• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůPohled evolučního psychologa na jednu skrytější, l ...
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Pohled evolučního psychologa na jednu skrytější, leč významnou potřebu ženy

4. února 2013

PhDr. Eduard Bakalář, CSc.

1. Dnešní, i velice kultivovaná žena stále zůstává samicí druhu Homo sapiens sapiens.

2. Jejím hlavním biologickým programem a cílem je reprodukce člověka, výchova svého potomstva a jeho přivedení do stavu reprodukční zdatnosti.

3. K tomu účelu hledá žena nezbytného muže. Zpravidla činí kompromis mezi dvěma druhy pro ni dosažitelných mužů:

a) tím nejlepším geneticky (průbojný až agresivní, inteligentní, zdravý…)
b) tím, který ji a její děti bude zaopatřovat, zajišťovat, chránit…

Některé ženy kompromis řeší tak, že se nechají oplodnit mužem prvního typu, zatímco stálé zaopatřování požadují od muže typu druhého.

4. Muže, se kterým žena žije, podněcuje stálými připomínkami, kritikou a projevy nespokojenosti k vyšším výkonům, k soupeřivosti… a tím i k vyššímu přítoku hmotných statků.

5. Potomkům se hodně věnuje, chce je dovést nejen k reprodukční zdatnosti, ale chce též, aby dítě šlo v jejích šlépějích, chce být architektem jeho psychiky (hovorově “pokrýt ji”) v těch nejdůležitějších aspektech života. Mezi ně patří základní postoje, hodnoty, tradice, životní styl, výběr partnera apod. Nedůležité aspekty, jako problém, které auto, který počítač, které fotbalové družstvo apod. je lepší, přenechá k vysvětlení mužskému partnerovi.

6. Silná potřeba matky k vštípení sebe do psychiky dítěte není obvykle vůbec patrná, v raných létech dítěte se překrývá s instinktivní péčí o dítě a jeho ochranou. V tradiční rodině je dítě v rozhodujících formativních letech pravidelně u matky, otec je spíše výdělečně činný. Matka tedy v průměru vpečetí více základních postojů a hodnot do dětské psychiky než otec. Potřeba žen – matek prosadit vštěpování hlavně svých hodnot se plněji projeví spíše v jiných situacích, a to:

a) v rámci partnerských či manželských vztahů, např.

  • v případě vážnějšího manželského konfliktu či rozvodu, matka se v tomto směru cítí ohrožena biologickým otcem (který jediný má také legitimní právo k ovlivňování psychiky dítěte) a pravidelně dítě proti otci popouzí
  • v nutkání mnohých žen se brzy rozvést – nový partner, eventuelně manžel, již není biologickým otcem a legitimní práva k ovlivňování základních postojů a hodnot dítěte nemá
  • v programovém schematu některých rodin s dominantní ženskou linií: mladá žena je pouze dočasně vypuštěna za účelem otěhotnění, po něm je zase vtažena za rodinné hradby

b) v příslovečném zasahování tchýní do životního stylu manželství jejich dětí, přičemž se snaží uhlídat, aby její původní postoje, hodnoty, tradice, styly (které synovi či dceři vložila) byly dodržovány.

7. Touto svou silnou potřebou výchovy nové generace, která splývá s potřebou vštěpování svých, resp. rodových postojů, hodnot, tradic apod., jsou ženy – matky natolik zaujaty, že nezbývá příliš motivace na aktivity jiné – na vědu, umění, vynálezy, teoretické koncepce, politiku, což jsou převážně výtvory mužského ducha.

8. Tato potřeba je tak imperativně biologicky naprogramována, že ženy prosazují své dnešní postoje se stejnou naléhavostí a důrazností, jako kdysi tradiční postupy nezbytné pro přežití rodu. Toto vštěpování nemá obvykle svůj základ v racionálním zdůvodnění, ale v síle tlaku nápodoby. Muži, zdůrazňující vývojově pozdější racionální aspekt, nemají zpravidla šanci proti tlaku téměř pudové síly ranějšího archaického principu vpečeťování nápodobou, které provádějí matky. Síla nutkání opakovat základní postoje “do kamene vryté” matkami zpravidla vítězí nad racionálními “otcovskými” argumenty.

...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on VK
VK
Email this to someone
email
Print this page
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Pohled evolučního psychologa na jednu skrytější, leč významnou potřebu ženy”

  1. Odpovědět
    JTR
    4. 2. 2013 at 1:54

    A to hrubou silou OSPODů, potemže soudů, advokátů – hromadně známá struktura rozvodového průmyslu, jinak už se opět může říkat justiční mafie.

  2. Odpovědět
    Střídavka
    4. 2. 2013 at 1:59

    Díky všem těmto “kverulantům”, kteří se proti uvedeným sobeckým snahám některých žen snaží bojovat.

  3. Odpovědět
    Tomáš J.
    4. 2. 2013 at 9:52

    Pro JTR – ber to pozitivně, jsme v kategorii geneticky nejlepších!

  4. Odpovědět
    Val
    4. 2. 2013 at 20:15

    Čest památce a dílu PhDr. Eduarda Bakaláře, CSc. Můžeme stále připomínat, že své názory a postoje opíráme a odkazujeme na odborníky.

  5. Odpovědět
    Tomáš Holek
    5. 2. 2013 at 11:19

    Dost dobrý článek. Díky němu více chápu, racionálně nepochopitelné, chování matky mých dětí. Myslím, že právě silná potřeba matky k vštípení sebe do psychiky dítěte vede k dnešní době k velké rozvodovosti. Dnešní muži se svým dětem hodně věnují, a právě toto matku ohrožuje ve vštípení pouze sebe do psychiky dítěte. A proto má tendenci otce odstavit. Teď už mi dochází, proč moje ex- tak irituje můj zájem o děti. A nechápal jsem, proč ji tento zájem netěší. Je mi to ted vše dost jasnější.

  6. Odpovědět
    Luki
    13. 2. 2013 at 13:42

    Pan Bakalář píše články i 3 roky po své smrti? Zajímavésmajlík 1

  7. Odpovědět
    Střídavka
    22. 2. 2013 at 23:54

    Luki, myslíte, že smrtí autora končí publikování jeho článků?smajlík 3

  8. Odpovědět
    Jana
    31. 5. 2013 at 0:14

    Publikovat články po jeho smrti můžete, ale je nekorektní uveřejňovat je s datem současným – mělo by tam být uvedeno také datum (minimálně rok), kdy článek napsal. Osobně si myslím, že je to dost neobjektivní článek. Jako by chlapi neovlivňovali děti – zažila jsem to na vlastní kůži. Našel si jinou a najednou děti začaly prohlašovat “Stejně budeme bydlet u táty. On nám tě nenechá, protože jsi hloupá a nic neumíš. Táta s tebou nekamarádí a já taky ne”. To byla skutečně manipulace dětmi ze strany otce. Ovšem není pravdou, že se děti nechají tak snadno zmanipulovat. Oni moc dobře vědí, co je pravda a rychle si to uvědomí. Takže tyto věci z nich spíše vždycky vypadly, když jsem po nich chtěla něco, co se jim zrovna nechtělo. Vždycky na to rychle zapomněly. Je hloupost, co se tady píše o manipulacích- malé děti nejsou až tak hloupé. Spíše zneužíváte právě jejich věku a zpochybňujete jejich přirozenou potřebu být v útlém věku více s matkou než s otcem. Stejně tak je to přirozené ze strany matky. Tohle násilné zpřetrhávání a popírání přirozeného nepřináší nic dobrého – a hlavně ne dětem. Myslím, že dítě nezanevře jen tak na člověka, který mu nijak neubližuje a spíše naopak to dá pořádně znát tomu, kdo do něj neustále šije. Dítě má přirozenou potřebu mít klid a ne poslouchat pořád nějaké poštvávání proti druhému rodiči. Bohužel z Vašich článků (dosti agresivně zaměřených proti matkám) mám pocit, že to jsou ve většině případů právě sami otcové, kdo štve děti proti matkám. Pro dítě je mnohem cennější méně častěji, ale kvalitně strávený čas s otcem. Až povyroste, tak může zase naopak být více s otcem. Však ono si umí samo říci. Tohle násilné lámání do střídavých péčí nepřináší nic dobrého. Mimochodem – v austrálii po mnohaletých zkušenostechod střídavé péče už ustoupili. Odnášely to děti a ze studie vyplývá, že své dětství vnímají jako zmařené, byl přerušen přirozený vývojový stupeň užšího kontaktu s matkou, ve většině případů to vedlo k přerušení styku s otcem.

  9. Odpovědět
    Stephan
    24. 11. 2013 at 8:30

    Co se tyká evoluční biologie, jsem dost velký skeptik. Myslím si, že takový članek, redukující ženy na pouhé přeprogramované automatony, nepatří na stránkách, o kterých jsem se domnívál, že mají za cíl smířit obě pohlaví aby našli společné řešení v otázce výchovy dětí. Je to škoda a jsem ve Vás z stridavka.cz trochu zkláman. Jistě, našel jsem v něm něco co odpovídá mým zkušenostem s ženou, ale opravdu jenom trochu. Obávám se, že članek udělá více škody, protože nejeden muž si po přečtení může domnívat, že našel vysvětlení pro to, proč jeho žena je taková iracionální kráva a on je ten racionální člověk, který všechno ví líp.

  10. Odpovědět
    XXX
    24. 11. 2013 at 10:04

    Stephane, řada žen takové iracionální krávy bohužel jsou a je jen dobře, když si rozumný muž, který nechápe, co se v takových situacích děje (únosy dětí apod.), může o tom něco přečíst. A ještě lépe, když si to přečte předem a je pak na něco takového aspoň trochu připravený. Díky moc za takové články!

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Aktuální otázka

    24. února 2022

    Strany se vyhýbají jasným odpovědím

    5. října 2021
  • Redefinice manželství se opírá o vadné studie

    9. srpna 2022

    Veronika Žilková chce střídavou péči o dceru

    8. srpna 2022

    Je přítomnost otce dítěte u porodu důležitá? ...

    5. srpna 2022

    Deník N se nezabývá studiemi pro homosexuální manž ...

    4. srpna 2022

Kalendář příspěvků

Srpen 2022
Po Út St Čt Pá So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« Čvc    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Únia mužov Slovenska - Hnutie pre rodiny: Je přítomnost otce dítěte u porodu důležitá?
  • Mirek Jadlovský: Je přítomnost otce dítěte u porodu důležitá?
  • kkkk: Deník N se nezabývá studiemi pro homosexuální manželství. Proč? Naopak vede otevřenou kampaň proti ústavní definici manželství muže a ženy i proti nám
  • Tomáš Jadlovský: Je přítomnost otce dítěte u porodu důležitá?
  • Anonym: Deník N se nezabývá studiemi pro homosexuální manželství. Proč? Naopak vede otevřenou kampaň proti ústavní definici manželství muže a ženy i proti nám

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (310)
  • Odborné články (315)
  • Vaše zkušenosti (198)
  • Fungování institucí (160)
  • Zahraniční zkušenosti (121)
  • Zákony, judikáty, vzory (133)
  • Výchova dětí (277)
  • Akce a aktivity (150)
  • Starší nezařazené (1 402)
  • Ostatní (6)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu