Stridavka.cz
–
Stále častěji se v praxi prosazují modely asymetrické střídavé péče, kdy oba rodiče nepečují o děti po zcela stejnou dobu. Rozsah jejich péče může být přitom různými způsoby přizpůsoben jejich přání a potřebám, ale samozřejmě i potřebám dítěte. Z právního hlediska se jedná o variantu zcela jistě možnou (nikde není určeno, že by střídavá péče musela probíhat pouze ve stejných intervalech). Ale zároveň i o variantu právně velmi čistou, neboť na rozdíl od tzv. styku zachovává oběma rodičům jejich ústavní právo (ale i povinnost) pečovat o dítě a dítěti jeho ústavní právo na péči obou rodičů.
Příklady takových řešení najdete v našem článku ASYMETRICKÉ ÚPRAVY STŘÍDAVÉ PÉČE. Na internetu se objevují i další případy z praxe, například pražská advokátka Mgr. Iva Jelínková uvádí na svých stránkách tuto situaci:
„Obrátila se na mě matka s tím, že již delší dobu (více než rok) spolu s otcem nežijí, bydlí i s dětmi v nájemním bytě, otec má novou přítelkyni, bydlí na jiné adrese. Otec se s dětmi pravidelně stýkal. Matka byla zaměstnancem, otec úspěšným podnikatelem, jehož příjem byl daleko vyšší než příjem matky.
Matka požadovala, aby pro dobu po rozvodu manželství rodičů byli nezl. svěřeni do její péče, byl upraven styk nezl. dětí s otcem, otci stanoveno výživné, dále požadovala podání návrhu na rozvod manželství a vypořádání společného jmění manželů (dále také jako SJM ).
Otec požadoval, aby nezl. děti byly svěřeny do střídavé péče obou rodičů. S rozvodem manželství a vypořádáním SJM souhlasil.
Na počátku nebyla mezi rodiči možná dohoda ve věci úpravy poměrů k nezl. dětem pro dobu po rozvodu manželství rodičů, matka nesouhlasila se střídavou péčí, otec nesouhlasil s výlučnou péčí matky a s výší výživného.
Ve věci úpravy poměrů k nezl. dětem pro dobu po rozvodu manželství rodičů proběhlo několik soudních jednání a jednání právních zástupců stran, při kterých se vzájemná stanoviska rodičů přibližovala.
Poté byla rodiči uzavřena dohoda, schválená rozsudkem soudu, na základě které byli nezl. svěřeni do tzv. asymetrické střídavé péče (u matky trávili cca 18 dnů v měsíci, u otce trávili cca 12 dnů v měsíci), otci bylo stanoveno výživné, matce výživné nebylo určeno.
Oběma stranám se tak podařilo dospět k vyhovujícímu řešení, kdy nezl. jsou s otcem v rozsahu, jaký požadovala původně matka v rámci úpravy styku nezl. s otcem, na druhé straně jsou nezl. děti svěřeny do střídavé péče obou rodičů, jak původně požadoval otec, ovšem v asymetrickém rozsahu.
Následně, již bez problémů, proběhlo rozvodové řízení a účastníci uzavřeli dohodu o vypořádání SJM.“
Kéž by takových řešení, která dětem zachovávají péči obou rodičů, bylo co nejvíce.
19. 7. 2017 at 7:26
Se poránu nestačím divit Jaká ideologie? to je asi nějaké nedorozumění Já žádné nemám, at si kazdy dela, co mu vyhovuje. a že mi asymetrická přijde o střídavka jako fajn další alternativa. Proti variantě týden a den nic zásadního nemám jen mě bych moc nevyhovovala ;
Co je konkrétně v mém textu manipulace ?O osobnostnímu vývoji a jsem nějak nediskutovala
19. 7. 2017 at 8:03
Možná blbě vyznělo to přirozené. Prostě vycházím z úplných rodin před rozvodem. Tam se nikdo nehádá, jestli dítě uspává13 nebo 16 večerů.
Jestli se to někoho dotklo, tak se omlouvám. Samo, pokud má někdo zájem od kojence se podílet časově stejně, nemám proti tomu vůbec nic. Ale obvyklé to zkrátka není.
19. 7. 2017 at 8:11
Tuleni- No, právě střídání týden a týden ten přirozený rytmus právě uplně nerespektuje. Pokud je to nastavené tak, že po út otec, st čt matka, tak to právě umožnuje respektovat ten týdenní rytmus, děti můžou mít s matkou každý týden ve stejný den pravidelné aktivity. S otcem stejně. Pro mě je třeba snažší si nastavit práci aymetricky – po-útdelší pracovní doba, st a čt kratší. děti maj jasno, že ten a ten den u táty, ten a ten u mámy a domlouvat se s kamarádama… Což tedy asi nebude v článku uvedený případ asymetrické střídavky. Jen tím chci říct, že bych ten týden a týden nebrala jako takové dogma. Na pubertáky to zas bude možná zbytečně časté pendlování.
Na předškolní děti je ten týden podle mě dlouhý.
Naši chtěj střídat ob den
19. 7. 2017 at 8:53
2zuzle: Vychazis pravdepodobne z Tveho pripadu a malych predskolnich deti. Tam opravdu muzou byt kratsi intervaly stridani zadouci, a deti jeste nejsou tolik navykle na tydenni rytmus zivota. Navic opravdu vyzaduji vyrazne nizsi pritomnost rodice v praci – coz muze byt v rytmu tyden/tyden u nekterych zamestnavatelu problem.
Nicmene myslim si, ze casem u skolnich deti s tim, jak budou starnout, prejdete na tydenni cyklus. Aktivity prece pak nejsou problem, na vetsinu krouzku muze dite po skole samo.
Je dobre, ze si se stridavou peci souhlasila a otce v kontaktu s detmi neomezujes. Kdyz se na rozsahu a forme domluvite (jakkoli), je to v poradku. Tady ale vetsinou potkas otce, co jim matka upira kontakt a vychovu deti bud uplne, nebo mu chce nechat nadelit neco jako 2/14 – coz se bohuzel stale prilis casto ve spolupraci s ospod a soudy dari :(. Cokoli mene nez 1/3 je cuncarna a neni na vychovu a budovani vztahu s detmi dostatecne.
19. 7. 2017 at 9:56
Životem zklaman¨á soudní babka El Haddidy, OS Praha Západ, o asymetrické střídavé péči tvrdí, že neexistuje, protože to pak není střídavé péče. To jen tak na okraj.
19. 7. 2017 at 9:57
Kdyby se snad někdo dostal do jejích tlap.
19. 7. 2017 at 10:19
Tulen, mám děti obě už školní. Ale mladší školní věk. Obsluhu po škole potřebují ale pořád. Je mi jasný, že s jejich samostatností se to změní a delší intervaly můžou být vyhovující.
19. 7. 2017 at 13:15
v tomto pripade se rodice nakonec dohodli.
jadro pudla je vsak jasne. matka chce vyzivne a proto vylucnou peci. otec stridavou a nesouhlasi s vysi vyzivneho. co z toho plyne …
asymetricka SP proti vuli matky je utopie, stejne jako SP tyden/tyden. vsem jde v prvni rade o vyzivne, proto reseni problemu SP musi zacit zde. stsnovit ho obema rodicum a bez vyjimek a pidle jasnych pravidel, zadne kecy o zivotnich urovnich, ta je spojena s pobytem u toho ci onoho rodice v dobrem i zlem. parazitky pak nebudou moci zit na ukor vlastnich deti a bude klid
19. 7. 2017 at 20:43
Těším se, až chcípne Tomáš Holek a jeho dcery navždy zůstanou ve Švédsku jako bratři Michalákovi v Norsku.
19. 7. 2017 at 21:12
Milá anonymní Češko, nezapomínej, že kdo jinému jámu kopá, … dál to určitě znáš. Já si myslím, že až dcery Holkovy pořádně poznají multikulturní Švédsko se zločinností na každém rohu, až budou mít deprese z krátkého dne a dlouhých nocí, tak si ještě rády vzpomenou na banánovku, která je sice právní žumpa, ale je tam aspoň bezpečno, světlo a teplo.