi Karlovy university Janu Husovi se osobně zúčastnit soudního přelíčení vedeného tehdejšími mocenskými orgány proti jeho názorům. Jsme proto přesvědčeni, že tím více v demokratické společnosti, kterou s takovými potížemi opětně obnovujeme, je bezpodmínečně nutné, aby bylo umožněno politickému vězni Ing. Jiřímu Fialovi osobně se zúčastnit projednávání jeho pře s českou justicí. Na základě podle našeho názoru nezákonného rozsudku se nyní politický vězeň ing. Fiala nachází na adrese:
Věznice Nové Sedlo, P.O.Box 64, PSČ 438 01 Žatec.
Dovolujeme si tímto pořádat Petiční výbor Poslanecké sněmovny a Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, aby si prostřednictvím ministerstva spravedlnosti vyžádaly osobní účast politického vězně ing. Jiřího Fialy na zasedání petičních výborů v jeho věci.
Jako velice závažný považujeme i vstřícný krok prezidenta republiky, který požadavek petice na propuštění ing. Fialy vzal jako žádost o milost, kterou se bude standardními postupy zabývat. Dále o propuštění politického vězně ing. Jiřího Fialy požádali i místopředseda senátu JUDr. Petr Pithart a senátoři Jaromír Štětina a Jiří Čunek.
II.
Požadavky v petici na svobodné volby soudců a obnovení soudních porot vyplývají z dalšího demokratického rozvoje společnosti. Není nadále možné, aby soudce byl občanům jmenován. Je to stejné jako ve středověku, kdy král či císař jmenovali soudce. Z hlediska občana v tom není žádný rozdíl. „Nahoře“ mu najmenují soudce, o kterém nic neví. Může to být i soudce bez životních zkušeností, který ve věku necelých třiceti let, bez jakékoli soudní praxe, má zajištěn pevný plat až do svých sedmdesáti let, s odpovědností pouze „se svým svědomím“. Výsledkem je m.j. i zpráva Bezpečnostní informační služby, podle které rozklad dnešní justice ohrožuje i samu existenci státní moci. Ve skutečně demokratických zemích s dlouhou tradicí – Švýcarsko 700 let, USA více jak 200 let – je volba soudce občany pokládána za jeden z pilířů demokratické společnosti.
Totéž se týká obnovení soudních porot. Kdo nezažil osobně naprostou bezmoc občana u dnešních soudů, kdy soudce je nekvalifikovaný, nezná právo (to tvrdí současný ministr spravedlnosti!) a úzké špičky justice se spřátelenými advokáty a zájmovými osobami vynášejí nespravedlivé rozsudky, které přímo ničí lidské osudy. Stačí si zjistit, kolik českých podnikatelů zničila „konkursní mafie“. A to je pouze viditelný vrchol ledovce.
Nezastupitelným úkolem soudních porot je totiž „vtáhnout“ veřejnost do soudních síní. Jedině veřejnost může zajistit spravedlivé rozhodování u soudních procesů. Je třeba si uvědomit, že soudní poroty byly v českých zemích již od roku 1848 i za první republiky. Soudní poroty zrušili až němečtí okupanti, dále je neobnovil ani komunistický režim.
V programu Občanského fóra v roce 1990 bylo znovuzavedení soudních porot. Náš požadavek na obnovení institutu soudních porot je proto zcela legitimní a je v zájmu občanů České republiky. Všimněte si, jak v tzv. „svobodných médiích“ je diskuze na téma obnovení soudních porot zcela zakázána. Nově nastupující mladá generace má právo na spravedlivější soudní systém. Je to totiž jediná záruka, jak uchovat demokratický systém v nastávajících očekávaných sociálních bouřích a bohužel i možná v etnických konfliktech.
Příloha: FIALA VERSUS ČESKÁ REPUBLIKA
22. 9. 2011 at 7:50
jsem zvědav na reakci, pokud vůbec nějaká bude , vyjedou tanky, vodní děla? nedivil bych se