Monika Kopřivíková
Vedu soudní spor o uplatnění střídavé výchovy. Vzdálenost mezi bydlišti rodičů je 150 km. Dcera navštěvuje 2. třídu ZŠ. Zajímalo by mě, zda víte o nějakém konkrétním usnesení soudu v ČR, kde funguje střídavá péče v rámci střídání dvou základních škol?
P.D., Roudnice
Střídání škol je velice vzácná věc, není takovýchto rodin mnoho. Znám usnesení soudu v Klatovech, kde žák základní školy (šlo o 4. třídu), mimořádně nadané dítě, střídal školy po půl roce. Mezi Prahou a Klatovami. Měl ale podle testů velice vysoké IQ a netrpěl žádnými úzkostmi, ani neměl sociálně žádné problémy.
V tomto případě je potřeba dívat se na to konkrétní dítě. Jaké je, jak mu jde učení, jak je přizpůsobivé a jak je sdílné. To je velice důležitý faktor, protože dítě by čekala zátěž. Díky sdílnosti dítěte je možno rychle a vhodně zareagovat na to, kdyby ho toto střídání příliš zatěžovalo nebo kdyby se projevily nějaké známky narušení psychiky dítěte.
Myslím si, že střídání škol lze uskutečnit po větších časových úsecích. Nikoli týden a týden, alespoň pololetí a pololetí. Je potřeba počítat s tím, že menší dítě potřebuje také čas na odpočinek. Pravděpodobně ho čeká hodně cestování, předpokládám, že dítě bude navštěvovat po dobu, co bude u jednoho rodiče, rodiče druhého.
V současné době existují ve školách rámcové vzdělávací programy, takže je potřeba se dobře informovat o tom, co a kdy budou ve škole probírat, aby dítěti nechyběla probíraná látka.
Je potřeba počítat také s navazováním sociálních vztahů dítěte, tedy jejich udržitelností. Dítě se stane v jeho okolí velice ojedinělým. Jak to bude snášet? Je potřeba dítě na to připravit úměrně jeho věku. Popřípadě mu být vždy nablízku, pokud by se stalo ve škole terčem pozornosti, ať již negativní či pozitivní.
Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ
28. 6. 2011 at 10:04
ad Já – přesně tak děti musí dojíždět kolikráte kilometry i na základní školy a nikdo se nad tím nepodivuje, ale ON se musí najít vždy nesmyslný problém a udělat z něho bublinu, proč hledat cestu, jak by to šlo, je jednoduší říci proč to prostě nejde a BASTA – direktivně ze stran žen = ještě si toto žádný muž neuvědomil tuto direktivnost? Přijde mi to komické = toto je nesmyslné podpantofláctví a papouškování nesmyslů
28. 6. 2011 at 19:18
Vsechno je mozne, ale kazdy z rodicu by mel zvazit, jestli by mohl se pristehovat diteti blize. Samozrejme musi zvazit jestli dite je vetsi priorita nez prace, kamaradi apod.
28. 6. 2011 at 19:23
No hlavně se neodstěhovávat. Ne že se jeden odstěhuje někam a ten druhý to pak bude muset řešit. Kdo se odstěhuje, má ztratit nárok vychovávat.
28. 6. 2011 at 21:35
už vidím ty hromady soudkyň, jak odebírají plošně děti všem matkám, které se odstěhovaly… …sám poslance Filip za KSČM se osobně setkal s matkou odpůrkyní střídavky, která mu do očí řekla, že se na oko odstěhovala ke kamarádce, aby soud nemohl nařídit střídavou péči žijeme ve společnosti podvodnicí, lhářek a intrikářek?, které se nestydí toto veřejně přiznat před poslanci? spíš mě to přijde že žijeme ve společnosti HLUPÁKŮ
29. 6. 2011 at 15:10
chápete, že nejde o vzdálenost dojíždění ? Že pokud dítě dojíždí do školy větší vzdálenosti, tak pořád do té stejné školy ? A argumentovat, výjimečnými případy, kdy jde o děti nadprůměrně nadané a adaptabilní, mi připomíná, že výjímka potvrzuje pravidlo. Jako dítě jsem musela 3x změnit po roce školu a bylo to psychicky náročné, a to jsem neměnila bydlištětzn. kamarády, učitele, rodinu. U vás zřejmě není problém nic a nic to pro vás neznamená,pokud se to netýká přímo vás. Ale vy jste si tak jistí, že nikdo s tím problém mít nebude, tak honem to prosazovat,ať to stojí, co to stojí a spílat všem, kdo jsou proti. Hlavně, že to jde jako po másle ve Švédsku.
29. 6. 2011 at 19:54
prosím Vás paní Andreo bez urážky … čeho jste si šlehla. Nikdo tady netvrdil, že MAJÍ děti střídat školy jako ponožky. To vy z toho děláte problém. Pokud jsou ve stejné městě tak propána proč z toho děláte spornou otázku. Českou republiku přejedete celou za řekněme 6 hodin když se budete courat. Tak snad nebudete dělat problém s tím, že dítě bude chodit do školy ve stejném městě , kam ho budou rodiče prostě vozit, a až bude větší bude tam jezdit samo. Pořád nechápu co v tom vidíte za problém. Tyhle žabomyší války mě fakt otravujou. Dřív se děti v 15 odlifrovali na týden na intr a nikoho to nezaráželo a teď z toho dělejte hlavně psychické týrání
30. 6. 2011 at 8:02
jenom pro ujasnění, je tohle téma : Střídání dvou škol v průběhu školního roku? K tomuto tématu jsem psala. Nepsala jsem na téma,počet km z bodu A, do bodu C a potom z bodu B do bodu C . Jestli se nepletu, tak píšete, že nevidíte ve měnění škol problém. A teď píšete o dojíždění do školy v jednom městě.Není v tom náhodou trochu rozdíl ?A vaše argumenty, s dítětem na internátu, jsou ,bez urážky, trochu mimo. Nejezdí se na intr pořád na ten stejný, jeden ? Opět opakuji, nejde mi o najeté km, ale o střídání prostředí, kamarádů, učitelů.
30. 6. 2011 at 14:30
Andreo – a představte si, že tento problém kolikráte úmyslně vytvoří matka,z důvodu zamezení střídavé péče se odstěhuje kilometry daleko, abyste se jí pak za takto hrdinský čin mohla zastávat paní Andreo, VY a spousta dalších, není to o tom, jak generovat problémy úmyslně?
30. 6. 2011 at 15:36
jistě, i to se stát může. A rozhodně je to špatně.Ale nemyslím si, že je to běžný jev. Ale moc nevěřím, že ve většině případů se matky naschvál stěhují daleko od původního domova. Je to docela komplikovaná záležitost. A když se tak už bohužel stane, tak si pořád myslím, že střídání škol, odnese nejvíce to dítě, které nemůže za to, že se dospělý nějak rozhodl, i když špatně.
30. 6. 2011 at 17:39
Seřadme si priority:
Rodič jeden i druhý je zájem dítěte č. 1
vše ostatní, a to i vzdělání je na druhém místě.
Držne se zákona, ten řeší oba rodiče a jejich práva a práva dítěte.
Školu, kamarády, koníšky apod. nesmasly neřeší.
Femonacistky si to doplnují max do výkladu zákona.
O kamarádech a koníčcích naštěstí už femonacistky nepíší, to už je trapná písnička i pro starou strukturu soudkyni.
Stastnější a pro společnost přínosnější je zedník vyrůstající s oběma rodiči než vystudovaná psycholožka, socioložka, imunoložka, alergoložka apod. cizoložka sama rozvedená, vyrůstající bez otce.
MJ zedníka už neseženete pod 300/h UKčko pod 200/hv Praze,a bez faktury!!!