Adéla Roedlová
4. Vymezení otcovství pomocí různých pohledů
Pojem otcovství v sobě zahrnuje celou řadu významů. Můžeme o něm mluvit z hlediska biologického, tedy převážně ve smyslu vzniku nového života a určování otcovství. Touto sférou se budu zabývat v části s názvem Definice otcovství z hlediska legislativy České republiky. Dále můžeme na otcovství nahlížet z pohledu vztahu otce a dítěte. Je možné zkoumat vzájemné vztahy, působení, emoce a potřeby obou aktérů. S tímto vztahem čtenáře seznámím v další části s názvem Vymezení otcovství z hlediska psychologických teorií. Jelikož je tento směr zkoumání otcovství doména především psychologie, představím pouze základní teorie. Třetí sférou, kterou otcovství skýtá, je společenské vnímání otců. V této části se zaměřím především na rozdíly ve vnímání mateřství a otcovství.
Jednotlivé aspekty otcovství představuji v práci kvůli komplexnímu pojetí celé problematiky. Právní rámec České republiky definuji z toho důvodu, že nám pomůže pochopit, jak je otec vnímán ve společnosti. „Zákony odrážejí společenské normy, a zároveň je pomáhají formovat.“ [Valouchová 2008: 36] Množství paragrafů naznačuje, že v této oblasti často dochází k problémům a vedou se i soudní spory.
Jeden ze závažných problémů, který se v právním rámci otcovství objevuje, je svěřování dítěte do péče po rozvodu rodičů. Stabilně je totiž přes 90 % dětí svěřováno soudem po rozvodu do péče matky.3 Toto číslo samozřejmě také vypovídá o roli otců ve výchově a péči o děti v České republice. [Bakalář 2002: 196] Zároveň však tento fakt vzbuzuje pozornost a vede k otázce, zda nedochází k diskriminaci otců při rozhodování o výchově dítěte. Studie Hastrmanové, kterou provedla na základě hloubkových expertních rozhovorů, však tento fakt popírá. „Podle výpovědí oslovených soudců je hlavní příčinou „nerovného“ svěřování dětí do výhradní výchovy to, že o děti ve skutečnosti žádá jen malé procento otců.“ [Hastrmanová 2007] Zároveň v přibližně 70-90 % případů přicházejí rodiče k soudu s již stanovenou dohodou, která současně obsahuje i dohodu o uspořádání výchovy a péče o dítě po rozvodu. V těchto případech bývá rodičem, který tuto roli přebírá, většinou právě matka. [Hastrmanová 2007] Otcovství po rozvodu je velice aktuální a široké téma, které však v delší formě nemá v mé práci opodstatnění, a proto nechávám otázku porozvodové péče zčásti otevřenou.
3 Stejná statistika ze zemí západní Evropy je obtížně dostupná. Existuje však údaj ze Spojeného království, kde je 11 % dětí svěřováno do péče otců. [Bakalář 2002: 194] Profesor Z. Matějček se dle klinických zkušeností domnívá, že 15 až 20 procent dětí svěřených do péče matky by se mělo lépe u otce. [Bakalář 1996 in: Bakalář 2002: 194]
21. 8. 2014 at 16:16
Statistika ktera by relevantne vyjadrila miru diskriminace otcu by musela zkoumat pomer pravomocnych rozhodnuti ve prospech stridavky bez souhlasu matek. To cislo by konvergovalo k nule a diskriminace otcu tudiz ke 100%. Samozrejme by se museli orezat spicky, tzn. pripady kdy jeden event. oba rodice nejsou schopni vychovavat.