Adéla Roedlová
6.3.3 Podíl otců na zajištění každodenního fungování rodiny
V této části se zaměřím především na to, jaké role otec zastává ve fungování rodiny. Uvedu zde také, jak otcové reflektují rozdíly mezi svým přístupem k dítěti a tím, jak k nim samotným přistupoval jejich otec.
Role otce v rodině
Otcové, kteří tvořili můj výzkumný soubor, cítili největší zodpovědnost za finanční zajištění rodiny. Finanční stránka se také nejčastěji vyskytovala ve spojeni s obavami, které otcové pociťovali, když zjistili, že je jejich partnerka v jiném stavu (viz výše).
„Věděl jsem, že když mám dítě, budu se muset začít víc snažit, abych nepřišel o práci nebo aby mi nesnížili plat.“ (Aleš)
Další role, které si otcové byli vědomi, byla emocionální podpora partnerky.
„Občas jí řeknu, že je fakt dobrá máma.“ (Šimon)
Otcové si také byli vědomi své výchovné role. Velice zodpovědně brali rozvíjení a podporu talentu svého dítěte a také podporu vzdělání.
Zajištění chodu domácnosti
Otázky, které by s výjimkou domácích prací směřovaly přímo k chodu domácnosti, jsem ve svém výzkumu nekladla, proto bych tedy ráda doplnila závěry z výzkumu
Graf č. 2: Podíl otců na péči o domácnost a děti v procentech
Zdroj: Podoby otcovství v ČR
Z grafu je patrné, že v českých domácnostech přetrvává tradiční rozdělení rolí i v činnostech, které přímo nesouvisejí s domácími pracemi. Podle procent je zřejmé, že se muži na péči o domácnost a děti podílejí především finančním zabezpečováním.
Z hlediska rozdělení domácích prací se rodiny mých respondentů ukazují jako konzervativní. Většinu domácích prací zastávaly ženy a muži především pomáhali. Jednou z typických mužských prací se ovšem jevilo vysávání.
„Protože oba nemáme rádi vysávání, tak jsme se s manželkou dohodli, že já budu luxovat. No otravovalo mě to, a tak jsem koupil takový ten robotický vysavač, který to dělá sám. Ale stejně ho musím nějak připravit, takže s tím mám práci.“ (Roman)
Tradiční rozdělení rolí tedy spočívalo především v tom, že ženy obstarávaly práci kolem dítěte a dále pak vaření, praní, žehlení a mytí nádobí. Muži zajišťovali výše zmíněné vysávání a opravy v domácnosti. Zajímavé bylo, že někteří muži řadí mezi domácí práce i hlídání dětí. Situaci v českých rodinách velice dobře dokresluje závěr z výzkumu Rodina 2005.
Tabulka 8: Kdo vykonává jednotlivé domácí práce v rodinách s dětmi
Zdroj: Rodiče 2005.
Z tabulky také vyplývá, že domácí práce zajišťuje v českých domácnostech především žena. Muži tradičně zajišťují drobné opravy. Do kategorie ostatní spadají děti, jiní členové rodiny, placená služba nebo nikdo. Vysoký podíl této kategorie ve sloupci mytí nádobí je způsoben především dětmi, které zde tvoří celých 10,2 %.
Reflexe změn v otcovství
Požádala jsem otce, aby srovnali svůj přístup k otcovství s tím, jaký měl jejich otec. Jejich odpovědi lze rozdělit do dvou kategorií. Do první spadali otcové, kteří si všimli, že s dětmi tráví více času než jejich otec, jsou schopnější v rané péči a mají s dětmi bližší vztah. Druhou kategorii tvořili otcové, kteří se snažili rozdíly minimalizovat, protože jejich otec je pro ně vzorem. Zajímavé je, že do druhékategorie patřili především méně vzdělaní otcové (Aleš, Šimon a Lukáš).
POKRAČOVÁNÍ ZA TÝDEN
6. 11. 2014 at 21:03
Hodina se už soudí o 2 děti!
6. 11. 2014 at 21:42
Je to smutné, že ženy se tak často snaží uzurpovat děti jen pro sebe.
10. 11. 2014 at 10:55
Haha: praní zařídí pračka, žehlení sušička, mytí nádobí myčka, oba přístroje vč. vysavače atd. vymyslel chlap, aby svým ženám nebo sobě usnadnil život, vaření a nákupy bych raději ani nekomentoval. Poněkud zkreslená statistika, jednoznačně zkreslující stav věci ve prospěch žen, které ještě neustále skuhrají. Většina dnešních žen nejsou to, co bývaly jejich matky, nesahají jim ani po kotníky. Proto ani nejsou schopny si udržet rodiny.