MUDr. Jana Martincová
Zápis je velkou událostí v životě dítěte. Symbolizuje první krok dítěte na cestě k dospělosti.
1. Co by mělo být cílem rodiče ve vztahu dítě – škola?
Cože, aby se dítě dobře učilo? Nemyslím si, že je to ta správná odpověď.
Co by tedy mělo být vaším cílem?
-
aby se dítěti ve škole líbilo
-
aby do ní chodilo rádo
-
aby jej učila respektováníhodná paní učitelka/pan učitel, a tu/toho dítě skutečně bralo jako autoritu
-
aby se naučilo soustředit na činnost, kterou právě vykonává, a tak si z ní „odnést“ co možná nejvíce poznatků
2. Jak vybrat tu „správnou“ školu?
-
vybrat tu „správnou“ školu se „správnou“ paní učitelkou je velice důležité, nepodceňujte, zvažte dle:
-
typu výuky na dané škole (klasická, obecná, daltonská, montesorri, waldorfská,…)
-
ukázkových hodin učitele, Dne otevřených dveří (informace najdete na www stránkách každé školy)
-
referencí středních škol na danou základní školu, resp. úspěšnosti žáků dané školy v přijímacím řízení na střední školy
-
temperamentu dítěte (Nenechte se zlákat tvrzením známých, že ten a ten učitel je nejlepší, každý učitel/ka má jiný systém výuky, jiný temperament, jiné tempo. Temperamentnímu dítěti bude spíše vyhovovat učitel/ka téhož temperamentu a rychlejší tempo, větší tlak. Klidné dítě naopak uvítá klidnější zacházení.)
-
nácviku grafomotoriky
-
nácviku soustředěnosti
-
získání základních pro život praktických znalostí a dovedností (hygienické návyky, samostatnost, schopnost komunikace, sebeobsluha a další)
- jméno, příjmení, bydliště, věk, jména a povolání rodičů, jména sourozenců
- orientaci v prostoru (pojmy vlevo, vpravo, nahoře, dole, vpředu, vzadu) požádá dítě o recitaci básně, zazpívání písně, namalování lidské postavy
- proberou spolu barvy a tvary (základní barvy – červená, modrá, zelená, žlutá, černá; geometrické tvary – čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh)
- požádá jej o řešení problému, např. sestavení domečku z různých geometrických tvarů vyrobených z plastu, dřeva či papíru
- Určitě jej naučit výše zmíněné, opět nenásilnou formou.
- Zdokonalujte soustředěnost a komunikační schopnost dítěte, schopnost následování jednoduchých pokynů.
- Cvičte s ním zodpovídání otázek: zlepšujte soustředěnost, pohotovost, nebojácnost. Po přečtení pohádky jej např. vyzvěte k převyprávění příběhu apod. K inspiraci vám může posloužit kapitola Rok předškoláka, která je v přípravě.
3. Jaký by měl vzniknout vztah mezi rodiči a učitelem/kou?
Pokud chceme, aby naše dítě chodilo do školy rádo a aby bylo šťastné, měli bychom s učitelem/kou spolupracovat a podporovat ji. Je špatné, když paní učitelka/pan učitel po dětech ve třídě něco vyžaduje a já, jako rodič, její/jeho postup a rozhodnutí kritizuji a nerespektuji ho. Pro dítě je nezbytně nutné, aby cítilo, že rodiče a učitel/ka „táhnou“ za jeden provaz. Věřte tomu, že učitel/ka chce pro vaše dítě jen to nejlepší. Při respektování těchto parametrů bude výsledkem ona studijní úspěšnost dítěte a posilování jeho sebevědomí.
4. Co je to zápis?
Zápisem dítě přihlašujete ke školní docházce do určité konkrétní školy. Rovněž slouží k prověření způsobilosti dítěte pro školní docházku.
5. Jak zápis probíhá?
Termíny zápisu se pro jednotlivé školy různí. Většinou připadají na polovinu ledna a počátek února. Na zápis dítě přichází s jedním nebo oběma rodiči. Je nutné, aby jste si s sebou vzali občanské průkazy a rodný list budoucího prvňáčka. U zápisu jsou přítomni 2 učitelé/ky. Jeden/a s rodičem probírá úřední záležitosti, druhý/á se zatím věnuje vašemu dítěti.
Nenásilnou formou zjišťuje úroveň znalostí vašeho dítěte. Tj. např.:
6. Jak dítě k zápisu připravit?
Převzato z BABYONLINE.CZ
4. 11. 2013 at 7:22
To já věřím,že učitelka chce pro moje dítě to nejlepší,to ale chce Majitelka dítěte,nebo OSPOD s ideologií autokratického vývoje ve svém přesvědčení taky.A jak zajistit mému dítěti vhodný výběr školy,k jejímž učitelům bych mohl mít úctu,když jsem právě pro toto užití rodičovské odpovědnosti záměrně vyselektován od svého dítěte do stykového režimu,není mně účelově v právním slova smyslu zachována péče o dítě na kterou má naše dítě,které mám se státem,právo dlezávazné úmluvy i zákona o rodině.
Zákon nevyžaduje přítomnost obou rodičů u zápisu a já už mám teď po pětiletých zkušenostech oprávněné přesvědčení,že Majitelka provede zápis tajně v konspiraci se státem.
Článek se čte těžce v neprávním státě.
4. 11. 2013 at 10:49
Ano, hezký článek o teorii těch 50% manželství, která nejsou rozvrácena, u ostatních to funguje zpravidla tak, jak píše JR. Potvrzuji jeho zkušenost.
4. 11. 2013 at 23:31
Přesně jak píše JR. Článek pěkný, tak jak to má být. Zákony jsou také napsané tak jak to má být. A potom z vás šmahem udělá nějaká paní v černém taláru stykače, rodičem druhé kategorie, platičem výpalného, když jste dal život svému dítěti a chtěl ho vychovávat jako pokračovatele rodu.