Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
–
Nejen střídavá, ale i společná péče zachovává dítěti péči obou rodičů. Bohužel je u nás stále velmi málo rozšířená, což má několik důvodů.
Prvním z nich je požadavek souladu rodičů na této formě péče, který je daný přímo zákonem: „Má-li být dítě svěřeno do společné péče, je třeba, aby s tím rodiče souhlasili.“ (§ 907 odst. 1 OZ) V případech, kdy jeden nebo oba rodiče bojují proti tomu, aby o dítě pečoval i ten druhý, a prosazují tedy pouze svou výlučnou péči, nemůže jim soud společnou péči přiznat. Může (a měl by) rozhodnout o péči střídavé, kde překážkou není nesoulad mezi rodiči, pouze neschopnost nebo neochota některého z rodičů o dítě se starat.
Druhým důvodem malého rozšíření společné péče je nízké povědomí lidí o této formě. Proto zde máme fakticky mnoho společných péčí, kdy se o dítě i po rozchodu starají vcelku ve shodě oba rodiče, ale formálně je stav upraven jako výlučná péče jen jednoho rodiče.
Třetím důvodem jsou nejrůznější mýty a pověry, které provázejí společnou péči (podobně jako péči střídavou). O tom, co je a není společná péče, se totiž tradují různé představy. V literatuře, odborné i populární, pak najdeme i její různé definice (když společná péče není, stejně jako střídavá péče, definovaná přímo zákonem).
Jednoduchou, ale výstižnou definici podává například server WomanOnly: „Znamená to, že rodiče nebudou mít přesně dáno, kdy se kdo o dítě bude starat a jak. Vše záleží jen na dohodě a aktuálních potřebách dítěte a rodičů.“
Podobně definuje společnou péči i právnička Jana Tomešová na serveru Právní prostor: „Společná péče ve své podstatě znamená, že rodiče pokračují v neupraveném režimu, kdy nejsou nastavena žádná pravidla ohledně péče o nezletilé dítě, výživného či styku. Formálně se jedná o stejnou podobu péče, kterou měli rodiče mezi sebou zavedenou, než nastala potřeba soudní úpravy.“
Naproti tomu na serveru Vaše výživné najdeme některé z tradovaných mýtů: „Pokud je dohodnuta společná péče, oba rodiče se nadále podílejí na osobní péči o dítě, a to stejným dílem.“ To, že by rodiče museli pečovat přesně stejným dílem, není ovšem nijak dáno. „Je zde totiž vyžadována opravdu stoprocentní schopnost domluvy mezi rodiči.“ Ano, táta a máma by měli být schopni se dohodnout na podstatných záležitostech péče, ale stoprocentní schopnost domluvy o všech otázkách dítěte nenajdeme prakticky ani u rodičů žijících spolu v manželství (kdy také není péče o dítě nijak regulovaná, stejně jako při společné péči). Jako třešničku na dortu pak uvádím závěr serveru Vaše výživné, podle něhož by se tato forma nakonec mohla týkat jen okrajového množství případů: „Společná péče je tak doporučována spíše u starších dětí, které nesdílí domácnost s rodiči, a případně také tam tam, kde rodiče nadále žijí v jedné domácnosti a nemají mezi sebou žádné neshody.“
Nenechejme se proto zmást podobnými radami a přistupujme ke společné péči ve všech případech, kdy oba rodiče chtějí pečovat, nechtějí být svázáni pevnými pravidly a jsou schopni se dohodnout, jak se o péči o dítě budou dělit.
11. 9. 2019 at 9:28
Nenechme se zmast ani timhle clankem :-). Klidne navrhujme i spolecnou peci s upravenou dobou kdy dite u rodice je, a klidne i s oboustrannym, klidne nerovnomernym, vyzivnym. Opet, nic tomu nebrani se tak domluvit. Jen soudni praxe klade umele prekazky v podobe pozadavku spolecne domacnosti, atp. Na mnoho ospodu pusobi stridava pece jako rudy hadr na byka – tam vzdy mluvme o tom, ze bychom si prali peci spolecnou, ze bychom se na ni radi s matkou domluvili (a nenechme se zadnym zpusobem vmanipulovat do fakticke vyrazne nerovnomerne pece).
12. 9. 2019 at 8:29
to Tulen: Tak pokud se dohodnou na společné péči, tak se Zubatou v podstatě vůbec mluvit nemusí, ne?
12. 9. 2019 at 10:23
Ano. Pripady, kdy se rodice dohodnou jsou moc fajn. Ti, kteri se domluvi na spolecne, by se skoro jiste domluvili i na stridave.
My jsme v pripadu kdy se nedomluvi. Ale otec se domluvit chce … Chce pecovat, stejne jako matka pecuje. Proto rika, pojdme se domluvit na peci spolecne. No a po ospodu chce, aby mu dohodu s matkou pomohl uzavrit. Protoze pecuje. Tu peci si nesmi nechat sebrat. Ospodu se bude mnohem hur argumentovat proc ne peci spolecnou, obzvlast u malych deti (tam to maji naucene jako kolovratek, ze SP ne a ne .. 🙂 ),
23. 11. 2019 at 7:53
Spoločná starostlivosť o dieťa po rozvode (rozluke) rodičov by mala byť navrhovaná ako prvá alternatíva. V prípade, ak sa zistí, že jeden z rodičov má k nej záporný vzťah a chce ju mariť sa má okamžite táto jeho činnosť považovať za činnosť poškozujúcu evolučný zdraví vývoj dieťaťa a dieťa má byť okamžite(bez prieťahov!!!) zverené do vlastníctva výlučne tomu rodičoví, ktorí spoločnú výchovu chce. Sudca a organizácie, ktorá preukazateľne svojimi rozhodnutiami mrzačia deti, by mali byť potrestaní doživotím za genocídu spoločnosti.